Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 18/09/2023

Jak przejawia się i na czym polega holistyczne leczenie w stomatologii? Odpowiemy w artykule poniżej. Stomatologia zajmuje się leczeniem zębów, szczęki oraz poprawianiem nieprawidłowego zgryzu – to oczywiście uproszczona definicja. Zęby są częścią jamy ustnej, ale także częścią całego układu kostnego, i ze względu na swoje położenie mają połączenie z układem nerwowym i innymi narządami, np. narządem słuchu. Poprzez te powiązania widać, że leczenie zęba powinno odbywać się wielopoziomowo.

W tym artykule:

1. Holistyczne podejście w stomatologii.

2. Różnice pomiędzy akademicką stomatologią i holistyczną.

3. Gdzie ma swoje zastosowanie stomatologia holistyczna?

1. Holistyczne podejście w stomatologii

Zęby i jama ustna są postrzegane jako część większej całości i takie też jest podejście do leczenia. Nie usuwa się skutku, ale szuka prawdziwej przyczyny dolegliwości. Bierze się pod uwagę cały organizm. Dotyczy to diagnostyki i całego sposobu leczenia, który niejednokrotnie wymaga interwencji i konsultacji różnych specjalistów. Układ nerwowy, układ kostny, narząd słuchu, mowy, cały system artykulacji, niedobory na poziomie komórkowym, dieta, nawyki żywieniowe, przebyte choroby, podawane lekarstwa, to tylko wąski wycinek współzależności, które mogą mieć istotne znaczenie przy stawianiu diagnozy i podejmowaniu leczenia. Drugą istotną kwestią jest sposób leczenia, w holistycznym podejściu unika się klasycznych, szkodliwych, co oznacza mających skutki uboczne dla organizmu materiałów wypełniających. Wykorzystuje się mniej inwazyjne, a bardziej naturalne komponenty i składniki. Unika chemikaliów, toksycznych związków, fluoru. Materiały, które się wykorzystuje są badane pod kątem biokompatybilności z organizmem. W leczeniu, usuwaniu stanów zapalnych, stosuje się zioła i inne naturalne metody. Jeżeli zachodzi potrzeba ma miejsce współpraca z innymi specjalistami, jak dietetycy, lekarze innych specjalizacji. Holistyczna stomatologia szuka głębszych przyczyn problemów. Leczenie oparte jest na kompleksowym podejściu, jest bardziej zintegrowane z ogólnym stanem zdrowia. Jeżeli chodzi o stomatologię, już w tym obszarze wyróżniamy różne specjalizacje, stomatolog może być specjalistą stomatologii zachowawczej, protetykiem, periodontologiem, ortodotną, chirurgiem stomatologicznym. Ale z zębami związany jest także neurolog, laryngolog, ortopeda, internista, endokrynolog, anestezjolog, specjalista medycyny estetycznej, dietetyk, logopeda, fizjoterapeuta. Powszechnie nie uświadamiamy sobie takiego powiązania, jak wadliwy zgryz i wadliwa postawa ciała. Nawracające bóle głowy i szum w uszach jako efekt zwichrowanego stawu skroniowo-żuchwowego. Ale one istnieją!

2. Różnice pomiędzy akademicką stomatologią i holistyczną

Pierwsza jest stosowana powszechnie i jest ogólnodostępna, druga wyłania się jako nowe podejście do leczenia zębów, do którego się przyzwyczajamy i badamy. Obserwujemy. Jako usługa jest mniej dostępna, a tym samym znacznie droższa od wizyty u stomatologa tradycyjnego. Choć warta zachodu. Mamy pewność, że leczymy swoje zęby i problemy stomatologiczne w powiązaniu z całym naszym organizmem. Odkrywamy przyczyny powiązań różnych dolegliwości i niedoskonałości. Dajemy sobie szansę na zdrowieniem całościowe, a nie tylko zaplombowanie zęba. Do tego wprowadzamy do organizmu materiały naturalnego pochodzenia, nieinwazyjne i nietoksyczne. I dowiadujemy się przy okazji, że trzeba naprawić w organizmie to, co powstało na skutek klasycznych metod leczenia. Że fluor nie jest jedynym składnikiem, którego używa się w stomatologii, że powinno się go unikać aniżeli nakładać na zęby. W podejściu holistycznym diagnozuje się w oparciu o cały organizm i w podobny sposób tworzy się plan leczenia, opracowywany i wdrażany kompleksowo. W całym procesie leczenia aktywni są różni specjaliści, którzy konsultują i modyfikują działania, gdy jest to potrzebne. Wprowadza się i opracowuje indywidualny plan leczenia dostosowany do każdego pacjenta i jego potrzeb. W diagnostyce ustala ogólny stan zdrowia i potencjalne przyczyny problemów stomatologicznych. Dlaczego jest to takie ważne? Pokażemy na przykładzie w punkcie trzecim. Ponad to stomatologia holistyczna zapobiega próchnicy zębów i zajmuje się jej leczeniem. Bakterie, które wywołują próchnicę mogą odpowiadać za występowanie różnych groźnych chorób. Bakterie odpowiedzialne za próchnicę w jamie ustnej są bardzo niebezpieczne, mogą przedostać się do krwiobiegu i wywoływać stany zapalne, a nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia serca czy płuc. Bakterie obecne w płytce nazębnej, mogą powodować zapalenie przyzębia. Utrata zębów w następstwie próchnicy ma wiele różnych, niekorzystnych następstw daleko wykraczających poza walory estetyczne.

