Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Bogusz 13/12/2023

W tym artykule:

1. Czym objawia się kamica nerkowa?

2. Mechanizm powstawania kamieni w nerkach.

3. Jakie zioła rozpuszczają kamienie nerkowe?

Czym objawia się kamica nerkowa?

Objawy nie muszą być jednoznaczne i takie same u każdego. Możemy domniemywać, że mamy kamicę nerkową, gdy zauważamy nawracające silne i nagłe bóle przy oddawaniu moczu, ale to mogą być równie dobrze bóle podbrzusza, kręgosłupa, wymioty, nudności, czerwone zabarwienie moczu, złe samopoczucie, gorączka, pocenie się. Czasem małe kamienie nerkowe zatykają przewody moczowe wywołując uciążliwe stany bólowe, w zależności od swego usytuowania, a duże kamienie nie dają żadnych objawów, mogą zostać dopiero odkryte podczas badania USG jamy brzusznej z zupełnie innego powodu.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/fakty-i-mity-o-przewleklej-chorobie-nerek-pchn/

Mechanizm powstawania kamieni w nerkach

Kamienie w nerkach, inaczej złogi powstają w układzie moczowym, jeżeli w moczu zgromadzi się zbyt duża ilość soli kwasów lub minerałów, które nie mogą zostać rozpuszczone. Mocz staje się roztworem przesyconym. Wytrącają się w nim wówczas niewielkie kryształki. Kamica nerkowa jest jedną z najczęstszych chorób układu moczowego. Dotyczy od 10-12 procent populacji w krajach wysokorozwiniętych. Kamienie nerkowe schodzą z reguły przez parę dni. Powstawanie złogów jest złożonym procesem i trwa przez dłuższy czas, trwa niekiedy parę lat. Jeśli dojdzie do zastoju moczu, znacznego zakwaszenia lub alkalizacji, namnożenia bakterii i złuszczonych komórek, mikroskopijne kryształki łączą się ze sobą, obrastają kolejnymi warstwami osadu i tworzą złogi. Kamienie mają różną wielość, kształt i wagę. Gdy kamień utnie w moczowodzie lub jest na tyle duży, by samoistnie opuścić organizm, wówczas potrzebna jest interwencja osób trzecich, lekarza. Kamienie mogą powstawać w obrębie nerek, moczowodu i pęcherza moczowego. Mogą też mieć różną postać. Mogą to być złogi wapienne (kamienie wapniowe), kamienie złożone ze szczawianów (kamienie szczawianowe), fosforanów (kamienie fosforanowe), ze związków kwasu moczowego (kamienie moczanowe), z cystyny (kamienie cystynowe). Najczęściej występującymi kamieniami są kamienie wapniowe i szczawianowe. Powstają one na skutek zbyt małej podaży płynów w organizmie i diety bogatej w białka zwierzęce oraz spożywanie szczawianów w postaci szpinaku, botwinki, szczawiu, rabarbaru czy picia mocnej herbaty. Dlatego przy tego typu problemie bardzo istotna jest ilość wypijanej wody, duże ilości wody przyjmowane do organizmu, sprzyjające wypłukiwaniu kamieni. Ważna jest także odpowiednia dieta. Sprzyjająca jest dieta roślinna, bogata w niektóre składniki odżywcze.

Jakie zioła rozpuszczają kamienie nerkowe?

Zioła stanowią popularną i często stosowaną metodę leczenia kamieni nerkowych. Oto kilka ziół, które mogą pomóc w kamicy nerkowej:

  • Skrzyp Polny: Znany ze swoich właściwości moczopędnych, skrzyp może pomóc w płukaniu nerek i zapobieganiu tworzenia się kamieni.
  • Pokrzywa: Działa jako naturalny diuretyk, wspomagając usuwanie kamieni i zapobiegając ich powstawaniu.
  • Berberys: Tradycyjnie stosowany do wspierania zdrowia nerek i pęcherza, może również pomagać w rozpuszczaniu kamieni nerkowych.
  • Różaniec Górski: Używany do leczenia infekcji dróg moczowych, może również pomagać w zapobieganiu tworzenia się kamieni.
  • Ostropest Plamisty: Zawiera sylimarynę, która wspiera zdrowie wątroby i nerek.
  • Korzeń Mniszka Lekarskiego: Stosowany jako środek przeciwzapalny i wspomagający usuwanie toksyn z nerek.
  • Fitolizyna: pasta ziołowa złożona z wyciągów różnych ziół: z kłącza perzu, łusek cebuli, liścia brzozy, nasion kozieradki, korzenia pietruszki, ziela nawłoci, ziela skrzypu, korzenia lubczyku i ziela rdestu ptasiego.

Podaż dużej ilości wody: 2-3 litrów wody w ciągu doby, woda powinna być pita w ciągu całego dnia. Oprócz wody dobrze jest pić sok z pomarańczy, który alkalizuje mocz, na drugim miejscu plasuje się sok z cytryny.

Magdalena Bogusz

Leave A Comment