Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magda Adamek 04/10/2023

Jakość snu jest niezmiernie ważnym czynnikiem dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. To właśnie podczas snu oprócz relaksu naszych mięśni i organów wewnętrznych następują w ciele procesy naprawcze komórek i samoistne leczenie. Sen to również odpoczynek dla umysłu.

W oczywisty sposób – to jak i gdzie śpimy ma ogromne znaczenie. Począwszy od koloru ścian w sypialni, poprzez odpowiednie oświetlenie lub jego brak, czy temperatury powietrza. Wszystko to ma ogromny wpływ na naszą jakość snu, a w związku z tym na nasze samopoczucie w ciągu dnia. Dlaczego by więc nie spróbować stworzyć sobie idealnych warunków do odpoczynku – tak, aby nasza sypialnia stała się naszą świątynią relaksu i zdrowego snu.

Oto kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę przy urządzaniu sypialni.

1. Kolor ścian

Okazuje się, że kolory jakimi się otaczamy mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Badania psychologów wskazują, że jasne odcienie błękitu, zieleni i koloru żółtego działają relaksująco i wprawiają nas w dobry nastrój. Są to kolory polecane do sypialni.

2. Temperatura

Temperatura naszego ciała podczas snu w naturalny sposób się obniża, dlatego zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura w sypialni może zakłócać nasz odpoczynek. Idealna temperatura w czasie snu to około 18 – 19C. Niektórzy preferują nawet niższe temperatury, ale jest to kwestia indywidualna.

3. Szczelne zasłony okienne

Całkowita ciemność w pokoju, w którym śpimy jest podstawą najlepszej jakości snu. To właśnie w całkowitej ciemności nasz mózg odpoczywa najlepiej, nasz sen jest najgłębszy i najszybciej zachodzi regeneracje organizmu. Dlatego warto jest zainwestować w żaluzje, rolety lub zasłony, które całkowicie odcinają światło z zewnątrz. Idealną opcją jest wykorzystanie elektrycznych rozwiązań typu “smart house”, które o określonej godzinie odsłonią się same, co ułatwi nam wybudzenie wraz z naturalnym światłem dnia.

4. Wygodny materac

To podstawa wypoczynku dla naszego ciała, a szczególnie dla kręgosłupa. Tutaj oczywiście każdy z nas ma swoje preferencje, ale zarówno za miękki jak i za twardy materac zwykle nie są najlepszym wyborem. Przy doborze materaca warto jest w sklepie wyprobować jego jakość. Kierowanie się niską ceną nie zawsze tutaj się opłaca – pamiętajmy, że aż jedną trzecią każdej doby będziemy spędzali na tym właśnie materacu.

5. Wygodna poduszka i kołdra

Kolejne dwa elementy, które sprawią, że uczycie komfortu będzie nam towarzyszyć przez całą noc. Nie ma nic gorszego jak obudzić się z zesztywniałym karkiem – dlatego warto zadbać o dopasowaną do naszych potrzeb poduszkę. Możemy wybrać produkty klasyczne wypełnione pierzem lub syntetycznym włóknem, ale również są dostępne poduszki gryczane lub te z memory foam – czyli pianki dopasowującej się do naszego ciała. Kołdra natomiast to kwestia gustu ale idealnie jest mieć letnią i zimową wersję tego okrycia.

6. Naturalna pościel

Najlepsze tkaniny pościelowe to naturalna bawełna, len, jedwab i włókno bambusowe. Sprawdzają się one najlepiej jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła i wilgoci. Tkaniny syntetyczne nie najlepiej sprawdzają się w przypadku zestawów pościelowych. Warto też wybierać pościel naturalnie barwioną, unikać sztucznych barwników, ponieważ nasza skóra przez całą noc ma kontakt pościelą.

7. Maska na oczy

To coraz bardziej popularne rozwiązanie nie tylko podczas podróży samolotem. Jeśli ciężko jest nam całkowicie podciąć dopływ światła do sypialni, warto jest wypróbować maskę do spania przykrywającą nasze oczy. Badania pokazują, że nawet niewielka ilość światła podczas snu zaburza produkcję melatoniny. Maska na oczy będzie bardzo pomocna dla osób, które mają problemy z zasypianiem.

8. Dyfuzor do aromaterapii

Wiele badań pokazuje, że wykorzystanie aromaterapii działa bardzo kojąco na nasze ciało – rownież podczas snu. Istnieją naukowe dowody na to, że wykorzystanie olejku lawendowego zwiększa występowanie fal mózgowych głębokich faz snu, co w efekcie daje uczucie większego wypoczęcia i energii po obudzeniu.

9. Dodatki ułatwiające zasypianie

Koc obciążający, maszyna wytwarzająca tzw. biały szum, stopery – czyli zatyczki do uszu, maturalne tabletki z melatoniną, herbatki ziołowe na sen – to tylko kilka z dodatkowych opcji, które pomogą nam zasnąć i zwiększą poczucie komfortu – ale o tym w kolejnym artykule.


Magda Adamek

Leave A Comment