Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magda Adamek 26/01/2024

Spis treści:

1.Nasiona pełne wartości – dla witalności i żywotności

2. Jak przygotować własny “super food”

3. Mieszanki „nasion mocy”

Jak przygotować własny “super food”?

Niektóre z leczniczych nasion możemy spożywać w całości (takie jak len czy sezam) ale musimy się liczyć z tym, że czasami w nietkniętym stanie przechodzą one przez nasz układ pokarmowy, dlatego najlepiej zmielić je na proszek i posypywać nim pokarmy. Największą korzyść odnosimy przygotowując niewielką ilość zmielonych nasion, tak aby spożywać je “na świeżo” – w ciągu 3-4 dni po zmieleniu. Najlepiej przechowywać je w chłodnym, ciemnym miejscu w szczelnie zamkniętym pojemniku, ponieważ mielona nasiona dużo szybciej tracą cenne właściwości.

Mieszanki „nasion mocy”

Możemy zmieszać kilka rodzajów zmielonych “nasion mocy” na przykład len, ostropest, pokrzywę i sezam z odrobiną soli – to świetny mix, którym możemy posypywać potrawy lub spożywać płaską łyżkę kilka razy dziennie popijając ciepłą wodą. Inną mieszanką wspomagającą trawienie jest len, kminek, ostropest i czarnuszka. Kozieradka, wiesiołek, chia i pestki z dyni to kolejny zestaw wspomagający funkcje organizmu. Oto przegląd właściwości 10-ciu “super nasion”, z których możecie skomponować swoje mieszanki.

Len – bogactwo Omega 3

Nasiona lnu, zwane również siemieniem lnianym są bogate w błonnik oraz w kwasy omega 3. Zawarte w nich fitosterole pomagają w utrzymaniu zdrowego poziomu cholesterolu. Len ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, działa dobroczynnie na układ trawienia, świetnie sprawdza się przy zaparciach i w chorobie Crohna. Nasiona lnu zawierają fitoestrogeny – lignany, które pomagają w regulacji gospodarki hormonalnej u kobiet.

Ostropest – ochrona wątroby

Nasiona ostropestu (Silybum marianum) są znane ze swoich właściwości wspierania zdrowia wątroby. Ostropest zawiera silimarinę, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, regenerujące i ochronne dla komórek wątrobowych. Ostropest wspomaga procesy detoksykacji, redukuje stany zapalne, obniża poziom cholesterolu. Zawiera też antyoksydanty chroniące przed wolnymi rodnikami.

Czarny Sezam – źródło witamin z grupy B

Czarny sezam (Sesamum indicum) jest powszechnie stosowany w kuchni i jest znany wielu korzyści zdrowotnych. Jest on źródłem składników odżywczych, takich jak białko, błonnik, witaminy (B1, B2, E) oraz minerały (magnez, żelazo, cynk). Zawiera związki antyoksydacyjne, takie jak sesamol i sesamolina, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników i chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Wspiera pracę serca, reguluje poziom cukru we krwi, poprawia wygląd skóry i funkcje mózgowe, wykazuje właściwości przeciwzapalne.Będąc źródłem wapnia, przyczynia się do zdrowia kości i zębów. Czarny sezam przez chińczyków jest też traktowany jako remedium na siwiznę, według nich regularne spożywanie czarnego sezamu może ją cofać.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/nasiona-chia-jak-wplywaja-na-zdrowie/

Kozieradka – poprawia trawienie

Nasiona kozieradki (Trigonella foenum-graecum) są stosowane zarówno w kuchni, jak i w tradycyjnej medycynie ludowej. Kozieradka poprawia funkcje trawienne, reguluje cukier we krwi, wspomaga odchudzanie, redukuje cholesterol i działa jako antyoksydant. Redukuje stany zapalne i wspomaga funkcjonowanie nerek, wzmacnia męskie funkcje płciowe oraz produkcję mleka u kobiet.

Czarnuszka – bogactwo olejków eterycznych

Nasiona czarnuszki (Nigella sativa), zwane również nasionami czarnego kminu, od wieków wykorzystywane były w ziołolecznictwie. Są znane ze swojego potencjału antyoksydacyjnego i immunostymulującego ze względu na zawartość tiochromanonów i olejków eterycznych. Ponadto regulują poziom cukru, wspomagają pracę serca i trawienie, działają antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, wspomagają pracę mózgu i leczenie alergii.

