Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magda Adamek 21/02/2024

Spis treści:

1.Dlaczego sięgamy po alkohol?

2. Kiedy powinna zapalić się nam czerwona lampka?

3. Naturalne sposoby na walkę z nałogiem

4. 10 metod na wsparcie organizmu przy wyjściu z nałogu

5. Jakie korzyści przyniesie nam trzeźwość?

Dlaczego sięgamy po alkohol?

Na początku alkohol z reguły spożywamy dla przyjemności. Chcemy się poczuć dobrze, nabrać pewności siebie, przełamać lody i łatwiej nawiązać kontakty z innymi. Jednym z powodów picia alkoholu jest to, w jaki sposób wpływa on na nasz mózg. Kiedy pijemy, uwalniają się dopaminy, neuroprzekaźniki wywołujące uczucie przyjemności i nagrody. Z biegiem czasu mózg staje się zależny od uwalniania dopaminy za pomocą alkoholu.

Czasami sięgamy po alkohol, aby uciec od codziennych problemów, stresu czy trudności w naszych relacjach. Alkohol może na krótką chwilę zapewnić uczucie ulgi i odprężenia.

Badania dowodzą, że kiedy jesteśmy zestresowani uwalnia się kortyzol, który może zwiększyć ochotę na alkohol, więc możemy chcieć się napić, aby uspokoić nerwy.

Kiedy powinna zapalić się nam czerwona lampka?

Jeśli miewasz poniższe symptomy, to warto jest zatrzymać się i przyjrzeć sobie, czy przypadkiem twój nawyk picia nie przeszedł już w uzależnienie:

 • Silna chęć i potrzeba picia
 • Brak umiejętności ograniczenia ilości wypijanego alkoholu
 • Irytacja w sytuacji kiedy nie możesz się napić
 • Utrata kontroli nad sobą po alkoholu
 • Objawy fizyczne, kiedy nie pijesz – nudności, pocenie się
 • Potrzeba wypicia coraz większej ilości alkoholu, aby odczuć te same skutki

Naturalne sposoby na walkę z nałogiem

Okazuje się, że Natura idzie nam z pomocą nawet w przypadku problemów z alkoholem. Oto zioła, które znane są ze swoich właściwości oczyszczających i detoksykujących:

 • Kudzu  (Pueraria lobata)

Kudzu to pnącze używane od wieków w medycynie chińskiej. Zawiera substancje, które pomagają zmniejszyć głód alkoholowy i regulują poziomu dopaminy w mózgu, a więc poprawiają nastrój. Kudzu działa jako środek „awersyjny”,  zawiera bowiem substancje należące do grupy izoflawonów, które ograniczają potrzebę sięgania po alkohol. Związki takie jak daidzeina oraz pueraryna ograniczają aktywność enzymu dehydrogenazy aldehydowej, odpowiedzialnej za rozkład aldehydu octowego (toksycznego produktu ubocznego metabolizmu alkoholu), co sprawia, że zmniejsza się chęć na alkohol.

Warto zrozumieć, że uzależnienia są zwykle związane z brakiem dopaminy. Daidzeina hamuje dodatkowo rozkład neuroprzekaźników mózgowych serotoniny i dopaminy, które poprawiają samopoczucie i nastrój. Dzięki temu kudzu osłabia psychiczną potrzebę picia i łagodzi jego nieprzyjemne skutki, jak ból głowy, mdłości, zmniejsza nadkwasotę żołądka, skoki ciśnienia itp.

 • Ibogaina

Kolejnym darem Natury, pomocnym w uzależnieniach jest ibogaina. Substancja ta jest pozyskiwana z kory afrykańskiego drzewa Tabernathe iboga. Jest to substancja stosowana w leczeniu uzależnień od alkoholu i narkotyków, przede wszystkim od heroiny i innych opioidów. Co ciekawe sama ibogaina również może być uznana za narkotyk, ponieważ ma działanie halucynogenne. Jednak różnica jest taka, że substancja ta nie uzależnia, a wręcz przeciwnie, powoduje, że uzależnienie od innych narkotyków zmniejsza się. Działa też podobnie do korzenia kudzu – zwiększa poziom dopaminy i serotoniny, zastępując używki.

 • Dziurawiec (Hypericum perforatum)

Uważa się, że dziurawiec pomaga zaprzestać picia alkoholu, jednak jego skuteczność nie została w pełni zbadana. Starsze badania wykazały, że dziurawiec zwyczajny może pomóc w zmniejszeniu spożycia alkoholu i łagodzeniu objawów odstawienia u zwierząt. Brakuje jednak nowszych badań i badań na ludziach. Dziurawiec jest też stosowany w leczeniu depresji, więc sprawdza się w przypadku wahań nastroju, które towarzyszą odstawieniu alkoholu, ponieważ koryguje poziom serotoniny i dopaminy.

