Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 20/09/2023

W czym przejawia się moc polskiego pomidora? W zawartych w nim związkach, które wywierają dobroczynny wpływ na nasz organizm. Jednym z problemów dotykających coraz większą liczbę populacji są problemy z układem krążenia. Dlaczego nie mówi się o tak znakomitych sposobach wspierania pracy naszego serca i naturalnych regulatorach krążenia krwi. Bohaterem naszego artykułu jest likopen.

W tym artykule:

1. Właściwości likopenu w pracy serca.

2. Gdzie jest obecny likopen i jak można go pozyskać?

3. Kuracja oparta na likopenie.

4. Krążenie krwi – tematem ważnej prelekcji podczas Kongresu Zdrowie i Natura 2023.

1. Właściwości likopenu w pracy serca

Likopen jest silnym, naturalnym antyoksydantem, który nie tylko nadaje piękny, czerwony kolor pomidorom, ale również przynosi niesamowite korzyści dla naszego zdrowia. Redukuje ryzyko zachorowania na różne rodzaje nowotworów, korzystnie wpływa na nasze serce i pracę układu krążenia, pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL oraz reguluje ciśnienie krwi. Co więcej, jego działanie antyoksydacyjne neutralizuje wolne rodniki w organizmie, które są jednym z głównych sprawców procesów starzenia się. Dostarczając likopenu do swojego organizmu, nie tylko będziemy się lepiej czuli, ale także będziemy wyglądali młodziej. Powróćmy do likopenu i jego właściwości. Jest on naturalnym karotenoidem, który nadaje czerwony kolor niektórym owocom i warzywom. Jest to związek chemiczny o właściwościach przeciwutleniających. Działa w organizmie jako silny przeciwutleniacz, chroniąc komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Badania wykazują, że może obniżać ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak choroby serca i niektóre rodzaje raka. Oto niektóre z medycznych aspektów dotyczących funkcjonowania likopenu oraz działanie biochemiczne:

Aspekty medyczne to:

1. Poprawa Krążenia: Likopen może pomagać w rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co poprawia przepływ krwi.

2. Obniżenie Ciśnienia Krwi: Badania sugerują, że likopen może wpływać na obniżenie ciśnienia krwi.

3. Zmniejszenie Stężenia Lipidów: Wpływa na obniżenie poziomu złego cholesterolu (LDL), co ma korzystny wpływ na układ krążenia.

4. Antyagregacyjne Działanie: Likopen może wpływać na hamowanie agregacji płytek krwi, co zmniejsza ryzyko zakrzepów.

Biochemiczne Aspekty:

1. Reakcja z Wolnymi Rodnikami: Jako przeciwutleniacz, likopen neutralizuje wolne rodniki, które mogą uszkadzać ściany naczyń krwionośnych.

2. Modulacja Sygnałów Komórkowych: Może wpływać na sygnalizację komórkową w ściankach naczyń, co wpływa na ich rozkurczanie się.

3. Interakcje z Lipidami: Likopen może wpływać na metabolizm lipidów, co przekłada się na obniżenie poziomu cholesterolu.

2. Gdzie jest obecny likopen i jak można go pozyskać?

Najbogatszym źródłem likopenu są pomidory, ale można go również znaleźć w arbuzie, papai, grejpfrucie i innych owocach. Najlepiej korzystać z likopenu w postaci naturalnej, wypijając świeży sok pomidorowy własnoręcznie przygotowany i wypity zaraz po sporządzeniu. Soki w kartonikach dostępne w powszechnej sprzedaży zawierają konserwanty i inne dodatki, które nie służą zdrowiu. W sezonie jedźmy pomidory we wszelkiej możliwej postaci. Wiadomo, że likopen wytrąca się pod wpływem temperatury czyli jest lepiej przyswajalny przez organizm po podgrzaniu, podgotowaniu. Wystarczy sparzyć skórkę pomidora, aby uzyskać pożądany efekt. Ale są także dostępne soki pomidorowe, a raczej likopen do picia, np. w butelce o pojemności 250 ml, zawiera się 30 mg likopenu, jako produkt godny polecenia, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej i wczesną wiosną, gdy pomidory nie będą dostępne. Oczywiście pochodzący z wartościowego i wiarygodnego źródła. Dostępny sprzedaży internetowej czy online.

3. Kuracja oparta na likopenie

To regularne, systematyczne przyjmowanie, picie likopenu każdego dnia. Wystarczy esencjonalna ilość likopenu w dawce 30 mg jako dzienna porcja tego cennego dla serca antyoksydantu. Likopen dostępny jest na rynku jako suplement lub jako napój likopenowy, możemy także spotkać połączenie likopenu i witaminy C. Jako produkt przeznaczony do konsumpcji, występuje także w postaci kosmetycznej, jest obecny w produktach do pielęgnacji skóry oraz wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym jako dodatek do żywności o funkcjach zdrowotnych.

4. Krążenie krwi – tematem ciekawej prelekcji o zdrowiu

W dniach 23-24 września 2023 roku w Krynicy-Zdrój odbędzie się bardzo ważne wydarzenia zatytułowane Kongres Zdrowie i Natura Krynica-Zdrój. W Pijalni Głównej odbędą się między innymi wykłady i prelekcje prowadzone przez wybitnych specjalistów nt. zdrowia w ujęciu medycyny zintegrowanej i naturalnej. Wśród prelegentów wystąpi Maciej Niepogodziński, który zaprezentuje wykład poświęcony krążeniu krwi, zatytułowany: Mikrokrążenie to podstawa funkcjonowania organizmu: badania, profilaktyka i rehabilitacja dla zdrowia. Zapraszamy!


Małgorzata Musioł

Leave A Comment