Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 20/10/2023

Spożycie wysokoprocentowego alkoholu na jednego mieszkańca wzrosło w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat o ponad 2 litry. Wśród osób spożywających alkohol znajdują się chorzy na chorobę nadciśnieniową.
Tymczasem badania przeprowadzone przez fińskich naukowców z Oddziału Neuropsychiatrii i Psychogeriatrii Szpitala Kellokoski w Tuusula wykazały, że mężczyźni chorujący na nadciśnienie są 12 razy częściej narażeni na ryzyko zawału. Przyczyną wzrostu ryzyka zawału jest nagły skok ciśnienia krwi występujący po spożyciu alkoholu.

Jak alkohol wpływa na ciśnienie krwi i serce?

Alkohol może uszkodzić serce lub zakłócić jego pracę, jeśli pijesz dużo alkoholu przez dłuższy czas. Może to powodować różne problemy, w tym: wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) zwiększone ryzyko udaru, kardiomiopatię (rozciąganie mięśnia sercowego), arytmię (nieregularne bicie serca).

Wysokie ciśnienie krwi jest najczęstszym problemem zdrowotnym związanym z alkoholem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że je ma. Picie dużych ilości alkoholu może wpływać na kondycję naszych naczyń krwionośnych. Może to spowodować, że będą się zwężać. Kiedy naczynia krwionośne są węższe, serce musi pracować ciężej, aby przepchnąć krew po całym ciele. To powoduje wzrost ciśnienia krwi. Wysokie ciśnienie krwi może znacznie zwiększyć ryzyko: udaru, choroby serca, przewlekłej choroby nerek, otępienia naczyniowego – spowodowanego niewystarczającą ilością krwi docierającej do mózgu. Dlatego uważaj z alkoholem, szczególnie po 35 roku życia i koniecznie mierz ciśnienie krwi.

Zmniejsz ryzyko nadciśnienia

Nadciśnienie tętnicze jest jednym z problemów związanych z alkoholem, którym można najłatwiej zapobiec. Picie mniejszej ilości alkoholu obniża ciśnienie krwi. Zmniejszenie ilości wypijanego alkoholu może pomóc w utracie wagi. Jest to również dobre dla zdrowia serca. Nadciśnienie powoduje problemy, jeśli nie zostanie poddane leczeniu. Regularnie sprawdzaj ciśnienie krwi, aby w razie potrzeby móc zastosować leczenie. Twój lekarz rodzinny lub farmaceuta może zmierzyć ciśnienie krwi.

Do udaru dochodzi, gdy krew nie może dotrzeć do mózgu. Upijanie się i długotrwałe intensywne picie może prowadzić do udaru mózgu oraz spowodować osłabienie mięśnia sercowego. Nazywa się to kardiomiopatią alkoholową. Jeśli mięsień sercowy jest wiotki i rozciągnięty, nie może dobrze pompować krwi. Jeśli przepływ krwi do innych części ciała nie jest wystarczający, może to spowodować uszkodzenie narządów i tkanek oraz objawy takie jak: trudności w oddychaniu, ekstremalne zmęczenie, spuchnięte nogi i stopy, nieregularne tętno, niewydolność serca. Alkohol może powodować zbyt szybkie lub nieregularne bicie serca (arytmię).

źródło: https://www2.hse.ie/living-well/alcohol/health/effects-on-your-body/blood-pressure/

Katarzyna

Leave A Comment