Kamila Mysłek
02/01/2024
Spis treści:
Mimo pozornej naukowej precyzji, Blue Monday jest szeroko krytykowany przez społeczność naukową. Zarzuty wobec tego pomysłu opierają się na braku naukowych podstaw, braku jednomyślności w określeniu, co sprawia, że dzień ten jest „najbardziej depresyjny”, oraz na problematycznym charakterze prób przypisania wartości liczbowych subiektywnym uczuciom ludzkim. I to ostatnie jest czymś co mnie osobiście przekonuje najbardziej.
Nie można zaprzeczyć, że pewne dni mogą być trudniejsze niż inne, ale to, jak reagujemy na sytuacje, zależy w dużej mierze od nas samych. Wpływ na nasze emocje mają nasze myśli, przekonania i podejście do życia. Zamiast przypisywać swoje uczucia konkretnemu dniowi w kalendarzu, warto zastanowić się nad tym, jakie są nasze reakcje na codzienne wydarzenia. Zamiast skupiać się na Blue Monday, warto poszukać pozytywnych aspektów życia, nawet w trudnych chwilach stycznia. Wprowadzanie pozytywnych nawyków, wspierająca nas dieta, zadbane emocje, zdrowe relacje społeczne, aktywność fizyczna czy rozwijanie zainteresowań mają znacznie większy wpływ na nasze samopoczucie niż jeden konkretny dzień w roku.
Czytaj także: https://naturazdrowie.com/emocje-i-ich-rola-w-nauce/
Przesłanie to staje się szczególnie ważne, gdy spojrzymy na popularne koncepcje, takie jak Blue Monday, sugerujące, że nasze emocje są w dużej mierze determinowane przez zdarzenia zewnętrzne. Zewnętrzne wydarzenie jedynie pokazują nam to co jest już w nas, często nieuświadomione. Odkrycie własnej wewnętrznej mocy może być kluczem do osiągnięcia trwałego dobrego samopoczucia w każdym miesiącu roku. Często żyjemy w przekonaniu, że nasze samopoczucie jest wypadkową wydarzeń zewnętrznych. Blue Monday jest jednym z przykładów, gdzie przypisuje się konkretny dzień w roku wpływ na nasze emocje. Jednakże, kluczowym krokiem w kierunku zdrowego samopoczucia jest zrozumienie, że to nie wydarzenia decydują o naszym szczęściu, lecz nasza reakcja na nie.
Odkrycie wewnętrznej mocy nie jest jednorazowym wydarzeniem, ale procesem, który wymaga zaangażowania i świadomości. Regularne praktyki samoopieki, refleksji nad własnymi wartościami i celami, oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem są kluczowe dla utrzymania równowagi wewnętrznej. Zamiast wierzyć w mit tego „najbardziej depresyjnego dnia”, warto spojrzeć głębiej, dostrzec własną odpowiedzialność za swoje emocje i szukać rozwiązań w codziennych nawykach, w holistycznym zadbaniu o zdrowie. Ostatecznie, to my sami jesteśmy kowalami swojego losu emocjonalnego, a nie przypadkowy dzień w kalendarzu.
Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Blue_Monday