Uwaga! Podczas stosowania dziurawca zwyczajnego nie należy pić alkoholu ani przyjmować środków uspokajających. Zioło może nasilać ich działanie, może też wchodzić w interakcje z innymi ziołami i lekami, dlatego należy zawsze skonsultować to ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/dziurawiec-i-jego-zastosowanie-w-medycynie/

 • Ashwagandha (Withania somnifera)

Ta roślina ma szerokie zastosowanie w medycynie ajurwedyjskiej, bo jest to prawdziwe zioło mocy! Okazuje się, że ma też działanie przeciwlękowe, które pomaga zapobiegać głodowi alkoholowemu, reguluje gospodarkę hormonalną i wpływa na zdrowy sen. Badania na szczurach wykazały, że ashwagandha zmniejsza lęk związany z odstawieniem alkoholu.

 • Ostropest plamisty (Silybum marianum)

Ostropest plamisty to zioło bogate w przeciwutleniającą sylimarynę i powszechnie stosowane w celu wspomagania zdrowia wątroby. Jest to środek przywracający regenerujący wątrobę i chroniący ją przed uszkodzeniem zbyt dużą ilością alkoholu.

 • Męczennica (Passiflora)

Passionflower to uspokajające zioło, które pomaga zmniejszyć lęk i niepokój, często stosowane jako naturalny lek na bezsenność, pomaga także w zmniejszaniu głodu alkoholowego spowodowanego stresem i sprzyja relaksowi ciała i umysłu.

 • Waleriana (Valeriana officinalis)

Kozłek lekarski (korzeń) to kolejne uspokajające zioło, które pomaga zmniejszyć niepokój i poprawić sen. Tak jak passiflora pomaga w zaburzeniach lękowych i głodach alkoholowych związanych ze stresem.

 • Kopytnik (Asarum europaeum)

Zniechęcenie do alkoholu wywołuje także kopytnik – popularne zioło wykrztuśne. Przy stosowaniu kopytnika sam zapach alkoholu wywołuje mdłości. Ziele i kłącze kopytnika działa detoksykująco na organizm, przyspiesza usuwanie toksyn, zwiększa wydalanie moczu, produkcję potu, czasami wywołuje biegunki – jest niewskazane dla kobiet w ciąży i dzieci.

10 metod na wsparcie organizmu przy wyjściu z nałogu:

1. Właściwa dieta

Odpowiednia dieta będzie naszym sojusznikiem w walce z nałogiem. Posiłki bez mięsa, słodyczy i białego pieczywa ograniczają chęć sięgania po alkohol. W celu oczyszczenia organizmu wskazane są kilkudniowe posty owocowe i warzywne lub kilkutygodniowa dieta Marii Dąbrowskiej, a także zażywanie ziół mających na celu regenerację wątroby.

2. Suplementy witaminowe i mineralne

Alkoholizm może wyczerpać zasoby niektórych witamin i minerałów w organizmie. Warto jest więc suplementować szczególnie: witaminy z grupy B, witaminy A i C, wapń, żelazo, witaminę E i cynk.

3. Zwiększone spożycie płynów

Przewlekłe, intensywne picie alkoholu często prowadzi do odwodnienia. Niestety objawy odstawienia mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację, należy zadbać o to, aby pić dużo wody.

4. Medytacja i mindfulness

Praktyka medytacji przyniesie nam wewnętrzny spokój i relaks. Podczas medytacji wydzielane są dopaminy i endorfiny – hormony szczęścia, dzięki czemu będzie łatwiej przetrwać czas odstawienia alkoholu i pozostać w trzeźwości. Medytacja jest doskonałym narzędziem do kultywowania uważności, jest też źródłem wewnętrznej siły i determinacji.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/mindfulness-swiadomosc-obecnosci-w-kazdej-chwili/

5. Joga

Badania pokazują, że joga pomaga zmniejszyć chęć wypicia alkoholu, więc może ona również pomóc w okresie odstawienia alkoholu. Joga wzmacnia też pozytywne efekty medytacji.

6. Akupunktura

Badania pokazują, że prawidłowo wykonana akupunktura może pomóc w opanowaniu objawów odstawienia alkoholu. Jest ona również skutecznie używana w leczeniu lęku i depresji, które towarzyszą uzależnieniu od alkoholu i odstawieniu. Trwają badania nad najlepszym sposobem stosowania tego leczenia.

7. Tai Chi

Tai chi to terapeutyczna sztuka ćwiczeń szeroko praktykowana w niektórych krajach azjatyckich. Zainteresowanie Tai Chi  w Ameryce znacząco wzrosło w ciągu ostatnich kilku dekad. Badania pokazują, że Tai Chi może pomóc złagodzić lęk i depresję, które czasami towarzyszą odstawieniu alkoholu.

