Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 11/09/2023

Aromaterapia jest formą medycyny naturalnej, polega na wykorzystywaniu olejków eterycznych w celu uzyskania różnorakich efektów. Najczęściej kojarzy się z relaksacją i tworzeniem przyjemnego wonnego zapachu, który rozpylamy dla poprawy nastroju. Jako naturalna forma terapii ma jednak znacznie szersze spektrum działania i oddziaływania. O czym można przeczytać w artykule poniżej.

W artykule:

1. Aromaterapia i zmysł węchu.

2. Naturalne pochodzenie aromaterapii.

3. Praktyczne zastosowanie.

4. Dlaczego aromaterapia powinna być obecna w każdym domu?

1. Aromaterapia i zmysł węchu

Aromaterapia jest tą formą naturalnej medycyny, która budzi szalenie przyjemne skojarzenia. Oddziałuje bowiem na zmysł węchu i powonienie i tą drogą dociera do naszego organizmu. Działa na cały organizm za sprawą zmysłu węchu. Sztuka posługiwania się aromaterapią znana jest od starożytności, bazowano na niej w Egipcie, była praktykowana przez Greków i Rzymian. Wiąże się z obszarem Dalekiego Wschodu. Wzmianki o stosowaniu olejków eterycznych w celach leczniczych pochodzą z Chin, Indii, Persji czy Egiptu. W zapisach z Dalekiego Wschodu wiadomo, że pachnące wyciągi stosowano w celach leczniczych i pozyskiwano drogą destylacji już 5 000 lat temu. Nie chodzi tu jednak o upajanie się przyjemnym zapachem, a o wykorzystywanie dobrodziejstw natury, komponentów zawartych w wyciągach, związków i substancji eterycznych mających dobroczynne oddziaływanie prozdrowotne. W dosłownym znaczeniu aromaterapia oznacza „terapię zapachem”. Francuski chemik i kosmetolog René-Maurice Gattefossé przez przypadek stał się odkrywcą olejków eterycznych. Podczas jednego ze swoich eksperymentów przypalił sobie rękę i odruchowo włożył ją do pojemnika z olejkiem lawendowym. Tak odkrył moc olejków eterycznych i wynalazł słowo aromatherapie.

2. Naturalne pochodzenie aromaterapii

Aromaterapia bazuje na wysoce skoncentrowanych olejkach eterycznych, pozyskiwanych metodą naturalną z wyciągów roślinnych. Jest w stu procentach naturalną metodą leczenia i wiąże się z medycyną holistyczną. Olejki eteryczne to mieszanina olejków lotnych, które pozyskuje się w wyniku destylacji. I to właśnie one decydują o właściwościach i zastosowaniu aromaterapii w leczeniu i wspieraniu zdrowia. W zależności od związków lotnych zawartych w olejku może on wykazywać różne właściwości. Wyróżniamy grupy olejków o sprecyzowanym, konkretnym działaniu, np. olejki uodparniające, działające kojąco, wyciszające, poprawiające nastrój. Olejki na bazie cytrusów przykładowo mają działanie aktywizujące. W praktyce stosuje się jeden olejek lub mieszaninę olejków. Ważny jest także nośnik bazowy, w którym rozcieńcza się olejki eteryczne. Działanie olejku, a tym samym skuteczność aromaterapii są uwarunkowane czystością olejku, z którego korzystamy. Powinny być one w stu procentach naturalne i bardzo esencjonalne. Podręczniki do anatomii podkreślają, że zmysł powonienia jest u człowieka około dziesięciu tysięcy razy silniejszy aniżeli pozostałe zmysły. Zapach przenika do naszego mózgu bardzo szybko, zatem działanie olejku eterycznego, czytaj aromaterapii następuje szybko. Poprzez komórki węchowe w nosie zapach przedostaje się do systemu węchowego, a następnie wpływa na pobudzenie odpowiednich miejsc w układzie limbicznym. Aromaterapia olejkami eterycznymi ma dzięki temu wszechstronne zastosowanie. Destylacja parą wodną to jedna z metod pozyskiwania olejków, obok niej istnieją jeszcze: wyciskanie czy ekstrakcja chemiczna.

