Magda Adamek
26/01/2024
Spis treści:
1.Nasiona pełne wartości – dla witalności i żywotności
2. Jak przygotować własny “super food”
3. Mieszanki „nasion mocy”
Niektóre z leczniczych nasion możemy spożywać w całości (takie jak len czy sezam) ale musimy się liczyć z tym, że czasami w nietkniętym stanie przechodzą one przez nasz układ pokarmowy, dlatego najlepiej zmielić je na proszek i posypywać nim pokarmy. Największą korzyść odnosimy przygotowując niewielką ilość zmielonych nasion, tak aby spożywać je “na świeżo” – w ciągu 3-4 dni po zmieleniu. Najlepiej przechowywać je w chłodnym, ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętym pojemniku, ponieważ mielona nasiona dużo szybciej tracą cenne właściwości.
Możemy zmieszać kilka rodzajów zmielonych “nasion mocy” na przykład len, ostropest, pokrzywę i sezam z odrobiną soli – to świetny mix, którym możemy posypywać potrawy lub spożywać płaską łyżkę kilka razy dziennie popijając ciepłą wodą. Inną mieszanką wspomagającą trawienie jest len, kminek, ostropest i czarnuszka. Kozieradka, wiesiołek, chia i pestki z dyni to kolejny zestaw wspomagający funkcje organizmu. Oto przegląd właściwości 10-ciu “super nasion”, z których możecie skomponować swoje mieszanki.
Nasiona lnu, zwane również siemieniem lnianym są bogate w błonnik oraz w kwasy omega 3. Zawarte w nich fitosterole pomagają w utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu. Len ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, działa dobroczynnie na układ trawienia, świetnie sprawdza się przy zaparciach i w chorobie Crohna. Nasiona lnu zawierają fitoestrogeny – lignany, które pomagają w regulacji gospodarki hormonalnej u kobiet.
Nasiona ostropestu (Silybum marianum) są znane ze swoich właściwości wspierania zdrowia wątroby. Ostropest zawiera silimarinę, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, regenerujące i ochronne dla komórek wątrobowych. Ostropest wspomaga procesy detoksykacji, redukuje stany zapalne, obniża poziom cholesterolu. Zawiera też antyoksydanty chroniące przed wolnymi rodnikami.
Czarny sezam (Sesamum indicum) jest powszechnie stosowany w kuchni i jest znany wielu korzyści zdrowotnych. Jest on źródłem składników odżywczych, takich jak białko, błonnik, witaminy (B1, B2, E) oraz minerały (magnez, żelazo, cynk). Zawiera związki antyoksydacyjne, takie jak sesamol i sesamolina, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Wspiera pracę serca, reguluje poziom cukru we krwi, poprawia wygląd skóry i funkcje mózgowe, wykazuje właściwości przeciwzapalne.Będąc źródłem wapnia, przyczynia się do zdrowia kości i zębów. Czarny sezam przez chińczyków jest też traktowany jako remedium na siwiznę, według nich regularne spożywanie czarnego sezamu może ją cofać.
Czytaj także: https://naturazdrowie.com/nasiona-chia-jak-wplywaja-na-zdrowie/
Nasiona kozieradki (Trigonella foenum-graecum) są stosowane zarówno w kuchni, jak i w tradycyjnej medycynie ludowej. Kozieradka poprawia funkcje trawienne, reguluje cukier we krwi, wspomaga odchudzanie, redukuje cholesterol i działa jako antyoksydant. Redukuje stany zapalne i wspomaga funkcjonowanie nerek, wzmacnia męskie funkcje płciowe oraz produkcję mleka u kobiet.
Nasiona czarnuszki (Nigella sativa), zwane również nasionami czarnego kminu, od wieków wykorzystywane były w ziołolecznictwie. Są znane ze swojego potencjału antyoksydacyjnego i immunostymulującego ze względu na zawartość tiochromanonów i olejków eterycznych. Ponadto regulują poziom cukru, wspomagają pracę serca i trawienie, działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, wspomagają pracę mózgu i leczenie alergii.
