Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 10/10/2023

Opuchnięte nogi z nabrzmiałymi żyłami są problemem nie tylko natury zdrowotnej, ale także kwestią estetyki. Dlatego warto stosować żele i maści na żylaki, szczególnie z wyciągiem z ziół (np. z kasztanowca), aby przeciwdziałać tej nieestetycznej dolegliwości. Poznaj prawdy i mity o żylakach.

Nadwaga jest dodatkowym obciążeniem dla kończyn dolnych

PRAWDA. W przypadku osoby otyłej, żyły nie są wystarczająco uciśnięte, otaczająca je tkanka tłuszczowa sprzyja mechanizmowi cofania krwi żylnej. W związku z tym warto zmienić nawyki żywieniowe i ruchowe. Pewną ulgę i większe poczucie komfortu mogą przynieść rajstopy antyżylakowe, które uciskają w coraz mniejszym stopniu od dołu do góry.

Obrzmienie nóg jest przyczyną niewydolności żylnej

MIT. Opuchnięte nogi są skutkiem, a nie samą chorobą. Przyczyną mogą być właśnie żylaki, choroba naczyń limfatycznych, nagromadzenie się wody w tkance tłuszczowej, osłabienie mięśnia sercowego, choroby nerek i tarczycy oraz zwyrodnieniowa choroba stawów.

Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych sprzyja powstawaniu żylaków

PRAWDA. Żeńskie hormony powodują rozluźnienie ścianek żył. Zwiększają ryzyko powstania zakrzepicy, przez stymulację krzepliwości i spowolnienie przepływu krwi. Podczas podejmowania decyzji o przyjmowaniu hormonów zawsze należy zastanowić się nad „korzyściami”, jakie ma dać kuracja i skutkami ubocznymi w postaci rozwoju żylaków i zakrzepicy.

Żylaki występują zawsze na obydwu nogach

MIT. Zdarza się, ze pojawiają się tylko na jednej kończynie. Aby nie dopuścić do nieprawidłowego krążenia w jednej nodze, zmieniaj często pozycję, przenoś ciężar ciała z jednej nogi na drugą. Unikaj ciągłego „zakładania nogi na nogę”, ponieważ w ten sposób możesz doprowadzić do niewłaściwego przepływu krwi.

Po zabiegu laserowym należy unikać słońca

PRAWDA. Laser emituje wysokoenergetyczną, silną wiązkę światła. Działa na zasadzie podgrzewania. W pierwszych tygodniach po leczeniu lepiej unikać opalania skóry, ponieważ może jest ona w tym czasie szczególnie wrażliwa na oparzenia.

Żylaki można wyleczyć stawianiem pijawek

MIT. Pijawki wysysają krew z żył. Wydzielają przy tym hirudynę, która przeciwdziała krzepnięciu. Położone w pobliżu powierzchownej żyły w stanie zapalnym rozpuszczają skrzepy, dzięki czemu osoba może odczuć ulgę. Nie wyleczą jednak stanu zapalnego.

Lepsza jest zimna woda

PRAWDA. Jeśli chcemy zapobiec powstawaniu żylaków lub jeśli już się pojawią dobrze stosować naprzemienny prysznic zimnej i ciepłej wody, ze wskazaniem na zimną, która pobudza krążenie.

Zioła mogą zaleczyć zapalenie żył

MIT. Maść z nagietka ma działanie przeciwzapalne i usuwa obrzęk. Ulgę przynosi także moczenie nóg z dodatkiem liści żywokostu, ślazu dzikiego, jak również okłady z podbiału pospolitego. Jednak nie miejmy złudzeń, że po wsmarowaniu w nogi żelu czy maści zlikwidujemy nieestetycznie uwypuklone żyły.

Ruch wpływa korzystnie na stan żył

PRAWDA. Wszystkie dyscypliny sportu, podczas których wykonuje się płynne, równomierne ruchy bez skrajnego napinania mięsni brzucha są jak najbardziej wskazane. Są to m.in.: aerobik, jazda na rowerze, taniec, pływanie, piesze wędrówki, narciarstwo biegowe i zjazdowe.

Istnieje skuteczne lekarstwo przeciwko żylakom

MIT. Leki żylne służą łagodzeniu objawów towarzyszących żylakom, ale bezpośrednio ich nie leczą. Wielu z tych środków nie wolno przyjmować jednocześnie. Leki pobudzające żyły, zmniejszają średnicę tych naczyń, mogą powodować zawał serca i udar mózgu. Preparaty farmakologiczne zmniejszające krzepliwość krwi – kumaryna i heparyna, wywołują uboczne skłonność do krwawień. Leki moczopędne nie działają bezpośrednio na kończyny dolne, ale zmniejszają objętość płynów w całym organizmie. 


Katarzyna

Leave A Comment