Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Melihar 22/11/2023

Zimowe SPA – regeneracja skóry na chłodne dni

Zimowe SPA: zabiegi regenerujące skórę

Odkryj, jak zadbać o swoją skórę zimą, by była nawilżona i odżywiona

Zima to czas, kiedy nasza skóra szczególnie potrzebuje intensywnej pielęgnacji i regeneracji. Niskie temperatury i suche powietrze mogą powodować przesuszenie i podrażnienia. Zabiegi regenerujące, takie jak maseczki nawilżające, kąpiele w olejkach czy peelingi z naturalnych składników, pomagają odbudować barierę ochronną skóry, przywracając jej zdrowy i promienny wygląd. Dowiedz się, jakie rytuały pielęgnacyjne warto wprowadzić do swojego zimowego SPA, aby cieszyć się piękną i odżywioną skórą przez całą zimę.

Gdy spada wilgotność otoczenia, naskórek też traci wodę. To skutek różnicy ciśnień osmotycznych. W klimatyzowanym pomieszczeniu, w mroźny, wietrzny lub słoneczny dzień wilgotność powietrza spada poniżej 40 proc., uznawanych za granicę dla dobrego samopoczucia naszej skóry. Podczas długiego lotu samolotem – nawet do 10 proc. zachodzi wtedy efekt „wyciągania” wody z naskórka.

Nawilżenie – najważniejszy punkt pielęgnacji

Wybierając krem – poznaj dokładnie jego skład. Twoja skóra ma określone potrzeby, które możesz zaspokoić, dostarczając jej jednych substancji, a ograniczając inne. Oto praktyczna ściąga, która ułatwi ci idealne dobranie kremu:

  • Po pierwszy kosmetyk nawilżający warto sięgnąć już przed 20. rokiem życia. Dla osób z cerą przetłuszczającą się na co dzień odpowiedni będzie krem lekki, beztłuszczowy, np. w formie żelu lub fluidu, z wyciągiem z aloesu, ogórka i pantenolem. Dobrze, by miał też filtry przeciwsłoneczne, zapobiegające fotostarzeniu się cery. Jeśli masz skórę suchą, szukaj kremów z kwasem hialuronowym, kolagenem i wyciągami roślinnymi oraz ceramidami czy olejkami. Skutecznie ją nawilżą i stworzą warstewkę, która zabezpieczy przed wpływem czynników zewnętrznych. Kosmetyki te zwykle mają bardziej gęstą, odżywczą konsystencję.
  • Cery mieszana i tłusta potrzebują lekkich preparatów. Dla tłustej najlepsze będą beztłuszczowe emulsje lub żele, z kwasem salicylowym, cynkiem lub wyciągiem z drożdży. Potrzeby cery mieszanej zaspokoją tzw. kremy inteligentne, czyli takie, które nawilżą suche partie skóry (policzki), zmatują i ograniczą wydzielanie sebum w środkowej, problematycznej strefie T. Zwykle zawierają kwasy owocowe i ekstrakty z alg.
  • Przy cerze odwodnionej i suchej sięgnij po kremy intensywnie nawilżające. Zastosowane w nich kwas hialuronowy, witamina E i gliceryna pomogą głęboko odżywić skórę i zapewnią jej odpowiedni poziom nawilżenia. Wszystkie rodzaje cery potrzebują nawilżania, bo wszystkie bywają narażone na wysuszenie, nawet skóra tłusta, zwłaszcza gdy przeszła agresywną kurację przeciwtrądzikową. Dobra wiadomość: kremy nawilżające do cery tłustej mają właściwości matujące.
https://naturazdrowie.com/skora-odporna-na-chlod-i-mroz
Czytaj też:

Stopy i dłonie – zaniedbywane zimą

Jesień i zima to szczególnie trudny okres dla dłoni i stóp – skóra rąk narażona na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych oraz kontakt z detergentami jest zazwyczaj znacząco odwodniona. Częste zmiany temperatur, z jakimi mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym, nieprzewiewne obuwie i syntetyczna bielizna przyczyniają się do nadmiernej potliwości stóp. Warto zastosować kąpiel do stóp z dodatkiem naparów ziołowych lub soli do kąpieli, a następnie wmasować odżywczy, regeneracyjny krem lub balsam z pantenolem, alantoiną, który nawilży naskórek. Zastosowanie w kremach jako dodatek olejku kamforowego lub z drzewa herbacianego znakomicie odpręża zmęczone stopy, działa antyseptycznie i zapobiega ich nadmiernej potliwości. Rękawiczki zimą są konieczne: zanim je założysz, umyj i osusz dłonie, a potem wmasuj w nie ochronny krem pielęgnacyjny do rąk i pozwól mu się wchłonąć. Krem ma właściwości pielęgnacyjne, powstrzyma też odczuwanie zimna. Jeśli skóra na twoich dłoniach jest już zaczerwieniona i spierzchnięta, nie noś rękawiczek z wełny – ostre włókna mogą być przyczyną dodatkowych podrażnień. Zastąp je rękawiczkami z polaru lub wyściełanymi polarem.

Kąpiel na dobry nastrój

Dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego do kąpieli, np. olejek lawendowy ukoi skołatane nerwy, różany lub geraniowy będzie działał przeciwstarzeniowo.

Oto dwa przepisy na domową wersję kąpieli SPA:

– Pomarańczowa rozkosz

Pokrój 2 cytryny, 2 pomarańcze i 2 grejpfruty na plasterki, wrzuć do szklanego lub glinianego naczynia i zalej wrzątkiem. Pozostaw pod przykryciem na ok. 4 godziny, po czym wlej do wanny z gorącą wodą. Możesz też przygotować kąpiel inaczej: wyciśnij sok z owoców i wlej do wanny z gorącą wodą. Kwadrans spędzony w tak przygotowanej kąpieli wygładzi, ściągnie pory, zdezynfekuje skórę i bardzo odpręży!

– Oliwno-pomarańczowa kąpiel

Składniki: 2 pomarańcze oraz 2 łyżki oliwy z oliwek. Pomarańcze trzeba sparzyć, wyszorować szczoteczką, obrać i skórki wysuszyć, po czym wysuszone skórki pokruszyć na proszek i zalać oliwą, następnie pozostawić pod przykryciem 30 minut, przecedzić i pachnącą oliwę wlać do wody z gorącą wodą. Kąpiel ta pielęgnuje skórę i poprawia samopoczucie.

Iwona Jakubiak, kosmetolog

Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.