Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 09/10/2023

Spożywanie kaszki dla dzieci to ważny dla nich etap, przygotowujący maluchy do zróżnicowanej diety. Pierwsze kaszki wprowadza się od czwartego miesiąca życia, podaje się je niemowlętom i małym dzieciom. Kaszki są źródłem cennych dla nich składników odżywczych, do tego są lekkostrawne i pozostawiają na dłużej uczucie sytości.

W tym artykule:

1. Kaszki i ich walory zdrowotne.

2. Sposoby na sporządzanie naturalnych kaszek dla dzieci.

1. Kaszki i ich walory zdrowotne

Kaszki to obok wybranych warzyw i owoców pierwsze zróżnicowane posiłki dla niemowląt i małych dzieci poza mlekiem. Mają one szereg prozdrowotnych walorów i są krokiem ku rozszerzaniu codziennej diety maluszka. Są lekkostrawne i bogate w potrzebne im składniki odżywcze.

Kaszki są źródłem węglowodanów, potrzebnych do prawidłowej pracy mózgu. Dostarczają dziecku energii oraz błonnika pokarmowego, co ma niebagatelne znaczenie w pracy jego układu pokarmowego, eliminuje problemy z zaparciami, wspiera mikroflorę bakteryjną oraz perystaltykę jelit. Ponadto są źródłem witamin z grupy B, niezbędnych do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i żelaza, potrzebnego do produkcji krwinek i optymalnego funkcjonowania wszystkich narządów, także wapnia odpowiedzialnego za zdrowe kości, magnezu i fosforu – niezbędnych dla pracy mięśni. Oprócz tego dostarczają organizmowi selenu i cynku, tak ważnych dla prawidłowej pracy układu odpornościowego oraz potasu, który warunkuje równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

Kaszki powinny być dostosowane do wieku dziecka i niemowlęcia i do możliwości rozwojowych układu pokarmowego oraz zapotrzebowania w niezbędne dla niego składniki odżywcze i witaminy.

2. Sposoby na sporządzanie naturalnych kaszek dla dzieci

Kaszki to dobre źródło białka, witamin i składników mineralnych dla dzieci. Można je przygotować w naturalny sposób, korzystając z ekologicznych składników.

Kasza jaglana – bogata w żelazo; idealna dla niemowląt.

Sposób: Ugotuj w wodzie, dodaj puree owocowe. Dobrze wymieszaj i zmiksuj.

Kasza gryczana – wysoka zawartość białka i magnezu.

Sposób: Ugotuj, dodaj warzywa lub mięso. Całość zmiksuj.

Kasza kuskus – łatwa w przygotowaniu, dobra na szybki posiłek.

Sposób: Zalej wrzątkiem, odstaw na 5 min, dodaj warzywa. Pamiętaj o rozdrobnieniu.

Kasza bulgur – bogata w błonnik, dobra dla układu pokarmowego.

Sposób: Ugotuj na bulionie, dodaj do zup lub jako dodatek do mięsa. To opcja dla nieco starszego dziecka, dla maluszków optymalna jest wersja rozdrobiona na jednolitą masę.

Owsianka – zawiera błonnik, witaminy i minerały.

Sposób: Ugotuj na mleku roślinnym, dodaj owoce i orzechy. Dostosuj do wieku dziecka.

Skomponowanie samodzielnie kaszki dla dziecka pozwoli uniknąć różnych składników, które nie powinny znaleźć się w takim pożywieniu. Do tego sami możemy komponować zestawy i smaki w połączeniu z warzywami i owocami. Ważne jest, aby unikać dodawania cukru i soli. Zamiast tego powinno się używać naturalnych słodzików, jak banan czy daktyle. Zawsze konsultuj się z pediatrą przed wprowadzeniem nowych pokarmów do diety dziecka.


Magdalena Bogusz

Leave A Comment