Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 08/02/2024


Menopauza  związana jest z różnymi objawami, zarówno fizycznymi, jak i emocjonalnymi. To proces, który obejmuje kilka etapów, w tym premenopauzę, perimenopauzę i postmenopauzę.
Premenopauza zaczyna się ok. 40 roku życia, 8-10 lat przed postmenopauzą. Charakterystyczne dla tego okresu są brązowe plamienia na kilka dni przed okresem, a także rozregulowane miesiączki lub zmiana jej charakteru.
Perimenopauza powstaje ok. 45-47 roku życia, trwa kilka lat. Organizm szykuje się do wygaszania płodności, ale ciągle istnieje jeszcze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Zaawansowany proces zmian hormonalnych prowadzi do najbardziej uciążliwy objawów, takich jak: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, kłopoty ze snem i koncentracją, wahania nastroju i brak sił do działania. Charakterystycznym objawem jest też utrata libido, trudności w utrzymaniu moczu, pogorszenie wzroku, a także zespół suchego oka. Zauważalne są dodatkowe kilogramy na brzuchu i piersiach.
Postmenopauza zaczyna się rok po menopauzie. To etap, w którym zanikają możliwości rozrodcze kobiety. Objawy postmenopuazy nie są już tak uciążliwe, gdyż zmiany nie zachodzą już tak gwałtownie, a organizm zdołał zaadaptować się do nowych warunków związanych ze zmianami hormonalnymi. Brak miesiączek jest charakterystycznym objawem postmenopauzy. Zmniejszone poziomy estrogenów mogą zwiększać ryzyko utraty masy kostnej i osteoporozy, więc bardzo ważna jest suplementacja witaminą D i wapniem. Po menopauzie wzrasta również ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/menopauza-jakie-suplementy-przyjmowac-na-jakie-badania-zapisac-sie-w-tym-czasie/

Menopauza – jak pielęgnować skórę?

W okresie menopauzy dochodzi do drastycznych zmian hormonalnych, zwłaszcza spadku poziomu estrogenów. Estrogen ma istotny wpływ na produkcję kolagenu. W ciągu 5 lat skóra traci nawet 30% kolagenu, a w kolejnych latach 2% rocznie. Siła grawitacji, zmniejszenie się tkanki podskórnej, szczególnie w okolicy policzków i zanik „rusztowania”, jakim są włókna kolagenowe i elastynowe powodują, że pogłębiają się bruzdy i tworzą tzw. chomiczki. Za gorszą sprężystość skóry odpowiada spadek wydajności gruczołów łojowych. Powodem “rozciągania” skóry jest zwiększona produkcja enzymów rozbijających elastynę i kolagen. Ścieńczenie skóry będzie prowadziło do spadku funkcji ochronnej. Aby skompensować funkcje obronne, skóra będzie produkowała więcej barwnika (melaniny). To może prowadzić do różnych form przebarwień, takich jak plamy starcze (lentigo), melasma czy inne nierówności pigmentacyjne. Charakterystycznym objawem jest też zaczerwienienie skóry, szczególnie na nosie i policzkach. Mogą pojawić się włosy na twarzy. Z czasem usta zaczynają się robić coraz cieńsze, a z wiotkością mięśni, opada tez czubek nosa.

Jakie składniki i witaminy wzmacniają skórę?

