Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 03/11/2023

W tym artykule:

1. Kiedy zaczynają boleć nas stawy?

2. Choroba zwyrodnieniowa stawów.

3. Bromelina i ananas.

4. Cudowny grejpfrut.

5. Miks ananasa i grejpfruta leczy stawy

Kiedy zaczynają boleć nas stawy?

Do problemów zwyrodnieniowych stawów doprowadzamy niejednokrotnie sami swoim trybem życiem. Gdy mamy za dużo kilogramów, cierpimy na nadwagę, unikamy aktywności fizycznej, nieprawidłowo się odżywiamy, cierpimy na chroniczny stan zapalny w organizmie, czyli mamy za mało kwasów Omega-3, o czym z reguły nie wiemy. Ból w stawach to informacja o obecności stanu zapalnego. Problemy zwyrodnieniowe mogą mieć także podłoże genetyczne, ale najczęściej są spowodowane czynnikami wymienionymi powyżej. Na problemy ze stawami uskarżają się często sportowcy, którzy nadmiernie je eksploatują i nadwyrężają, doznając kontuzji, powodem może być zatem także intensywne uprawianie sportu. W grupie ryzyka znajdują się również kobiety, które mają większe predyspozycje do problemów ze stawami aniżeli mężczyźni oraz osoby w podeszłym wieku. Jak wiemy maź stawowa odpowiadająca za prawidłowe funkcjonowanie i ruchy czynnościowe stawów z wiekiem maleje. Ból stawów może dotykać każdego bez względu na metrykę jako chwilowe przeciążenie lub stan przewlekły, który wymaga długotrwałego leczenia.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Do choroby zwyrodnieniowej stawów dochodzi, gdy wysycha maź stawowa znajdująca się w jamie stawowej, otoczonej torebką stawową. Maź stawowa jest tym anatomicznym spoiwem, które zapewnia prawidłowe ruchy i elastyczność stawów oraz pracę powierzchni stawowych, czyli stykających się ze sobą kości. Gdy w stawach brakuje mazi, chrząstki stawowe zaczynają się ze sobą ścierać, w efekcie czego na powierzchni kości powstają osteofity. Tak rodzą się zmiany zwyrodnieniowe. Ból i stopień zaawansowania zwyrodnienia warunkuje procesy leczenia. Ważne jest złagodzenie dolegliwości bólowych i zatrzymanie stanu degradacji stawu. Trudno bowiem całkowicie zlikwidować stan zwyrodnieniowy, jeśli się pojawi.

Bromelina i ananas – niezwykle skuteczne połączenie

Natura dostarcza nam różnych sposobów na likwidowanie bólu w efekcie stanów zapalnych. Jednym z szalenie wartościowych, a niedocenianych sposobów, jest picie soku wyciskanego z ananasa i grejpfruta. To połączenie daje szybki efekt regeneracyjny tkanki łącznej. Zaleca się je sportowcom, którzy doznali ostrej kontuzji, np. zerwali ścięgno Achillesa, doznali uszkodzenia torebki stawowej, a ból uniemożliwia im kontynuację treningów. Picie soku z tych owoców powoduje u sportowców szybki powrót do codziennych zajęć, możliwość dalszego uprawiania dyscypliny sportu. Dlaczego ananas? Naukowcy wskazują na substancję o nazwie bromelina. Zawarta w ananasie bromelina ma właściwości przeciwzapalne. Hamuje działanie tzw. prostoglandyn zapalnych. Te podobne do hormonów substancje chemiczne powodują stan zapalny, zmniejszając dopływ tlenu prowadzą do napięć mięśni i powstawania bólu. Bromelina leczy obrzęki pourazowe, likwiduje stany zapalne, jest skutecznym naturalnym środkiem przeciwbólowym. Bromelina ma zastosowanie przy zwyrodnieniu stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów. Jest ona mieszanką enzymów proteolitycznych.  Istnieją dowody na to, że może działać jako środek przeciwbólowy łagodzący bóle stawów. Zauważono także, że przyspiesza reabsorpcję obrzęków szczególnie po urazach i operacjach. Badanie z 2016 r. potwierdziło jej działanie przeciwzapalne – wskazując na potencjalne zastosowanie w chorobach o podłożu zapalnym. W badaniu klinicznym zastosowano dawkę 90 mg bromeliny w połączeniu z trypsyną (48 mg) oraz rutyną (100 mg). Taka kombinacja okazała się równie skuteczna jak niesteroidowy lek przeciwzapalny. Bromelina nie tylko hamuje prostoglandyny prozapalne, ale także przyczynia się do powstawania prostaglandyn przeciwzapalnych, które hamują reakcję zapalną i zwiększają odpowiedź immunologiczną. Trudno się dziwić, że jest wykorzystywana oraz zalecana w medycynie sportowej, jako remedium na stany pourazowe i obrzęki. 

Cudowny grejpfrut

Grejpfrut jest owocem, który nie ma sobie równych pod względem ilości antyoksydantów i innych prozdrowotnych związków, ukrytych pod skórą i w miąższu, zwłaszcza grejpfrut czerwony (znamy trzy jego odmiany: grejpfrut żółty, różowy i czerwony). Pamiętajmy jednakże o tym, że owoc ten może wchodzić w interakcje w różnymi lekami, dlatego jego spożywanie powinniśmy każdorazowo konsultować z lekarzem.

Miks ananasa i grejpfruta leczy stawy

Sok powstały z połączenia ananasa i grejpfruta działa niezwykle korzystnie na stawy. Zaleca się picie dwóch litrów soku dziennie w proporcji 50% soku z ananasa i 50% soku z grejpfruta. Rano litr soku i w drugiej połowie dnia kolejny litr. Taką kurację powinno się zastosować co najmniej przez miesiąc, a najlepiej przez pół roku. Ważne są następujące zalecenia: usunięcie ze swojego pożywienia diety prozapalnej, włączenie aktywnego trybu życia, ruchu i aktywności fizycznej (np. regularne spacery, jazda na rowerze, pływanie) oraz suplementacja kwasami Omega-3, spożywanie kurkumy, witaminy E, oleju z czarnuszki. Zewnętrznie można wspomagać się maścią żywokostową, w którą można się zaopatrzyć w sklepie zielarskim lub sporządzić samodzielnie. 

Warzywa i owoce sprawiają, że stawy stają się bardziej elastyczne, a także wytrzymałe na obciążenia. W grupie warzyw wspierających stawy znajdują się: marchew, brokuły, kapusty, pietruszka, buraki, ogórki. Spośród owoców warto sięgać po pomarańcze, grejpfruty, truskawki, jagody i cytryny.


Bibliografia:

Hale, L.P., Terapeutyczne skutki bromelainy w warunkach zapalnych. Clinical Immunology, 2005.

Pavan, Właściwości i zastosowanie terapeutyczne Bromelain: A Review. Biotechnology Research International, 2012.

Taussig, S.J. & Batkin, S. Bromelaina, kompleks enzymów ananasowych (Ananas comosus) i jego zastosowanie kliniczne. Journal of Ethnopharmacology, 1988.

Majid, O.W. & Al-Mashhadani, B.A. Bromelaina perysacyjna zmniejsza ból i obrzęk oraz poprawia jakość żylaków po trzeciej operacji trzonowej. Journal of Pain, 2004.

Brien, S., Bromelaina jako leczenie osteoartrozy stawów: przegląd badań klinicznych. Biomedical Reports, 2016.

Małgorzata Musioł

Leave A Comment