Magdalena Bogusz
24/11/2023
W tym artykule:
1. Przyczyny problemów zdrowotnych związane z zimnymi rękoma i stopami.
2. Gdy problem leży w zaburzeniach krążenia.
3. Zioła na poprawę krążenia.
4. Kiedy należy udać się lekarza.
Zimne stopy i ręce bywają naturalnym odruchem organizmu podczas nagłych spadków temperatury, tak dzieje się często zimną gdy przemarzniemy, przy niskich, ujemnych temperaturach ciepło zgromadzone w organizmie jest oddawane do centralnych części ciała, krew jest tam właśnie przekierowywana, co daje uczucie zimna w kończynach i dłoniach. To jest naturalna reakcja organizmu na zimno. Ale marznące ręce i stopy mogą być także symptomem innych przyczyn. Jedną z płaszczyzn są problemy i zaburzenia z krążeniem, np. zmiany miażdżycowe w tętnicach, zablokowane i niedrożne naczynia krwionośne. Poza objawami miażdżycy to może być niewydolność serca, choroba Buergera (zakrzepowo-zrostowe zapalenie naczyń), zakrzepica żył głębokich, choroba Takayasu, niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedociśnienie (hipotonia), choroba Raynauda, choroby układu krwiotwórczego (np. białaczka, chłoniak, szpiczak). Problemy związane z krzepliwością krwi. Do innych przyczyn należą: niedoczynność tarczycy, anemia, cukrzyca, neuropatie, problemy metaboliczne, infekcje, zespoły uciskowe nerwów i naczyń (np. zespół cieśni nadgarstka), niewydolność nerek, choroba Addisona, choroby autoimmunologiczne, mogą to być również przyjmowane niektóre leki.
Choroba Raynauda objawia się skurczami naczyń krwionośnych w odpowiedzi na zimno lub stres, co może prowadzić do zimnych rąk i stóp. Choroba Takayasu to martwicze zapalenie dużych i średnich żył prowadzące do odcinkowych zwężeń i okluzji, a w konsekwencji do zaburzeń ukrwienia różnych narządów. Potocznie nazywana jest „chorobą bez tętna”. Choroba Addisona to niedoczynność nadnerczy.
Tutaj powody mogą być róże, podobnie jak różne rozwiązania na usunięcie problemu. Warto sprawdzić czy nie nosimy uciskowych rzeczy, winny może być ciasny ściągacz w skarpetach i podkolanówkach, zbyt mocno zapięty pasek zegarka lub ciasna bransoletka. Słaba cyrkulacja krwi spowodowana może być brakiem aktywności fizycznej i siedzącym trybem życia lub długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej oraz pracą przy komputerze. Wśród przyczyn zmniejszenia ukrwienia w dłoniach i stopach wymienia się także nadmiar stresu oraz palenie papierosów i zażywanie niektórych leków (np. beta-blokerów, cytostatyków, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwmigrenowych i leków obniżających ciśnienie z pochodnymi alkaloidów sporyszu). Krążenie możemy poprawić usuwając niektóre z przyczyn. Doskonałym remedium są ćwiczenia fizyczne, wystarczy poruszaniem kończyną. Regularna aktywność jak chodzenie, spacerowanie, jogging, pływanie zdecydowanie poprawia krążenie krwi. Absolutna rezygnacja i odstawienie szkodliwych używek, nikotyny, alkoholu, zaprzestanie palenia. Warto sięgnąć po hydroterapię i masaż. Rozmasowywanie zimnych stóp czy rąk to znakomity sposób na rozgrzanie kończyn i przywrócenie im właściwego krążenia. To samo odnosi się do hydroterapii. Możemy ją stosować poprzez naprzemienne zimne i ciepłe natryski. Gdy w grę wchodzi silny stres powinno się zadbać o odpowiednie dla siebie techniki relaksacyjne i medytacyjne, wyciszające, jogę dla cała i umysłu. Swoje znaczenie ma także odpowiednio