Zdrowe starzenie się skóry w okresie menopauzy wymaga szczególnej uwagi i dbałości o skórę. Oto kilka zaleceń dotyczących terapii zdrowego starzenia się skóry:
Nawilżanie i odżywienie skóry: wybieraj produkty, które zawierają substancje takie jak peptydy, ceramidy, trehalozę, skwalan, retinoidy czy kwas mlekowy. Pamiętaj także o piciu wody.
Ochrona przed słońcem: stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym (minimum SPF 30) codziennie, nawet w dni pochmurne.
Zabiegi kosmetologiczne: takie, które poprawią jędrność i elastyczność skóry, a także przyspieszą metabolizm komórkowy. Najskuteczniejsze zabiegi, które będą korzystne w okresie menopauzy to: mezoterapia igłowa i mikroigłowa, lasery, stymulatory tkankowe, karboksyterapia, zabiegi Gen Factor i radiofrekwencja mikroigłowa.
Dieta bogata w składniki odżywcze: spożywaj żywność bogatą w antyoksydanty, takie jak owoce, warzywa, orzechy i nasiona, aby wspierać zdrowie skóry. Unikaj cukru, który niszczy naczynia krwionośne i źle wpływa na florę bakteryjną.
Suplementacja: magnez reguluje ciśnienie krwi i może pomagać w łagodzeniu objawów związanych z menopauzą, takich jak napięcie mięśniowe i zaburzenia snu.
Kwasy omega wspomagają zdrowie serca i wpływają korzystnie na zdrowie psychiczne. Wspomagają procesy gojenia się ran i uszkodzeń skóry. Odgrywają istotną rolę w tworzeniu lipidowej bariery skórnej, zwanej również cementem międzykomórkowym. Pełnią kluczową rolę w utrzymaniu nawilżenia skóry, ochronie przed utratą wody, a także w ochronie przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, wirusy czy szkodliwe substancje.
Witamina E jest antyoksydantem, który może pomagać w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym, który prowadzi do szybszego starzenia się skóry.
Koenzym Q10 to antyoksydant, jego poziom zmniejsza się wraz z wiekiem i spadkiem metabolizmu komórkowego. Koenzym Q10 może pomóc w zmniejszeniu widoczności drobnych zmarszczek, gdyż odgrywa istotną role w produkcji kolagenu. Pełni też kluczową rolę w produkcji energii w komórkach organizmu.
Soja lub izoflawony sojowe zawierają fitoestrogeny, które mogą pomagać w łagodzeniu objawów menopauzy.
Witamina C pomaga neutralizować wolne rodniki powstałe w wyniku działania promieni UV, zanieczyszczeń środowiskowych i innych czynników stresujących. Witamina C jest kluczowa dla syntezy kolagenu, co przyczyni się do utrzymania młodszego wyglądu skóry.
Pamiętaj, że każde ciało jest inne, dlatego ważne jest, aby dostosować suplementację do indywidualnych potrzeb. Regularne badania krwi mogą pomóc w monitorowaniu poziomu witamin i minerałów.
Zrozumienie objawów i skuteczne zarządzanie nimi może sprawić, że ten czas będzie łatwiejszy i bardziej komfortowy. Dbanie o zdrową dietę, aktywność fizyczną, sen, regularne badania już po 40-tce mogą znacząco wpłynąć na jakość życia w okresie menopauzy.
,Przekwitanie’ to nic innego jak czas zbiorów. Czas, by w końcu pomyśleć o sobie, rozwijać pasje lub wrócić do tych starych i wiecznie odkładanych. Spadek estrogenów okazuje się w tym niezwykle pomocny. Wraz z nim ubywa nam wrażliwości i w końcu dajemy upust hormonom asertywności.
Menopauza jest sprawdzianem, który zdać będzie musiała każda kobieta. Jest to czas, który daje szansę na odkrycie nowych obszarów życia i akceptację nowej wersji siebie. Podejście pełne szczerości, dbałość o zdrowie oraz otwarty umysł to klucze, które pomogą przejść przez menopauzę z pewnością siebie. To nowy rozdział, który może być pełen radości, spełnienia i zupełnie nowych możliwości.

Izabela Habdas

Licenjonowany kosmetolog, linergistka, pogromca blizn i praktyk prowadzacy własny gabinet Holy Hands by Izabela Habdas w Anglii (Nuneaton). Prekursorka holistycznej pracy z pacjentem w nurcie Kosmetologii Interdyscyplinatnej. Autorka e-book i kursu ,,Pani Menopauza’’. Ekspert branży beauty, który stale przygotowuje edukacyjne posty na mediach społeczosciowe, w celu zwiekszenia świadomosći obserwatorów na temat pielegnacji skóry. Pasjonatka zdrowego stylu życia i suplementacji, w ciągłym rozwoju osobistym i zawodowym.

Katarzyna

Leave A Comment