Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Jan Matul 18/01/2024

Migrena wynika przede wszystkim z predyspozycji genetycznych, ale przyczyn jej może być bardzo wiele, stąd walka z nią bywa trudna. Leki na migrenę mają zazwyczaj działanie doraźne (na konkretne objawy) lub profilaktyczne (osłabienie ataków, ograniczenie ich częstotliwości). Lepsze rezultaty dają niekiedy metody niefarmakologiczne, wśród których można wymienić np. zmianę diety, odpowiednią higienę snu i unikanie stresów, terapie relaksacyjne, popularną na Zachodzie – terapię zielonym światłem.

Medycyna naturalna zna wiele ziół pomagających na bóle głowy. I to właśnie takie zioła polecane są przede wszystkim przy atakach migreny. W dawnych czasach z migrenami radzono sobie właśnie ziołowymi terapiami, przykładem wywar Shaoyao Gancao popularny w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie. Ów wywar zresztą jest jednym z najpopularniejszych środków przeciwbólowych w ogóle, jeśli chodzi o Państwo Środka, polecanym na wiele różnych schorzeń, w tym na przywracanie zaburzonej równowagi hormonalnej, co może się w jakiś sposób wiązać z rolą przy bólach migrenowych. Dwoma najważniejszymi jego składnikami są korzeń piwonii białej oraz korzeń lukrecji.

Mięta przynosi ulgę

Zioła pomocne przy migrenowych bólach głowy – pomocne zresztą przy większości rodzajów bólów głowy – znajdziemy w niemal każdym zakątku świata. Pomijając miejscowe, trudno dostępne czasem specyfiki, jest wśród nich wiele popularnych produktów roślinnych. Przykładem złocień maruna/wrotycz maruna, którego w takim celu używali już starożytni Grecy – najstarsze zapisy mówią o stosowaniu tego zioła w V wieku p.n.e. Składnikiem aktywnym w tym przypadku jest partenolid, który ma wielokierunkowe działanie przeciwmigrenowe. Innym jest znany także wśród dawnych Greków lepiężnik różowy; w tym przypadku w 2012 roku w magazynie „Neurology” opublikowano potwierdzające to dane – najlepsze efekty przynosić mają suplementy na bazie korzenia lepiężnika. Największą popularnością cieszy się chyba jednak mięta pieprzowa, której olejki eteryczne łagodzą nie tylko ból głowy, ale i zapobiegają dość częstym w przypadku migreny mdłościom. Niewiele ustępuje jej kora wierzby o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Innym sprawdzonym środkiem na ból głowy i mdłości jest imbir i ekstrakty na jego bazie – działają podobnie do farmaceutyków (konkretnie do sumatryptanu), ale nie wywołują praktycznie skutków ubocznych. Zadziała także kofeina, przede wszystkim ta zawarta w herbacie (teina ma dokładnie tą samą strukturę chemiczną, co kofeina, coraz popularniejsze staje się używanie tej drugiej z nazw zarówno w stosunku do kawy, jak i herbaty) – zielona herbata była stosowana jako jeden ze składników mieszanek ziołowych na migreny od czasów dynastii Ming.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/migrena-jak-skutecznie-pokonac-bol-glowy/

Okłady z ziemniaka

Długą listę ziół, pomagających w przypadku ataku migreny, kontynuować można by od kozłka lekarskiego, a więc popularnej waleriany, którą polecał już Hipokrates. Powodzeniem cieszyła się także lawenda, a przede wszystkim produkowany z niej olejek – w obu przypadkach naukowcy potwierdzili ich skuteczność. Ajurweda dla odmiany bardziej wysoko ceni kolendrę siewną, a w Japonii, Korei i Chinach dzięgiel chiński, zwany tam najczęściej dong quai, zaś północnoamerykańscy Indianie wybierali golterię rozesłaną. Nie można tu nie wspomnieć o kwiecie lipy, rozmarynie, wiciokrzewie japońskim, krwawniku pospolitym, szałwii lekarskiej, niepokalanku, miłorzębie dwuklapowym, rumianku i „angince”, czyli geranium (rozgniecionym liściem pociera się skronie).

Przeglądając ludowe sposoby na migreny znajdziemy przykładowo te z użyciem chrzanu czy… ziemniaków. Mniej więcej przed 200 laty metoda ziemniaczana cieszyła się wielkim powodzeniem – ziemniaki krojono na cienkie paski i okładano nimi czoło, kark chorego. Nikt nie badał tego jednak później pod kątem skuteczności, uważa się, że plasterki ziemniaka mogły pomagać na takiej samej zasadzie, jak zimne okłady. Pamiętać należy, że niektóre suplementy i ziołowe środki na migreny reagują ze składnikami farmaceutyków na tą dolegliwość, a także mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami.


Bibliografia:

https://www.healthline.com/health/migraine-herbal-home-remedies-from-around-the-world

https://www.webmd.com/migraines-headaches/herbal-supplement-migraine

https://www.semanticscholar.org/paper/Herbal-treatments-for-migraine%3A-A-systematic-review-Lopresti-Smith/75d336b9a849d3f9c8526e18c14b0232d3bca46d

Jan Matul

Leave A Comment