Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jan Matul 07/12/2023

Kosmetyki, które wpisują się w trend bazują przede wszystkim na czynnych biologicznie substancjach naturalnych, pochodzenia roślinnego (choć nie tylko). Mamy tutaj kilka rodzajów peptydów –transportujące, sygnałowe, neuropeptydy – pozyskiwanych chociażby z soi czy kukurydzy. Peptydy rozjaśniają przebarwienia, wygładzają skórę, nawilżają ją, zmniejszają widoczność zmarszczek czy hamują wypadanie włosów. Inna rzecz, że budzą pewne kontrowersje, bowiem badania nam nimi są prowadzone najczęściej przy ich silnych stężeniach, a takich nie ma w kosmetykach, więc do końca nie wiadomo, jak są skuteczne. Kolejnymi składnikami są antyoksydanty, komórki macierzyste z roślin bogatych w białka i lipidy czy retinol i retinal obecne w warzywach zielonych, żółtych, marchwi oraz cytrusach. Do tego flawonoidy, terpenoidy, saponiny i polisacharydy.

Czytaj również: https://naturazdrowie.com/masaz-gua-sha-skuteczny-na-przebarwienia-i-zmarszczki/

Młodość dzięki ajurwedzie

Wiele ziół określanych jako anti-aging znanych jest w ajurwedzie. Przykładem ashwagandha (Withania somnifera; w hindi jej nazwa oznacza… „zapach konia”), określana mianem indyjskiego żeń-szenia. Zmniejsza widzialne oznaki starzenia się skóry, rozjaśnia ją, walczy z trądzikiem, ale też dba o włosy – wzmacnia je, ale i na przykład może opóźniać siwienie. Innym ajurwedyjskim ziołem przydatnym w „zatrzymaniu czasu” jest wąkrota azjatycka, może bardziej znana pod nazwą gotu kola – przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu, poprawia stan włosów. Na kolagen wpływ ma też tulsi, a więc bazylia azjatycka. W Indiach nazywana jest świętą bazylią lub królową ziół. Jej bioaktywne składniki dbają o skórę uszkodzoną promieniami UV, nawilżają skórę, przyspieszają produkcję kolagenu. Częstym składnikiem kosmetyków jest amla, w Polsce znana jako liściokwiat garbnikowy. Ekstrakty z niej zwalczają stany zapalne i infekcje, ale również nawilżają skórę i dodają jej blasku. Znakomite notowania ma też kurkuma, przyspieszająca wzrost komórek skóry, chroniąca je przed uszkodzeniami, rozjaśniająca, niwelująca blizny. W kosmetykach wykorzystujących zioła ajurwedyjskie znajdzie się imbir, babći (babchi z nasion bakuchi, Cullen corylifolium), szafran – ten ostatni jest najważniejszym składnikiem olejku kumkumadi o działaniu antyseptycznym, przeciwutleniającym, odmładzającym, wyrównującym koloryt skóry.

Nie tylko chroni skórę przed działaniem słońca – podobne działanie ma pasta wykonana z naszej bazylii pospolitej (dobrze ją zmieszać z miodem). Identycznie zadziała rozmaryn, sam lub z octem jabłkowym. Pastę zrobimy także z mielonego cynamonu z miodem, zadba ona o elastyczność skóry i ochroni przed ubytkami/uszkodzeniami kolagenu. Stan skóry poprawią kosmetyki z miłorzębem dwuklapowym, żeń-szeniem, oregano (można zmieszać z oliwą, zostawić na noc na skórze) oraz skrzypem polnym.

Pić dla zdrowia i urody

Zioła wykorzystywane są w kremach, balsamach, ale można także opóźniać procesy starzenia pijąc je w formie herbatek czy naparów. Jednym z ziół najpopularniejszych w ostatnim czasie jest czystek. Czystek to rodzaj krzewów z rodziny czystkowatych lub inaczej posłonkowatych, do której należy około 30 gatunków roślin. Ich liście zawierają bardzo wiele antyutleniaczy. Właściwości lecznicze czystka wykorzystuje się właśnie w kosmetologii, działa antyseptycznie, ściągająco, przeciwzmarszczkowo, ułatwiają gojenie się, a także usuwanie świeżych blizn. Ale i herbatki, napary z niego są powszechne w użyciu – antyoksydanty obecne w jego składzie wyłapują wolne rodniki, a przy okazji hamują rozkładanie się kolagenu. Bratek, a więc fiołek trójbarwny, zawiera z kolei wiele bioflawonoidów, a te działają antyoksydacyjnie, ułatwiają przyswajanie witaminy C czy wreszcie zapobiegają powstawaniu na skórze wyprysków. Wiele dobrego można powiedzieć o antyoksydacyjnych właściwościach zielonej i białej herbaty, a także o pokrzywie. Ta ostatnia regularnie pita znakomicie wpływa na kondycję włosów. Wspomnieć trzeba kwiat malwy czarnej (antyoksydanty, bioflawonoidy), kwiat hibiskusa (poprawia ukrwienie skóry, mnóstwo witaminy C kojącej stany zapalne) i kwiat rumianku (łagodzi podrażnienia, zawiera kwasy organiczne i alifatyczne).


Bibliografia:

https://www.bluenectar.co.in/blogs/beauty-wellness-articles/12-best-anti-aging-herbs-to-fight-skin-aging-for-glowing-radiant-skin

Abdul Razzaque Nohri, Bill Soukup „Natural Anti-Aging Herbs”, Independiently Published 2021; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31418664/

Jan Matul

Leave A Comment