Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 26/10/2023

Czakry lub centra energetyczne to kanały energetyczne w ciele, które regulują przepływ energii życiowej. Mogą być zharmonizowane lub nie. Im bardziej są rozregulowane, zablokowane, tym większe prawdopodobieństwo różnych problemów zdrowotnych. W jaki sposób czakry są powiązane z naszym organizmem i wpływają na nasze zdrowie? Od czego zależy ich prawidłowa praca? Zajrzyj do tego artykułu.

W tym artykule:

1. Co to są czakry?

2. Jak działają czakry i jaki mają wpływ na zdrowie?

3. Rodzaje czakr i ich funkcje zdrowotne.

4. Czakry i choroby.

5. Rozregulowane czakry.

6. Kolory czakr i ich znaczenie.

7. Przywracanie zdrowia poprzez pracę z czakrami.

1. Co to są czakry?

Czakry to obracające się wiry energii. Są w nieustannym ruchu. Emitowana przez nie energia, a raczej przepływająca rozchodzi się w różnych kierunkach, krąży wokół ośrodków energetycznych, z przodu, z boku, z tyłu. Sanskryckie słowo „czara” oznacza koło lub dysk i odnosi się do kół energii krążących w ciele. Tak możemy skrótowo określić te ośrodki energii. Istnieje siedem głównych czakr i siedem mniejszych, są one rozlokowane wzdłuż osi kręgosłupa poczynając od postawy kręgosłupa po czubek głowy. Te centra energii w ciele służą jako miejsce styku naszego pola energetycznego i różnych form wpływów zewnętrznych. Służą regulacji energii w ciele, a ich kondycja warunkuje nasze zdrowie i samopoczucie. Pytanie jakie możemy tutaj postawić brzmi, czy istnienie czakr zostało potwierdzone naukowo? Jakie mamy dowody na ich istnienie? Ich system ma swoje źródło w tradycjach duchowych i religijnych, pochodzących z Indii, gdzie człowieka postrzega się poprzez pryzmat energii oraz powiązanie naszej fizyczności z duchowością i bardziej subtelnymi ciałami. Czakry są takimi ich odpowiednikami. Nadal nie mają empirycznego potwierdzenia w sensie nauk przyrodniczych, co nie oznacza, że nie istnieją. Gdzie zlokalizowane są czakry? W naszym ciele fizycznym w określonych miejscach. Każda główna czy podstawowa czakra w ilości siedmiu, ma swoją konkretną lokalizację.

2. Jak działają czakry i jaki mają wpływ na zdrowie?

Czakry regulują różne funkcje życiowe, psychiczne i duchowe. Czakry wchodzą w interakcję z ciałem fizycznym za pośrednictwem dwóch głównych układów, można je nazwać nośnikami. Chodzi o system hormonalny i nerwowy. Każda z siedmiu głównych czakr ma powiązanie z jednym z siedmiu gruczołów hormonalnych i określoną grupą nerwów. Dlatego też są związane z określonymi naszymi organami w ciele i mają przełożenie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Kluczowe znaczenie na to czy czakry są otwarte. Co oznacza otwarta czakra i w jaki sposób się ją otwiera, to ważne zagadnienia w pracy z tymi centrami energetycznymi. Innym zagadnieniem równie istotnym jest nadaktywność czakr. Ważne jest, by dana czakra i cały system czakr pracowały w sposób harmonijny. Takie harmonijne działanie i zestrojenie mają oddziaływanie na nasze zdrowie.

3. Rodzaje czakr i ich funkcje zdrowotne

Kiedy działa czakra podstawy (korzenia)? Ma powiązanie z gruczołami kory nadnerczy. Jest związana, wpływa na plecy, stopy, biodra, kręgosłup, kolana, a także na naszą wolę. Gdy działa prawidłowo jesteśmy stabilni, mamy solidne i trwałe fundamenty w swoim życiu, właściwe osadzenie w materii, także zdrowe i silne ciało. Czakra podstawy jest pierwszą czakrą w systemie czakr człowieka. Na jej bazie działają pozostałe czakry. Ma zatem ważne i istotne znaczenie. Bez energii w jej ośrodku nie jesteśmy w stanie funkcjonować w życiu.

Co charakteryzuje czakrę sakralną? Reguluje narządy płciowe i naszą seksualność, wpływa na kondycję jajników/jąder, pęcherz moczowy, jelito cienkie i grube. O ile czakra podstawy związana jest z naszym przetrwaniem, to czakra sakralna wiąże się z naszą seksualnością i emocjami. Związana jest z takimi uczuciami jak: zadowolenie, przyjemność, witalność. Jest związana z blokadami w sferze seksualnej, warunkuje jakość bliskich związków lub lęk przed nimi, wiąże z nadmierną zmysłowością czy wręcz dewiacjami. Zaburzona czy zablokowana druga czakra może objawiać się bezpłodnością, unikaniem kontaktów seksualnych, niechęcią do jakichkolwiek zbliżeń, nie akceptacją swojego ciała i fizyczności. Ma ważną funkcję do spełnienia, jest związana z prokreacją i kreacją w życiu.

