Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 19/09/2023

Z cyklu Nowe technologie

Wodór molekularny o wzorze chemicznym (H2) składa się z dwóch atomów wodoru. Jest to gaz bezbarwny, bezwonny i bez smaku. Od niedawna używa się go w leczeniu różnych dolegliwości i schorzeń, poprzez specjalne urządzenia dozuje się wodór w celach leczniczych. Taka forma terapii naturalnej stosowana jest już z powodzeniem w Japonii, skąd się wywodzi, w Stanach Zjednoczonych i w Korei Południowej. Dociera także do Polski, czego dowodem jest fakt, że będzie tematem przewodnim na Kongresie Zdrowie i Natura w Krynicy. Na czym polega terapia wodorem i jakie przyjmuje formy?

W tym artykule:

1. Wodór – naturalny sposób na zdrowie.

2. Formy terapii wodorowej.

3. Zastosowanie wodoru w leczeniu.

4. Wynalazcy tej metody.

5. Badania naukowe nad terapią wodorem.

1. Wodór – naturalny sposób na zdrowie

Wodór jest najprostszym i najlżejszym związkiem chemicznym, a jego zaletą jest to, że bez problemu przenika do komórek naszego ciała. Może wnikać głęboko do komórek w organizmie. Jego niewielkie rozmiary powodują, że bez problemu przenika przez membrany komórkowe. Badania nad wodorem jako formą leczniczą prowadzone są od 1975 roku. W medycynie klinicznej wodór molekularny jest obecny od 2008 roku. Proces jego pozyskiwania do celów zdrowotnych związany jest z procesem elektrolizy. Elektrolizer wodoru w technologii SPE/PEM, wytwarza wodór o czystości około 99 procent. Taki wodór jest przystosowany do bezpośredniego wdychania, pozbawiony jest bowiem szkodliwych gazów, np. chloru czy ozonu. Inhalatory z membraną PEM to zapewne nie jedyne tego typu urządzenia dostępne na świecie.

2. Formy terapii wodorowej

Inhalatory wodoru molekularnego: Przy pomocy specjalnych urządzeń wodór zostaje oczyszczony i dostosowany do wdychania. Zabieg wodoroterapii trwa z reguły około 30 minut i polega na wdychaniu wodoru przez specjalną rurkę lub maskę. Zabiegi z użyciem wodoru można przeprowadzać zarówno w warunkach domowych jak i w specjalistycznych gabinetach.

Spożywanie wody wodorowej: Ta kuracja polega na pozyskiwaniu i piciu wody wodorowej. W porównaniu do zabiegów opartych na inhalatorze, tutaj trzeba wypić sporo wody wodorowej dla uzyskania tego samego efektu. Proporcja rozkłada się mniej więcej tak, wdychanie wodoru w ciągu 30 minutowego zabiegu dostarcza taką samą jego ilość, co spożycie 15 litrów wody wodorowej.

Kąpiele wodorowe: Podczas kąpieli uwalniane są małe bąbelki cząsteczkowego wodoru, który jest wchłaniany przez skórę.

3. Zastosowanie wodoru w leczeniu

Wodór molekularny na szereg właściwości prozdrowotnych, ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i opóźniające procesy starzenia. Eliminuje wolne rodniki hydroksylowe, działa przeciwutleniająco w sygnalizacji komórkowej. Lista problemów zdrowotnych cały czas się wydłuża. Doniesienia głoszą, że inhalacje wodorem przynoszą ulgę w ponad 170 dolegliwościach. Należą do nich:

• łagodzenie stanów zapalnych

• korzystny wpływ na mózg, poprzez wspomaganie procesów poznawczych i ochronę komórek przed dalszymi uszkodzeniami

• redukcja stresu oksydacyjnego

• choroby układu oddechowego, w tym astma, przewlekłe choroby płuc, łagodzenie i wyciszanie ognisk zapalnych

• wpływ na regulację metabolizmu, między innymi walka z otyłością, cukrzycą typu drugiego