8. Głębokie oddychanie i aromaterapia

Głębokie oddychanie pomaga obniżyć poziom stresu i oczyścić umysł z niechcianych myśli, co pomaga przetrwać okres odstawienia. Szczególnie w połączeniu z aromaterapią. Najlepiej posłużą tu olejki lawendowy, miętowy i rumiankowy – ponieważ zredukują poziom stresu i niepokoju.

9. Nowe hobby

Znalezienie nowego hobby może być świetnym sposobem na oderwanie się od picia. Warto znaleźć zdrowe sposoby na zajęcie czasu i odwrócenie uwagi od pokus – najlepiej w oderwaniu od dotychczasowego pijącego towarzystwa.

10. Trening

Ćwiczenia fizyczne to świetny sposób na wzmocnienie organizmu i przetrwanie czasu odstawienia alkoholu. Podczas ćwiczeń wydzielane są endorfiny, które poprawiają nastrój i działają antystresowo. Trening pomaga  też zwiększyć Twoje poczucie pewności siebie i panowania nad sobą.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/unikaj-alkoholu-gdy-masz-nadcisnienie/

Jakie korzyści przyniesie nam trzeźwość?

Warto spojrzeć na to, ile korzyści przyniesie nam odstawienie alkoholu! Jest to dodatkowo motywujące w procesie leczenia z nałogu, oto kilka z nich:

 • ogólna poprawa zdrowia
 • poprawa relacji z najbliższymi
 • poprawa sytuacji ekonomicznej
 • odzyskanie kontroli nad własnym życiem
 • równowaga psychiczna i jasność umysłu


Źródła:

domzdrowia.pl – mgr farm. Dorota Gruszka

Cierpiałkowska L., Ziarko M., Psychologia uzależnień – alkoholizm, http://m.publio.pl/files/samples/27/54/9b/48185/Psychologia_uzaleznien_alkoholizm_demo.pdf

Ewing J.A., Detecting Alcoholism. The CAGE Questionnaire, https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/394693.

https://befit.pl – Naturalne metody wspomagające leczenie uzależnień

Shin NY, Lim YJ, Yang CH, Kim C. Acupuncture for alcohol use disorder: A meta-analysisEvid Based Complement Alternat Med. 2017;2017:7823278. doi:10.1155/2017/7823278

National Cancer Institute. Alcohol and cancer risk fact sheet.

Penetar DM, Toto LH, Lee DY, Lukas SE. A single dose of kudzu extract reduces alcohol consumption in a binge drinking paradigmDrug Alcohol Depend. 2015;153:194–200. doi:10.1016/j.drugalcdep.2015.05.025

Lukas SE, Penetar D, Su Z, et al. A standardized kudzu extract (NPI-031) reduces alcohol consumption in nontreatment-seeking male heavy drinkers. Psychopharmacology (Berl). 2013;226(1):65–73. doi:10.1007/s00213-012-2884-9

Bansal P, Banerjee S. Effect of Withinia somnifera and shilajit on alcohol addiction in micePharmacogn Mag. 2016;12(Suppl 2):S121–S128. doi:10.4103/0973-1296.182170

Vargas-Mendoza N, Madrigal-Santillán E, Morales-González A, et al. Hepatoprotective effect of silymarin. World J Hepatol. 2014;6(3):144-9. doi:10.4254/wjh.v6.i3.144

Rezvani AH, Overstreet DH, Yang Y, Clark E Jr. Attenuation of alcohol intake by extract of Hypericum perforatum (St. John’s Wort) in two different strains of alcohol-preferring rats. Alcohol Alcohol. 1999;34(5):699-705. doi:10.1093/alcalc/34.5.699 

Ng QX, Venkatanarayanan N, Ho CY. Clinical use of Hypericum perforatum (St John’s wort) in depression: A meta-analysis. J Affect Disord. 2017;210:211-221. doi:10.1016/j.jad.2016.12.048

I cahn School of Medicine at Mount Sinai. St. John’s wort.

1. Dearing RL, Stuewig J, Tangney JP. On the importance of distinguishing shame from guilt: Relations to problematic alcohol and drug use. Addict Behav. 2005;30(7):1392-1404.

2. Rezvani AH, Overstreet D, Yang Y, Clark E. Attenuation of alcohol intake by extract of Hypericum perforatum (St John’s wort) in two different strains of alcohol-preferring rats. Alcohol and Alcoholism. 1999;34(5):699-705.

3. De Vry J, Maurel S, Schreiber R, De Beun R, Jentzsch K. Comparison of hypericum extracts with imipramine and fluoxetine in animal models of depression and alcoholism. European Neuropsychopharmacology. 1999;9(6):461-468.

4. Ruby B, Benson MK, Kumar EP, Sudha S, Wilking JE. Evaluation of Ashwagandha in alcohol withdrawal syndrome. Asian Pacific Journal of Tropical Disease. 2012;2:S856-S860.

Magda Adamek

Leave A Comment