Oleiste nasiona wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis), są źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), który jest prekursorem prostaglandyn, regulujących układ hormonalny. Wiesiołek może być stosowany do łagodzenia objawów PMS – zespołu napięcia przedmiesiączkowego i nieregularności cyklu oraz łagodzić objawy menopauzy. Wpływa korzystnie na poziom cholesterolu, poprawia pracę serca, pracę układu nerwowego. Może też łagodzić stany zapalne w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) i znajduje zastosowanie w leczeniu astmy.
Nasiona chia (Salvia hispanica) to popularny ostatnio super food, pełen składników odżywczych – błonnika, białka, kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia, fosforu, magnezu i witamin (takich jak witamina A, witaminy z grupy B, witamina E). Chia może nam pomóc w regulacji trawienia, gdyż zapobiega zaparciom, reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi, wspomaga pracę serca i utrzymanie zdrowej masy ciała. Nasiona chia są jednym z najlepszych roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, korzystnych dla zdrowia mózgu, wzroku i ogólnego funkcjonowania organizmu. Dzięki zawartości antyoksydantów chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.
Kmin rzymski (Cuminum cyminum), nie bez powodu jest używany jako przyprawa, ponieważ wspomaga procesy trawienne przez stymulację produkcji enzymów trawiennych. Redukuje wzdęcia i gazy, pobudza apetyt i zmniejsza nudności. Niektóre badania sugerują, że kmin rzymski może wpływać korzystnie na poziom cukru we krwi i wspomagać zdrowie wątroby. Wykazuje też działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
Pestki z dyni (Cucurbita pepo) są bogatym źródłem cennych składników, takich jak białko, błonnik, witaminy (E i K). Są też bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu oleinowego, kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego, co przyczynia się do zdrowia serca i ogólnego funkcjonowania organizmu. Zawierają antyoksydanty i minerały takie jak magnez, miedź, cynk, żelazo. Pestki z dyni są polecane dla mężczyzn ponieważ wpływają korzystnie na zdrowie prostaty, a niektóre badania sugerują ich potencjalne zastosowanie w leczeniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH).
Pokrzywa (Urtica dioica), choć jej nasiona nie są aż tak popularne jak poprzednicy z tej listy, ale są one wyjątkowym źródłem wielu cennych składników odżywczych takich jak białko, błonnik, witaminy (szczególnie witaminy K i C, witamin z grupy B) oraz minerałów (w tym żelaza, magnezu, potasu). Nasiona pokrzywy mają swój udział w obniżaniu poziomu cholesterolu, regulacji ciśnienia krwi i redukcja stanów zapalnych, pomagają wspierać zdrowie wątroby i procesy detoksykacji. Nasiona pokrzywy były tradycyjnie stosowane w ludowej medycynie do wspomagania funkcji płciowych, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Warto więc sięgnąć po “nasiona mocy” z apteki Natury, mieszanki sproszkowanych nasion poprawią naszą witalność, dodadzą energii oraz będą dodatkowo smacznym dodatkiem do potraw.
Źródło:
Cykl trzech wykładów pt. “Zioła – nasiona mocy” autorstwa naturopatów: Elżbiety Antczak i Piotra Łakomego z portalu mantra.pl
Piotr Łakomy – dyplomowany Mistrz Naturopatii, akupunkturzysta i diagnosta metodą biorezonansu. Absolwent Szkoły Tradycyjnej i Klasycznej Medycyny Chińskiej „TOMO” w Gdańsku, przechodził praktyki szpitalne z zakresu medycyny chińskiej i akupunktury w Chinach, zielarz, certyfikowany elektopunkturzysta metodą Volla i Vega-test.
Elżbieta Antczak – dyplomowany Mistrz Naturopatii, magister Biologii, absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, certyfikowany elektropunkturzysta metodą Volla i Vega-test.