dobrana dieta, bogata w białko oraz witaminy i minerały, których najlepszym źródłem są warzywa i owoce. Pamiętanie o odpowiednim nawadnianiu organizmu, aby krew nie zastygała nam w żyłach. W okresach zimowo-jesiennych przygotowywanie rozgrzewających posiłków z udziałem cynamonu, imbiru, pieprzy Cayenne, picie rozgrzewających napojów, np. gorącej herbaty z malinami, ziołowych naparów, ważne jest także noszenie ciepłych rękawiczek, skarpet, obuwia. Niekiedy problem z krążeniem leży w za ciasnych butach. Dobrze jest stosować rozgrzewające kąpiele stóp z dodatkiem olejków eterycznych, to może być rozmaryn, lawenda, pomarańcza, imbir. Naprzemienne moczenie stóp w zimnej i ciepłej wodzie przyspiesza krążenie i wzmacnia jego wydolność. Istnieją także rozgrzewające maści i żele, które po takiej kąpieli warto wsmarowywać w powierzchnię stóp czy rąk. Zadbamy także o prawidłowe krążenie poprzez suplementację organizmu witaminą C, witaminą K, niacyną, żelazem, tymi elementami organicznymi, które wpływają na poprawę krążenia i funkcjonowania układu krwionośnego. Wreszcie możemy sięgnąć po zioła, które wspierają i poprawiają krążenie krwi.
Czytaj również: https://naturazdrowie.com/problemy-z-krazeniem/
Wśród ziół warto stosować napary z arniki, owoców kasztanowca, głogu, ziela jemioły, miłorzębu japońskiego, oczaru, krwawnika. Liście miłorzębu japońskiego wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe, zwiększają wydzielanie tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne i tym samym poprawia krążenie. Podobny efekt uzyskamy sięgając po odpowiedniej jakości suplement z tlenkiem azotu – są to produkty z argininą. Kwiatostan głogu stabilizuje ciśnienie tętnicze poprzez obniżanie obwodowego oporu naczyniowego, łagodzi emocjonalne zaburzenia pracy serca, działa profilaktycznie w chorobie wieńcowej, zwiększając przepływ krwi w naczyniach wieńcowych. Oczar wirginijski organiczna stany zapalane w naczyniach, działa ściągająco i poprawia krążenie krwi. Ziele jemioły rozszerza naczynia krwionośne, przez co sprawdza się w usuwaniu i leczeniu zaburzeń z krążeniem krwi, dodatkowo obniża ciśnienie krwi i stablilizuje rytm pracy serca.
Owoce kasztanowca są znakomite na przywracanie właściwego krążenia krwi, działa wielokierunkowo, pro zdrowotnie na układ żylny i naczynia włosowate. Zmniejsza kruchość naczyń i je uelastycznia. Usprawnia przepływ krwi w naczyniach żylnych i przeciwdziała pojawianiu się zakrzepów naczyniowych. Kwiat arniki pobudza krążenie krwi przyczyniając się do usuwania nagromadzonych płynów z uszkodzonych tkanek, krew, osocze i limfa zostają oczyszczone. Działanie arniki widoczne jest przy znikaniu siniaków na skórze. Krwawnik obniża ciśnienie krwi, przyspiesza gojenie się ran. Substancją, która ma dobroczynny wpływ na sprawy związane z krążeniem jest kapsaicyna, stymuluje ona krążenie i poprawia efektywność pracy serca, zatem wszystkie preparaty ziołowe, mające w składzie kapsaicynę będą działamy pozytywnie na nasz układ krążenia. To samo dotyczy rozgrzewających przypraw, należy do nich np. pieprz Cayenne, który jest naturalnym źródłem kapsaicyny.
Warto odwiedzić specjalistę, wybrać się na konsultację do lekarza, gdy problem zimnych rąk i stóp powtarza się, a na pewno w sytuacji, gdy towarzyszą temu objawy, takie jak zmiana koloru skóry, drętwienie kończyn, ból lub pojawiają się problemy z gojenie się ran.