3. Praktyczne zastosowanie

Aromaterapia bazuje na inhalacjach, kąpielach, aplikowaniu olejków eterycznych przez skórę, stosowanie masażu, a nawet picie czyli bezpośrednie spożycie w minimalnej ilości, np. dodanie kropli do szklanki wody. Chociaż Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne nie zaleca spożywania olejków eterycznych, mogą bowiem różnie wpływać na organizm, uważa się je za niebezpieczne. Przed przystąpieniem do kuracji należy określić jej cel. Olejki możemy podzielić na: olejki poprawiające nastrój, niwelujące stres, wspomagające nas podczas przeziębienia, poprawiające koncentrację i funkcjonowanie umysłu, obniżające lub podnoszące ciśnienie. Mogą wspierać nasz układ odpornościowy i oddechowy, działać antyseptycznie, a nawet przeciwnowotworowo. Są wykorzystywane przeciwbólowo i na problemy skórne. Odrębną grupę i temat stanowi kosmetologia, gdzie olejki eteryczne wykorzystuje się jako komponenty i dodatki do kremów, szamponów. Możemy tworzyć kosmetyki codziennego użytku poprawiające krążenie, kondycję skóry głowy, w tych obydwu przypadkach znakomicie sprawdza się połączenie nuty rozmarynu i mięty. Rozmaryn pobudza krążenie i zamyka łuskę włosa, a mięta działa odświeżająco i tonizująco na skórę głowy. Olejki przeciwdziałają bólom głowy, dodają odwagi, działają jak afrodyzjaki. Bez wątpienia poprawiają jakość naszego życia i zdrowie. Olejki eteryczne możemy:

Wdychać: Aromaterapia zaleca i stosuje inhalacje na wiele różnych sposobów. Poprzez skropienie olejkiem kawałka tkaniny, możemy wdychać jego zapach, nosić przy sobie flakonik czy butelkę z olejkami i wdychać je bezpośrednio z pojemnika, dodać kilka kropel olejku do miski z gorącą wodą (klasyczna metoda domowych inhalacji), a następnie wdychać opary olejku przez kilkanaście minut. Ten sposób sprawdza się znakomicie przy przeziębieniu i problemach z zatokami. Wdychając zapach z butelki, powinno się zachować ostrożność i nie dotykać twarzy. Wystarczą 2-3 głębsze wdechy. Olejki są bowiem bardzo esencjonalne i mają silny zapach. Do wdychania olejków i aromaterapii służą także kominki i dyfuzory. Olejki możemy rozpylać na otoczenie, w którym się znajdujemy i przebywamy. Dyfuzory utrzymują stałą temperaturę, co ma znaczącą przewagę nad kominkami, w których temperatura olejku wzrasta i może doprowadzić do uwalniania się szkodliwych substancji. Do dyfuzora lub kominka nalewamy wodę i dodajemy kilka kropel olejku.

Wmasowywać: Bezpośrednio w skórę, na konkretne miejsce, np. w stopę, gdzie rozlokowane są wszystkie receptory naszego ciała i narządów. Tam, gdzie mamy zapotrzebowanie na olejek i chcemy zadziałać miejscowo. Podaż przez skórę może następować miejscowo lub całościowo, temu służą określone zabiegi, np. masaże terapeutyczne, rehabilitacyjne, relaksujące, zabiegi typu spa i wellness, kąpiele w olejkach eterycznych. W taki sposób możemy doskonale zmienić nastrój, cudownie się odprężyć, przezwyciężyć stres.

Olejki poprawiające nastrój: bergamotka, paczula, lawenda, wanilia, geranium, jaśmin, grejpfrut, ylang-ylang, kadzidłowiec, neroli.

Olejki odstresowujące: lawenda, płatki róży, melisa, szałwia, bazylia, neroli, rumianek, bergamotka.

Olejki na przeziębienie: mięta przeprzowa, tymianek, eukaliptus, sosna, drzewo herbaciane.

Olejki na usprawnienie pracy mózgu: lawenda, cytryna, geranium, bazylia, rozmaryn.

Olejki aktywizujące-odświeżające: grejpfrut, pomarańcz, cytryna, mandarynka, mięta.

Olejki podwyższające ciśnienie: rozmaryn, tymianek, geranium.

Olejki obniżające ciśnienie: melisa, szałwia, lawenda, jałowiec.

4. Dlaczego aromaterapia powinna być obecna w każdym domu?

Aromaterapia pod postacią olejków eterycznych jest metodą łatwą do stosowania i możliwą do zaanektowania w warunkach domowych. Ci, którzy stosują na co dzień olejki eteryczne, twierdzą, iż są zdrowsi, ich dzieci nie łapią przeziębień, rzadziej chorują czy mają infekcje górnych dróg oddechowych. Kąpiele, inhalacje, wdychanie mimowolne zapachu ulubionego olejku rozpylanego w domowej przestrzeni przynoszą szereg prozdrowotnych nawyków i umilają nam czas. Olejki eteryczne pochłaniają ponadto przykre zapachy, eliminują z naszego otoczenia zanieczyszczenia, są doskonałymi nawilżaczami powietrza, odstraszają insekty i owady, których chcielibyśmy się pozbyć z domu. Do tego możemy się w nie zaopatrzyć nie wychodząc z domu. W sklepach z dobrymi naturalnymi kosmetykami, w sklepach zielarskich, w sklepach eko, możemy zamówić i nabyć poprzez sklepy online i sprzedaż internetową każdy, poszukiwany przez siebie olejek do aromaterapii.


Małgorzata Musioł

Leave A Comment