Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 24/01/2024

W tym artykule:

1. Techniki automasażu do samodzielnego wykonania.

2. Dlaczego automasaż działa pozytywnie na stres?

Techniki automasażu do samodzielnego wykonania

Najpopularniejsze techniki automasażu obejmują obszar głowy, mięśnie szyi, ramiona, dłonie i stopy. Oczywiście można go stosować także w innych partiach ciała, wszędzie tam, gdzie odczuwamy wyraźny dyskomfort i napięcie mięśniowe. To może być grzbiet, plecy itp.

Przy bólu migrenowym przykładowo, możemy wykonać kilka technik automasażu, należy do nich automasaż skroni, masaż obszaru pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym obu dłoni, masowanie karku i szyi, masaż całościowy głowy. Wykonując automasaż skroni, powinniśmy zastosować delikatne ruchy okrężne wokół skroni, po paru minutach z dużym prawdopodobieństwem odczujemy ulgę, masaż tego rejonu twarzy zmniejsza i łagodzi napięcie, wiążące się niejednokrotnie z bólami migrenowymi. Podobnie dzieje się z mięśniami karku i szyi, które są tak samo powiązane i wpływają na występowanie migreny. Za bóle głowy odpowiedzialny jest także punkt znajdujący się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, poświęcenie uwagi temu miejscu również może okazać się pomocne w redukcji bólu głowy. Wreszcie możemy wykonać automasaż całej głowy, przy pomocy opuszków palców masujmy delikatnie jeden obszar głowy za drugim, wykonując ruchy okrężne. Automasaż głowy poprawi nasze krążenie i sprawi, że dolegliwość bólowa spowodowana napięciem ustąpi lub zostanie zredukowana. Wykonując którąkolwiek z opisanych powyżej technik powinniśmy pamiętać także o głębokim, rytmicznym oddychaniu.

Wykonując automasaż nie musimy być specjalistami od masażu. Wystarczy, że zapamiętamy kilka prostych zasad. Wykonywanie ruchów okrężnych opuszkami palców w miejscach delikatnych. Dotyczy to skroni, głowy, twarzy. Ruchy okrężne pomagają w rozluźnianiu mięśni i poprawie krążenia. Na plecach i ramionach warto pamiętać o głaskaniu, lekkie i długie ruchy ręką wzdłuż mięśni są relaksujące i niwelują napięcie mięśniowe. Ugniatanie to kolejna technika (przypomina ugniatanie ciasta) stosowana w przypadku większych grup mięśniowych, takich jak uda, pośladki, ramiona. Ma na celu poprawę krążenia i rozluźnienie mięśniowe. Nacisk punktowy, ucisk konkretnego miejsca i przytrzymanie przez chwilę, zanim zwolnimy ucisk. Tak jak w opisanym masażu punktu pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Następnie ruchy rozciągające, delikatne rozciąganie szyi, pleców, w połączeniu z automasażem może zwiększyć zakres ruchu i zmniejszyć obecne tam napięcie.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/masaz-brzucha-pradawna-metoda-przywracania-zdrowia/

Dlaczego automasaż działa pozytywnie na stres?

Automasaż jest techniką, która przywraca w bardzo szybkim czasie i poprawia krążenie krwi, niweluje napięcia mięśniowe, wywołane stresem, działa odprężająco i relaksująco. Chociaż jest prostą metodą i łatwo dostępną, nie wymaga konieczności udania się do gabinetu specjalisty, możemy ją zastosować w dowolnym miejscu i czasie, to okazuje się, że wywiera na nas bardzo pozytywny wpływ. Ma potężny wpływ na nasze samopoczucie. Jest naturalną metodą radzenia sobie ze stresem, która może przynieść szybką ulgę, poprawić jakość naszego życia. Weźmy dla przykładu ból migrenowy głowy, wywołany niespodziewaną i zaskakującą dla nas, przykrą sytuacją. Stres, który się wyłonił spowodował bóle migrenowe. Co możemy w tej sytuacji zrobić? Siadamy spokojnie i przez kilka minut skupiamy się na własnoręcznym wykonaniu masażu głowy. Automasaż powinien być delikatny, wykonany starannie i z uwagą. Co mówią na temat automasażu badania naukowe? Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Miami, opublikowane w „Journal of Bodywork and Movement Therapies” (2022), dowiodło niezbicie, że samodzielnie wykonany masaż zmniejsza poziom kortyzolu (hormon stresu), a zwiększa poziom serotoniny i dopaminy – neuroprzekaźników, związanych z redukcją stresu. Naukowcy z Niemiec na Uniwersytecie w Konstancji udowodnili, że automasaż dłoni może znacząco obniżyć poziom stresu u osób, pracujących w warunkach wysokiego napięcia. Z kolei naukowcy z Japonii potwierdzili swoją tezę, że regularny automasaż pomaga w redukcji stresu i poprawie jakości snu u osób starszych. Czy te dowody są wystarczające, aby uwierzyć w działanie automasażu?

Małgorzata Puchalska, masażystka „SIESTA – Gabinet masażuradzi:

Nasze ciało i umysł podpowiadają, kierując automatycznie nasze dłonie w zmęczone i bolące miejsca na ciele. Dotyk uzdrawia, łagodzi, przywraca równowagę. Zarówno celowy dotyk terapeuty jak i dotyk własny. Na co dzień korzystając z różnych form (współ)pracy z ciałem, zachęcam w przerwach pomiędzy sesjami do aktywności własnej. Sami dla Siebie możemy zrobić bardzo dużo, szybko i niewielkim wysiłkiem, aby natychmiast poczuć rozluźnienie i ulgę. Automasaż to rodzaj wsparcia, które jest prawie zawsze możliwe do zaproponowania naszemu ciału. Wystarczą dłonie, uważność na Siebie, chwila zatrzymania. Może to być tylko dotyk, pogłaskanie, czasem mocny ucisk, który przyniesie ulgę, a nawet intensywna praca z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała i podłogi. Metod jest wiele. Najlepsza zawsze jest ta, z której skorzystamy intuicyjnie, z intencją wsparcia, rozluźnienia i utulenia wysłanego Ciała.

Tę formę autoterapii na szczęście mamy zawsze pod ręką!

Małgorzata Musioł

Leave A Comment