Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 08/12/2023

Naturalne sposoby na zdrową skórę

Bratek polny – skuteczny sojusznik w walce z trądzikiem

Odkryj moc fiołka trójbarwnego w pielęgnacji cery problematycznej

Bratek polny, znany również jako fiołek trójbarwny, od wieków ceniony jest za swoje właściwości prozdrowotne. Jeśli borykasz się z trądzikiem i szukasz naturalnych metod poprawy stanu skóry, dowiedz się, jak bratek polny może stać się Twoim sprzymierzeńcem w tej walce.

W tym artykule:

1. Bratek i jego właściwości lecznicze.

2. Bratek na usługach kosmetologii.

3. Trądzik w kuracjach na bazie bratka.

Bratek i jego właściwości lecznicze

Bratki kojarzymy najczęściej z elementem dekoracyjnym, rosną na łąkach i w ogrodach, zdobią nasze trawniki, mają charakterystyczny wygląd i zabarwienie, ale też są niezwykle cenne z uwagi na swoje lecznicze właściwości, jako zioło lecznicze bratki posiadają wiele cennych składników. Należą do nich takie substancje jak: witamina C – stymuluje syntezę kolagenu w skórze, jest silnym antyoksydantem, chroni struktury lipidowe naskórka, flawonoidy (m. in. rutyna), saponiny – pomagają w oczyszczaniu skóry, polifenole – opóźniają i przeciwdziałają procesom starzenia się skóry, poprawiają mikrokrążenie i likwidują przebarwienia na skórze, sole mineralne, karotenoidy (zeaksantyna, B-karoten) – zeaksantyna poprawia pracę gruczołów łojowych i wydolność skóry do zatrzymywania wody, śluz (w tym glukoza) – ogranicza odparowywanie wody ze skóry. Ze względy na korzystne działanie na skórę w problemach dermatologicznych, najcenniejsze są wśród wyszczególnionych związków: rutyna i saponiny. Rutyna jest silnym antyoksydantem, ma właściwości przeciwutleniające i pomaga w produkcji kolagenu oraz odpowiednim wykorzystaniu witaminy C. Rutyna zwiększa elastyczność skóry i niweluje zmarszczki. Po takich badaniach naukowych trudno się dziwić, że w kremach do twarzy zaczęto stosować wyciągi z bratka. Bratek w kremie przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Ale to nie jedyna jego zaleta.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/masz-tradzik-unikaj-tych-produktow/

Bratek na usługach kosmetologii

Bratek przeciwdziała procesom starzenia się skóry, co zawdzięcza rutynie, ale też ma znakomite przełożenie na problemy z cerą naczyniową, rutyna działa przeciw wysiękowo i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Kosmetologia wykorzystuje bratki w kremach, żelach, tonikach, balsamach dedykowanych cerze z rozszerzonymi naczynkami, niwelują one bowiem zaczerwienienia i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. W takich przypadkach wyciągi z bratka można także wzbogacić o wyciągi z arniki i połączyć w całe, kompleksowe działanie. Wyciąg z bratka można dodać samodzielnie do ulubionego kremu lub kupić odpowiedni gotowy krem nawilżający z jego dodatkiem. Bratek nadaje się także jako środek łagodzący obrzęki na skórze, sińce i potłuczenia. W sklepach zielarskich można dostać żele na obrzęki i sińce, zawierające wyciągi z bratka. Można także sporządzić napar i posłużyć się nim w formie okładu, zadziała równie skutecznie. Salicylany i flawonoidy obecne w bratku działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Bratek to idealny naturalny sposób na potłuczenia i siniaki. Kolejną grupę problemów skórnych, z którymi bratek radzi sobie znakomicie, są wszelkie egzemy skórne, wysypki i trądzik.

Kuracje antytrądzikowe na bazie bratka

W wielowiekowej tradycji leczniczej bratek był używany w postaci wywaru, który sporządzano do użytku zewnętrznego jako okładów lub do kąpieli przy różnych wysypkach skórnych. Bratek znakomicie oczyszcza skórę i działa przeciwzapalnie. To za sprawą saponin dochodzi o oczyszczania skóry, mają one właściwości spieniające i i rozpuszczające tłuszcze. Fiołek trójbarwny reguluje między innymi wydzielanie sebum. Saponiny działają dodatkowo przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie. Mamy tu całą gamę zastosowań przeciw trądzikowi. Bratek przynosi ulgę skórze, gdy pojawia się trądzik młodzieńczy. Może być stosowany przez osoby dorosłe i przez dzieci oraz młodzież. Usuwa wysypki, liszaj rumieniowaty. Można go używać zarówno do przemywania twarzy, jak i okładów, kąpieli, jako kremu i żelu. Ale też jako herbaty do picia, jako napar z suszonych kwiatów. W postaci naparu bratek ma nieprzyjemny, gorzki smak, ale jest skuteczny w usuwaniu trujących i szkodliwych toksyn. Jedną z najważniejszych właściwości leczniczych fiołka trójbarwnego jest działanie odtruwające. Wyciąg z bratka pomaga oczyszczać organizm z toksyn i pobudza pracę nerek. Bratek dostępny jest także pod postacią suplementu w tabletkach w połączeniu z cynkiem. Aby dobroczynne właściwości bratka mogły się ujawnić, należy pamiętać o tym, aby był regularnie i długotrwale stosowany. Pijąc napar z bratka musimy się uzbroić w cierpliwość. Stan cery trądzikowej będzie się poprawiał, ale stopniowo i powoli. Warto zintensyfikować działanie bratka poprzez picie naparu i jednocześnie stosowanie go zewnętrznie do przemywania skóry lub stosując parówkę oczyszczającą na skórę.

  • Przygotowanie parówki oczyszczającej: Należy zaparzyć 2-3 łyżeczki suszu z bratka w szklance wody przez 6-8 minut. Następnie przelać otrzymany wywar do miseczki, nachylić się nad nią przykrywając głowę ręcznikiem. Parówkę stosujemy tak długo, gdy napar paruje. Podobny zabieg można zastosować także podczas infekcji, przeziębienia czy grypy. Ułatwia oddychanie i łagodzi objawy kaszlu.
  • Napar z szuszu ziela do picia: Wykorzystujemy ok. 2 gramów suszu na szklankę, zalewamy wrzątkiem i przykrywamy spodeczkiem lub talerzykiem. Parzymy około 7-10 minut. Herbatę z bratka należy pić 2-3 razy dziennie przed posiłkiem.
  • Przygotowanie maseczki na twarz: Maseczkę można sporządzić poprzez zmieszanie naparu z bratka z naturalną glinką. Bratek pomaga w oczyszczaniu skóry, zmniejsza zaczerwienienia i wspomaga regenerację naskórka. Jego działanie jest łagodne, dlatego nadaje się do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej.

Małgorzata Musioł