Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 12/12/2023

Zdrowie stóp

Ostroga piętowa: Jak skutecznie pokonać ból i wrócić do formy?

Poznaj przyczyny, objawy i 5 sprawdzonych metod leczenia ostrogi piętowej

Czy dokuczliwy ból pięty utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Ostroga piętowa to problem, który dotyka wielu osób, ale istnieją skuteczne sposoby walki z tym schorzeniem. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest ostroga piętowa, jakie są jej przyczyny oraz poznasz sprawdzone metody leczenia - od naturalnych terapii po zabiegi fizjoterapeutyczne. Odkryj, jak proste ćwiczenia, zmiany w stylu życia i odpowiednia pielęgnacja stóp mogą przynieść ulgę i pomóc Ci wrócić do pełnej sprawności. Nie pozwól, by ból pięty ograniczał Twoje życie - poznaj skuteczne rozwiązania już teraz!

W tym artykule:

1. Czym jest ostroga piętowa?

2. Czynniki wywołujące narośl na pięcie.

3. Jak leczyć ostrogę?

4. Naturalne metody i formy terapeutyczne.

5. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Czym jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa wiąże się z powstawaniem wyrostka kostnego na pięcie, jako efektu stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Jest to schorzenie stopy związane z długotrwałym naciskiem i obciążeniem stopy. Powoduje duży dyskomfort i ból określany jako piekący, a nawet palący. Ból zlokalizowany jest najczęściej w części przyśrodkowej kości piętowej. W wyniku rozwijającego się procesu zapalnego dochodzi do powstania narośli, nadprogramowej tkanki kostnej. Jest to narośl biegnąca od guza piętowego ku przodowi stopy. Rozcięgno podeszwowe łączy guz kości piętowej z nasadą palców stopy, jest to elastyczna tkanka, która pracuje przy staniu i chodzeniu. Powoduje, że stopa pracuje prawidłowo. Ból pojawia się początkowo rano, tuż po wstaniu i w ciągu dnia przechodzi. Aby zintensyfikować się po raz drugi wieczorem, po całodniowym obciążaniu stopy związanym z chodzeniem czy staniem. Z czasem ból przestaje zanikać, jest obecny cały czas powodując silny dyskomfort i uciążliwe dolegliwości, utrudniające normalne funkcjonowanie.

Czynniki wywołujące narośl na pięcie

• Długotrwałe obciążenie stopy, np. przez nadwagę.

• Noszenie nieodpowiedniego obuwia. Obuwie za twarde, za małe, z płaską podeszwą. Za duże buty lub klapki wymuszają ciągłą pracę stopy związaną z podkurczaniem palców, co wymusza ciągłe napięcie rozcięgna podeszwowego.

• Długotrwałe stanie.

• Długotrwałe chodzenie.

• Płaskostopie.

• Długotrwałe bieganie po twardej powierzchni.

• Przeciążenia treningowe, np. w wyniku mikrourazów.

• Ograniczone zgięcie grzbietowe stopy, braku elastyczności mięśni łydki.

• Brak pełnego wyprostu w stawie kolanowym.

• Zmiany związane z wiekiem, np. zanik poduszki tłuszczowej w okolicy pięty.

• Ciąża i związana z tym masa ciała i obciążenie stóp.

• Otyłość.

Jak leczyć ostrogę?