3. Gdzie ma swoje zastosowanie stomatologia holistyczna?

Weźmy jako przykład małe dzieci z nieprawidłowym zgryzem, którym standardowo zakłada się aparat na zęby korygujący zgryz. Bardzo często zdarza się, że nieprawidłowy zgryz odzwierciedla nieprawidłową postawę ciała, wady ciała, które powinien ocenić i zbadać np. ortopeda lub fizjoterapeuta. Ortodonta powinien zwrócić uwagę na budowę fizjologiczną dziecka i w razie konieczności skierować dziecko na konsultację do poradni wad postawy. W takiej sytuacji leczenie skutku zamiast usunięcia prawdziwej przyczyny nie jest do końca zasadne. Może się okazać, że noszenie aparatu korygującego zgryz, nie przyniesie efektów, jakich się spodziewamy. Waga zgryzu powróci lub pojawią się inne schorzenia, których moglibyśmy uniknąć. Jeżeli mamy świadomość, że wadliwy zgryz to z dużym prawdopodobieństwem wadliwy kręgosłup. W tym przypadku, jak i w wielu innych stomatolog o holistycznym podejściu może wychwycić różne powiązania, stomatolog o klasycznym podejściu nie zwróci na to uwagi. Jego interwencja zakończy się na założeniu aparatu korekcyjnego. Innym przykładem może być zakładanie licówek na zęby dla poprawy wyglądu i estetyki przy nietypowym zgryzie. W takiej sytuacji wskazana jest

konsultacja z ortodontą w celu ocenienia, czy licówka ma szansę się utrzymać. Licówki założone przy wadliwym ustawieniu szczęk nie będą trwałe i przysporzą pacjentowi dodatkowych problemów i stresu. Na holistycznym leczeniu stomatologicznym powinno nam zależeć. Stanowi ono dziś wartą rozważenia alternatywę dla standardowej opieki stomatologicznej. Zajmuje się nie tylko leczeniem zębów, ale szeroko pojętą profilaktyką jamy ustnej. Jama ustna i nasze uzębienie mają głębsze powiązanie z całym naszym organizmem, aniżeli powszechnie się nam wydaje. W leczeniu holistycznym możemy spodziewać się usunięcia wypełnień, które zostały zastosowane wcześniej, a są szkodliwe dla naszego zdrowia ze względu na zastosowane w nich substancje. Cechą wyróżniającą stomatologii holistycznej jest diagnozowanie chorób ogólnoustrojowych, bowiem ich objawy mogą być widoczne w naszej jamie istniej i stanie naszych zębów. Stomatologia holistyczna to również edukacja pacjenta pod kątem prawidłowej profilaktyki i leczenia dolegliwości, które faktycznie u niego występują, odzwierciedlone w jakie ustnej.

Na Kongresie Zdrowie i Natura Krynica-Zdrój 2023, który odbędzie się już niebawem, bo w dniach 23-24 września 2023 roku, zapraszamy na wykłady o zdrowiu z wybitnymi ekspertami i specjalistami leczenia i podejścia holistycznego. Swoje wystąpienie będzie miał także specjalista-ortodonta, naturopata – dr n. med. Leszek Szywała, który wygłosi wykład zatytułowany: „Ortodoncja dzieci i młodzieży w ujęciu holistycznym”.


Magdalena Bogusz

Leave A Comment