Wiesiołek – łagodzi PMS

Oleiste nasiona wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis), są źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), który jest prekursorem prostaglandyn, regulujących układ hormonalny. Wiesiołek może być stosowany do łagodzenia objawów PMS – zespołu napięcia przedmiesiączkowego i nieregularności cyklu oraz łagodzić objawy menopauzy. Wpływa korzystnie na poziom cholesterolu, poprawia pracę serca, pracę układu nerwowego. Może też łagodzić stany zapalne w reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) i znajduje zastosowanie w leczeniu astmy.

Nasiona chia – zapobiegają zaparciom

Nasiona chia (Salvia hispanica) to popularny ostatnio super food, pełen składników odżywczych – błonnika, białka, kwasów tłuszczowych omega-3, wapnia, fosforu, magnezu i witamin (takich jak witamina A, witaminy z grupy B, witamina E). Chia może nam pomóc w regulacji trawienia, gdyż zapobiega zaparciom, reguluje poziom cholesterolu i cukru we krwi, wspomaga pracę serca i utrzymanie zdrowej masy ciała. Nasiona chia są jednym z najlepszych roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, korzystnych dla zdrowia mózgu, wzroku i ogólnego funkcjonowania organizmu. Dzięki zawartości antyoksydantów chroni komórki przed stresem oksydacyjnym.

Kmin rzymski – wspomaga procesy trawienne

Kmin rzymski (Cuminum cyminum), nie bez powodu jest używany jako przyprawa, ponieważ wspomaga procesy trawienne przez stymulację produkcji enzymów trawiennych. Redukuje wzdęcia i gazy, pobudza apetyt i zmniejsza nudności. Niektóre badania sugerują, że kmin rzymski może wpływać korzystnie na poziom cukru we krwi i wspomagać zdrowie wątroby. Wykazuje też działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Pestki z dyni – poprawią stan serca

Pestki z dyni (Cucurbita pepo) są bogatym źródłem cennych składników, takich jak białko, błonnik, witaminy (E i K). Są też bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu oleinowego, kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego, co przyczynia się do zdrowia serca i ogólnego funkcjonowania organizmu. Zawierają antyoksydanty i minerały takie jak magnez, miedź, cynk, żelazo. Pestki z dyni są polecane dla mężczyzn ponieważ wpływają korzystnie na zdrowie prostaty, a niektóre badania sugerują ich potencjalne zastosowanie w leczeniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH).

Nasiona pokrzywy – moc minerałów

Pokrzywa (Urtica dioica), choć jej nasiona nie są aż tak popularne jak poprzednicy z tej listy, ale są one wyjątkowym źródłem wielu cennych składników odżywczych takich jak białko, błonnik, witaminy (szczególnie witaminy K i C, witamin z grupy B) oraz minerałów (w tym żelaza, magnezu, potasu). Nasiona pokrzywy mają swój udział w obniżaniu poziomu cholesterolu, regulacji ciśnienia krwi i redukcja stanów zapalnych, pomagają wspierać zdrowie wątroby i procesy detoksykacji. Nasiona pokrzywy były tradycyjnie stosowane w ludowej medycynie do wspomagania funkcji płciowych, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Warto więc sięgnąć po “nasiona mocy” z apteki Natury, mieszanki sproszkowanych nasion poprawią naszą witalność, dodadzą energii oraz będą dodatkowo smacznym dodatkiem do potraw.


Źródło:

Cykl trzech wykładów pt. “Zioła – nasiona mocy” autorstwa naturopatów: Elżbiety Antczak i Piotra Łakomego z portalu mantra.pl

Piotr Łakomy – dyplomowany Mistrz Naturopatii, akupunkturzysta i diagnosta metodą biorezonansu. Absolwent Szkoły Tradycyjnej i Klasycznej Medycyny Chińskiej „TOMO” w Gdańsku, przechodził praktyki szpitalne z zakresu medycyny chińskiej i akupunktury w Chinach, zielarz, certyfikowany elektopunkturzysta metodą Volla i Vega-test.

Elżbieta Antczak – dyplomowany Mistrz Naturopatii, magister Biologii, absolwentka Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, certyfikowany elektropunkturzysta metodą Volla i Vega-test.

Magda Adamek