Dobre rezultaty możemy uzyskać poprzez regularną gimnastykę, ćwiczenia rehabilitacyjne, masaże, fizjoterapię, ćwiczenia manualne. Istnieją różne naturalne metody wspierające i wspomagające, służące przynoszeniu ulgi w bólu, dążące do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Obok fizjoterapii i rehabilitacji to mogą być kąpiele, zimne okłady, stosowanie określonych ziół o działaniu przeciwzapalnym. O ile naturalne sposoby są skuteczne i w wielu przypadkach uzasadnione, istnieją również takie przypadki, w których nie są one wystarczające. Wówczas należy skorzystać z porad i metod medycyny konwencjonalnej. Skuteczne choć bolesne są zabiegi przy użyciu fali uderzeniowej. Można sięgnąć po magnetoterapię, krioterapię, ultradźwięki, jonoforezę. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego obuwia, powinno być ono wygodne, odpowiednio elastyczne, ani nie za miękkie, ani nie za twarde. But nie może przeciążać mięśni stopy. W ostateczności stosuje się zabiegi operacyjne, polegające na wycinaniu narośli kostnej.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/uciazliwe-skurcze-lydek-jak-sobie-z-nimi-radzic/

Naturalne metody i formy terapeutyczne

W pierwszej kolejności stosuje się ćwiczenia rozciągające, na drugim miejscu plasują się zabiegi fizjoterapeutyczne. Powinno się wykonywać regularnie ćwiczenia rozciągające mięśnie łydki, rozcięgna podeszwowego stopy. Wskazane są także domowe zabiegi takie jak rolowanie stopy na twardym podłożu, na twardej piłce lub butelce z wodą, aby pobudzić procesory przemiany materii. Do butów warto wkładać odpowiednie wkładki lub podpiętki, np. żelowe niwelujące nacisk na piętę. Powinno się zmniejszyć i ograniczyć aktywność fizyczną, więcej odpoczywać. Polecamy stosować chłodzenie w warunkach domowych, np. kompresów, cold-packów, kostek lodu. Warto nauczyć się wykonywać masaże w okolicy pięty, aby zmniejszyć napięcie i ból oraz zimne lub ciepłe kąpiele. W drugim przypadku możemy zastosować sól Epson, aby złagodzić ból i stan zapalny. Kąpiele zimne stosować kilka razy dzienne przez 15-20 minut. W codziennej diecie uwzględniać pokarmy z dodatkiem kurkumy, imbiru, kwasów Omega-3.

Warto stosować zioła, takie jak wierzba biała, która zawiera naturalne składniki przeciwzapalne. Niektórzy pacjenci doświadczają ulgi w swoich dolegliwościach stosując akupunkturę. Pamiętać o zmniejszaniu obciążenia stopy, unikać długiego stania lub chodzenia, to samo dotyczy także redukcji wagi, zapobieganiu i redukowaniu otyłości o ile mamy do czynienia z takim problemem.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ćwiczenie na rozciąganie mięśni łydki i stopy

Zanim wstaniesz rano wykonaj proste ćwiczenie rozciągające mięśnie łydki i stopy. Użyj ręcznika, szarfy czy rozciągającej gumy do ćwiczeń, im mniej rozciągliwa tym lepiej, za pomocą ręcznika przyciągnij stopę do siebie. Zatrzymaj ten ruch na około 5-15 sekund i powtórz 5-10 razy. Powinno ci towarzyszyć uczucie lekkiego rozciągania.

Ćwiczenie przy ścianie

Stań przodem do ściany ze stopami ułożonymi w jej kierunku. Z tyłu powinna znaleźć się noga, która będzie rozciągana. Kolano nogi z przodu jest lekko ugięte, noga z tyłu wyprostowana. Pochylamy się lekko do ściany do przodu, aż poczujemy lekkie rozciąganie w nodze znajdującej się z tyłu. Rozciągamy mięśnie łydki. Podczas rozciągania łydki zatrzymujemy ten ruch na 15 sekund, a całe ćwiczenie powtarzamy 5 razy dwa razy dziennie.

• Ćwiczenie z użyciem gumowej piłeczki

Gumowa piłka z wypustkami służy do rozmasowywania bolesnego miejsca na stopie. Można nią przejeżdżać po bolesnym miejscu aż do zmniejszenia się bólu lub dociskać stopę na podłożu do piłki aż do ustąpienia bólu. Ćwiczenie należy powtarzać 1-3 razy w ciągu dnia.

Magdalena Bogusz