Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 13/02/2024

Ważna rola minerałów w trosce o zdrowie

Minerały odgrywają niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. To nieorganiczne pierwiastki chemiczne są niezbędne do wielu procesów biologicznych, w tym utrzymania równowagi elektrolitowej, budowy kości, funkcjonowania układu nerwowego i wielu innych. W kontekście treningu siłowego, zrozumienie roli poszczególnych minerałów oraz ich wpływu na wydolność organizmu staje się kluczowe. O które z nich powinniśmy się zatroszczyć prowadząc aktywny tryb życia?

  • Potas – jest kluczowym minerałem, regulującym równowagę elektrolitową w organizmie. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie komórek, przewodzenie impulsów nerwowych oraz utrzymanie właściwego ciśnienia krwi. Duże ilości potasu znajdziemy w bananach, pomidorach, ziemniakach lub szpinaku.
  • Magnez – pełni kluczową rolę w ponad 300 enzymatycznych reakcjach w organizmie. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mięśni, układu nerwowego, a także wpływa na zdrowie kości. Jeśli chcemy uzupełnić jego braki dodajmy do diety orzechy, nasiona, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa liściaste.
  • Wapń – niezbędny do budowy i utrzymania mocnych kości i zębów. Ponadto, odgrywa rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczach mięśni. Jego dużą zawartość mają przede wszystkim produkty mleczne, ryby (zwłaszcza te z jadalnymi kośćmi), zielone warzywa.
  • Żelazo – niezbędne do transportu tlenu przez krew do komórek. Bierze udział w produkcji hemoglobiny, której zadaniem jest przenoszenie tlenu. Uzupełniajmy dietę o mięso, ryby, warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste.
  • Sód – jest kluczowym minerałem wpływającym na utrzymanie równowagi płynów w organizmie. Reguluje ciśnienie krwi i bierze udział w przewodnictwie impulsów nerwowych. Chociaż sód jest istotny, nadmiar może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi. Ważne jest utrzymanie umiarkowanej konsumpcji soli. A występuję on w soli kuchennej, produktach morskich i warzywach.
  • Cynk – pełni istotną rolę w procesach metabolicznych, syntezie białek, gojeniu ran oraz funkcji układu immunologicznego. Chcąc uzupełnić braki cynku sięgniemy po mięso, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste.

Mając na względzie zdrowie, poza minerałami, powinniśmy dbać o prawidłową zawartość witamin w naszym organizmie. Są niezbędne do utrzymania zdrowia, poprawy funkcji immunologicznej, przemiany materii oraz regeneracji tkanek.

Witaminy, których niedobory są najczęściej zauważane u sportowców to przede wszystkim:

  • Witaminy z grupy B – pełnią szereg funkcji metabolicznych, wspomagając przemianę materii, produkcję energii, a także utrzymanie zdrowego układu nerwowego. Dlatego warto jeść mięso, ryby, jaja, produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona.
  • Witamina E – działa jako antyoksydant, chroniąc komórki przed uszkodzeniami. Wpływa także na zdrowie skóry. Jej źródła to orzechy, nasiona, oleje roślinne, zielone warzywa.
  • Witamina D – jest niezbędna dla zdrowia kości, ponieważ pomaga wchłanianiu wapnia. Odpowiada również za regulację funkcji immunologicznych. Jak powszechnie wiadomo można pozyskać ją z promieni słonecznych, co wydaje się być nader przyjemną formą suplementacji lecz duże jej zawartości znajdziemy również w tłustych rybach i żółtkach jaj.

Produkty ZOKE dostępne na: https://naturabazar.pl/szukaj?controller=search&poscats=0&s=zoke

Zrównoważona dieta – klucz do zdrowia i dobrej kondycji

Najważniejszym krokiem w dbaniu o odpowiednią równowagę witamin i minerałów jest zrównoważona dieta. Niektóre witaminy są bardziej dostępne dla organizmu, gdy potrawy są odpowiednio przygotowywane, np. gotowanie warzyw może prowadzić do utraty witaminy C, dlatego warto rozważyć alternatywne metody przygotowywania potraw, takie jak duszenie czy gotowanie na parze. Równie istotną kwestią jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia organizmu, szczególnie podczas intensywnego treningu, który pomoże w zachowaniu równowagi elektrolitycznej. W niektórych przypadkach uzupełnienie minerałów i witamin jedynie poprzez dietę może okazać się niewystarczające – wtedy można skorzystać z suplementacji. Z pomocą przyjść nam mogą napoje izotoniczne, kompleksy witamin w formie kapsułek, tabletek lub oliwki magnezowe wzbogacone o dodatki minerałów. Jednak przed sięgnięciem po suplementy, zaleca się konsultację z lekarzem lub dietetykiem. Ciało, w którym wszelkie niedobory zostały prawidłowo uzupełnione, pozwoli nam cieszyć się urokami aktywności sportowej do późnej starości, a my już z całkowitą pewnością będziemy mogli stwierdzić: „Tak, sport to zdrowie”.

artykuł promocyjny ZOKE

Katarzyna

Leave A Comment