Czym odznacza się czakra splotu słonecznego? Reguluje pracę żołądka i trzustki. Górne wnętrzności, część pleców i kręgosłupa. Jest odpowiedzialna za naszą wolę, wyraz naszej jaźni, poczucie i bycie ze sobą. Od jej prawidłowej lub niezharmonizowanej pracy zależy nasze poczucie własnej wartości, osobista moc i asertywność. Poza żołądkiem i trzustką działa na wątrobę i jej stan zdrowia. Jeżeli nie potrafimy zapanować nad swoim lękiem, nie jesteśmy asertywni, nie jesteśmy pewni siebie, swoich działań, zdominowani przez stres to oznaka, że nasza trzecia czakra jest zablokowana, zamknięta, nieczynna lub osłabiona.

Jaka jest rola czakry serca? Jest kojarzona z gruczołem grasicy i układem krążenia. Odpowiada za prawidłową pracę serca, plecy, ramiona, płuca, układ oddechowy, a także emocje. Z czakrą serca i jej pracą, związane są takie uczucia jak: miłość, bezinteresowność, ufność, hojność, empatia. Gdy nasza czwarta czakra jest otwarta te uczucia są obecne w naszym życiu i manifestują się tak, jak powinny.

Jak działa czakra gardła? Zawiaduje tarczycą, gardłem, jamą ustną, szczęką i językiem. Piąta z kolei czakra jest odpowiedzialna za naszą komunikację, umiejętność wysławiania się, zdolności negocjacyjne, wyrażanie siebie. Gdy czakra garda jest zamknięta stronimy od zabierania głosu, przyjmujemy postawę milczącą, mamy także problemy zdrowotne przejawiające się nieprawidłowo funkcjonującą tarczycą, przytarczycami, układem hormonalnym, gardłem, krtanią, bólami szyi, problemami z migdałami, zaburzeniami układu limfatycznego.

Za co odpowiada czakra trzeciego oka? Warunkuje pracę przysadki mózgowej, szyszynki, czaszkę, prawidłową pracę mózgu, oczy, układ nerwowy i narządy zmysłów. Otwarta czarka szósta oznacza dobry kontakt ze swoją intuicją, przeczucia, wyczucie ludzi i sytuacji, zdolności przewidywania i wewnętrznego widzenia. Jej znakomity stan wiąże się z różnymi zdolnościami, mieści się tu jasnowidzenie, świadome śnienie, wykrywanie fałszu.

Kiedy działa prawidłowo czakra korony? Zarządza centralnym układem nerwowym, szyszynką. To czakra związana z wiedzą, zrozumieniem i transcendentną świadomością. Tu mieści się świadomość duchowa, połączenie z wyższą jaźnią, rozpoznajemy ją poprzez myśli, informacje, wiedzę, świadomość, zrozumienie. Wpływa na pracę mózgu, cały układ nerwowy i szyszynkę. To siódma i ostatnia z podstawowych czakr człowieka. Zamyka cały obwód związany z systemem czakr i ich fizykalnym umocowaniem.

4. Czakry i choroby

Czakry mogą być zamknięte lub otwarte, zablokowane lub zdrowe. Od ich kondycji, tego, w jaki sposób przepływa przez nie energia, zależy nasze zdrowie, a więc również obecność chorób, z którymi się borykamy. Choroby kostne, kostno-szkieletowe, układ pokarmowy, praca jelit, wątroby, trzustki, żołądka, układu nerwowego, praca mózgu, kondycja naszych zmysłów, serca, układu krążenia, płuc i wiele innych są powiązane z tymi właśnie centrami energetycznymi w ciele.

5. Rozregulowane czakry podstawy

Czakra podstawy (korzenia): Brak harmonii w pierwszej czakrze, w czakrze podstawy może przejawiać się anoreksją, otyłością, zapaleniem kostno-stawowym, chorobami autoimmunologicznymi, artretyzmem, rakiem, aids, zmęczeniem, problemami z nerkami, kręgosłupem, kośćmi, kolanami i stopami. Ma swoje umiejscowienie u nasady kręgosłupa. Dlatego zwana jest także czakrą krzyżową.

Czakra sakralna: Przy braku równowagi w tym ośrodku dają o sobie znać: problemy z pęcherzem moczowym, nerkami, biodrami, oziębłość seksualna u kobiet i impotencja u mężczyzn, kamienie żółciowe i nerkowe, problemy z narządu płciowymi, rak pochwy, rak prostaty, choroby miednicy. Znajduje się kilka centymetrów pod pępkiem. w okolicy spojenia łonowego.