• wsparcie w profilaktyce nowotworowej poprzez korzystną stymulację układu odpornościowego i silne działanie antyoksydacyjne

• walka z chronicznym zmęczeniem, eliminacja zespołu chronicznego zmęczenia

• poprawa pamięci i koncentracji

• przeciwdziałanie starzeniu się organizmu, działanie odmładzające poprzez możliwość wnikania wodoru tam, gdzie inne antyoksydanty nie mają dostępu

• szybka regeneracja skóry, stąd zastosowanie w gabinetach kosmetycznych i odmowy biologicznej

• jako pierwiastek młodości wodór umożliwia usuwanie niedoskonałości skóry

4. Wynalazcy tej metody

Terapia wodorem molekularnym została zainicjowana w Japonii. Trudno przypisać ją jednemu konkretnemu ośrodkowi. Do zespołów badawczych zajmujących się tym zagadnieniem należą naukowcy z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Chin czy Europy. W Japonii znany z badań nad wodą wodorową jest prof. Shigeo Ohta z Uniwersytetu Nippon Medical School, w USA badania prowadzone są równolegle na różnych uniwersytetach i w ośrodkach badawczych, m.in. w Harvard Medical School, w Chinach jest podobnie, w badaniach uczestniczą uniwersytety i instytuty z różnych miejsc, takich jak Uniwersytet Fudan. Chociaż Europa także zainteresowała się tą tematyką, tutaj badania są słabiej zorganizowane, przodują zdecydowanie kraje azjatyckie i Stany Zjednoczone. Z uwagi na interdyscyplinarną naturę badań, zespoły te często pracują w różnych dziedzinach, od biochemii po medycynę kliniczną. Badania są prowadzone na uniwersytetach, w instytutach naukowych, prywatnych klinikach i laboratoriach badawczych. Czy przyszłość będzie należała do terapii wodorowej? To, co dzieje się w tym obszarze dzisiaj, jest wielce obiecujące.

5. Badania naukowe nad terapią wodorem

Obecnie znamy 150 badań naukowych, jakie przeprowadzono w zakresie leczniczych właściwości wodoru, dostępnych jest także ponad 150 artykułów naukowych na ten temat. Pierwsze badanie przeprowadzili naukowcy z Baylor University w 1975 roku, dowodząc, że wodór cząsteczkowy, który uznawany był dotąd za obojętny biologicznie, może mieć właściwości lecznicze. Wodoroterapię stosuje się obecnie w klinikach medycznych w USA, w Japonii i Korei Południowej. Badania naukowe sugerują, że wodór molekularny wykazuje działanie antyoksydacyjne. Może być skuteczny w walce z zespołem chronicznego zmęczenia. W Japonii udowodniono, że inhalacje wodorem redukują zmęczenie, pozytywnie wpływają także na koncentrację. Trwają cały czas badania nad zespołem metabolicznym. Od tych możliwości nie odcina się także Polska. Terapia wodorem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. O wodorze będzie można porozmawiać i wysłuchać wykładu popularyzatorskiego we wrześniu w Krynicy-Zdroju, podczas dwudniowego Kongresu Natura i Zdrowie. Kongres propaguje nowe i innowacyjne podejście do zdrowia, włącznie z organizacją terapii, badań, diagnoz, specjalistów, naturopatów, naturalnych prozdrowotnych produktów, wszystkiego, co funkcjonuje w zgodzie z organizmem i naturą, a dzieje się pod hasłem medycyny zintegrowanej. Spotkanie przedstawicieli branży medycyny naturalnej będzie się odbywało w Pijalni Głównej w Parku Zdrojowym Krynicy-Zdroju w dniach 23-24 września 2023 r. Tutaj zaplanowano wykład o terapiach wodorowych w ramach jednego z cyklów poświęconego nowym autorskim terapiom i technologiom. Tematykę terapii wodorowej rozwiną i przybliżą podczas Kongresu: Janusz Furczoń i Eugeniusz Winiecki.


Małgorzata Musioł

Leave A Comment