Czara splotu słonecznego: Brak równowagi w tym kanale energetycznym oznacza cukrzycę, choroby układu pokarmowego, nadnerczy, hipoglikemię. Gdzie jest zlokalizowana czakra trzecia, czakra splotu słonecznego? Ma swoje umiejscowienie jak wskazuje jej nazwa w splocie słonecznym.

Czakra serca: Nieprawidłowości w czakrze serca oznaczają problemy z sercem, oddychaniem, ciśnieniem, pojawia się wysokie ciśnienie, problemy z krwią, grasicą, układem krążenia, mimowolnymi mięśniami. Czakra serca znajduje się na poziomie klatki piersiowej.

Czakra gardła: Niedomagania w tym obszarze generują problemy takie jak astma, dolegliwości szyjne, problemy z płucami, tarczycą, niedoczynność tarczycy, infekcje bakteryjne górnych dróg oddechowych, problemy z gardłem, strunami głosowymi. Czakra jest zlokalizowana na poziomie garda.

Czakra trzeciego oka: Gdy energia jest zaburzona tutaj, pojawia się jaskra, problemy z widzeniem, wzrokiem, układem nerwowym, pamięcią, bóle głowy, problemy neurologiczne, problemy z móżdżkiem, przysadką mózgową, nosem, centralnym układem nerwowym, lewym okiem. Ten ośrodek energetyczny znajduje się pomiędzy brwiami na środku czoła.

Czakra korony: Blokady energetyczne w tym ośrodku uzewnętrzniają się wyczerpaniem, zmęczeniem, epilepsją, problemami z mózgiem, szyszynką, z prawym okiem. Czakra ta oddziałuje na górne partie mózgu i jest zlokalizowana na czubku głowy.

6. Kolory czakr i ich znaczenie

Każda czakra wibruje z określoną częstotliwością, jest związana z określonym, warunkującym ją kolorem. Chcąc zharmonizować czakry czy konkretną czakrę, możemy z powodzeniem pracować z określonymi kolorami widma światła białego. Warto zapamiętać, że czakra podstawy związana jest z kolorem czerwonym, czakra sakralna jest połączona z kolorem pomarańczowym, czakra splotu słonecznego to kolor żółty, czakra serca wiąże się z kolorem zielonym, czakra gardła odpowiada kolorowi jasnoniebieskiemu (turkus), czakra trzeciego oka to kolor granatowy, a czakra korowy to fiolet. Pracując nad harmonizowaniem czakr można wykorzystywać jedną z bardzo przyjemnych technik, medytację z barwami wykorzystując wizualizację barw i odpowiadających im centrów energetycznych. To samo dotyczy pracy z dźwiękiem.

7. Przywracanie zdrowia poprzez pracę z czarkami

Praca z czakrami polega na samoleczeniu, rozpoznawaniu dysfunkcji i blokad w naszych ośrodkach energetycznych oraz przywracaniu im właściwych funkcji. Oczyszczanie czakr i usuwanie blokad to ważny etap pracy z czakrami, zmierzający do odzyskania zdrowia, dobrostanu na poziomie ciała, emocji, sfery mentalnej i duchowej. Medycyna czakralna uczy jak postępować z czakrami, Poprzez pracę z czakrami możemy usunąć ból w ciele fizycznym, np. ból głowy, ale także gniew, alergie, problemy skórne, trawienne, mają one bowiem także powiązanie ze sferą emocjonalną, mentalną, by odnieść się tylko do tych trzech podstawowych poziomów. Jest ich oczywiście znacznie więcej. Dysfunkcja danej czakry przekłada się na konkretne problemy zdrowotne i dolegliwości. Przykładowo brak harmonii w czakrze podstawy generuje fizyczne dolegliwości w postaci zaprać, depresji, kamicy nerkowej, problemów z kości czy kolanami.

Praca z czakrami, jak ją określiliśmy medycyna czakralna należy do terapii naturalnych i oparta jest na różnych technikach terapeutycznych. Należą do nich: oczyszczanie energetyczne czakr, medytacje i wizualizacje, joga i określone diety, olejki eteryczne, praca z kolorami (czyli chromoterapia), reiki, dźwiękoterapia, generalnie techniki i metody pracy z energią. To może być praca z energią kundalini. Joga-czakry. Praca w obrębie pola aurycznego człowieka. Czakry są powiązane z aurą człowieka, a ta jak wiemy jest już dostępna dla naszego wzroku poprzez wykonywane zdjęcia aury. To są techniki odblokowujące czakry, techniki oczyszczające czakry, otwierające czakry.

Małgorzata Musioł

Leave A Comment