Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magda Adamek 27/02/2024

Spis treści:

1. Znajdź powody dlaczego chcesz rzucić palenie

2. Czy zioła mogą pomóc?

3. Zioła pomocne przy rzucaniu palenia

4. Co jeszcze można zrobić, by pozbyć się nałogu?

5. Medytacja i techniki relaksacyjne

6. Radzenie sobie z głodem nikotynowym

7. Pozbądź się zapachu nikotyny

Ok. 68% palaczy chce rzucić palenie, a ponad połowa (55%) twierdzi, że w ciągu ostatniego roku podjęła przynajmniej jedną próbę wyjścia z nałogu. Okazuje się, że palenie papierosów jest jednym z najtrudniejszych nałogów do pokonania. Jest więc oczywiste, że palacze chcą spróbować wszystkiego, co może im w tym pomóc. Istnieją metody farmakologiczne, plastry, tabletki i gumy do żucia, jednak wiele osób próbuje naturalnych sposobów. Niektóre z nich okazują się bardzo pomocne, a badania nad ich skutecznością wykazują obiecujące wyniki.

Znajdź powody, dlaczego chcesz rzucić palenie

Aby umocnić swoją motywację dobrze jest się zastanowić co jest naszym celem i motywacją, a po tem zacząć konsekwentnie dążyć w tym kierunku. Oto kilka powodów dla których warto rzucić palenie:

 • nasze zdrowie (palenie tytoniu jest główną przyczyną wielu chorób – nowotworów, chorób płuc i innych)
 • oszczędność (każdy, kto pali, wie ile wydaje miesięcznie na papierosy…)
 • powiększenie rodziny (palenie może negatywnie wpływać na płodność, wiele par decyduje się na rzucenie palenia podczas ciąży).
 • zdrowie psychiczne (osoby, które rzuciły palenie, często zgłaszają poprawę samopoczucia i zwiększoną pewność siebie)
 • poprawa kondycji (palacze często obserwują, że są słabsi i mniej wydolni fizycznie)
 • kwestie społeczne (choć kiedyś palenie było cool, to teraz jest coraz bardziej nieatrakcyjne)

Czy zioła mogą pomóc w pozbyciu się nałogu?

Liczne badania potwierdzają, że zioła mogą pomóc w rzuceniu palenia. Najtrudniejszą rzeczą jest pokonanie intensywnego głodu nikotynowego, który pojawia się szczególnie w pierwszych dwóch tygodniach. Z badań wynika, że leki ziołowe pomagają zmniejszyć ten głód i złagodzić objawy odstawienia, takie jak bóle głowy, drażliwość i wahania nastroju.

Istnieje ogromna różnorodność ziół i technik wspomagających, ważne jest, aby wybrać te, które są dla nas odpowiednie. Ponieważ niektóre zioła mogą powodować działania niepożądane lub wchodzić w interakcje z innymi lekami, należy zawsze skonsultowanie się z lekarzem przed włączeniem nowych naturalnych środków do planu terapii odwykowej.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/naturalne-sposoby-wspierajace-wyjscie-z-choroby-alkoholowej/

Zioła pomocne przy rezygnacji z papierosów

 • Dziurawiec zwyczajny

Ziele dziurawca jest znane ze swojej skuteczności w leczeniu OCD, ADHD, depresji i lęku. Niektóre badania sugerują, że zioło to może również pomóc w ograniczeniu głodu nikotynowego. Pomaga też przy rzuceniu palenia z racji łagodzenia nerwowości, drażliwości, niepokoju i napięcia mięśni, które są częstymi objawami odstawienia nikotyny.

Należy jednak pamiętać, że dziurawiec jak i inne zioła potrzebuje czasu, aby zadziałać. Najlepsze wyniki są zwykle widoczne po co najmniej 2-3 tygodniach stosowania. Dlatego warto zacząć go przyjmować nawet przed rzuceniem palenia. Na rynku znajdziemy go w postaci kapsułek lub nalewki, a przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem ponieważ może on zakłócać działanie leków przeciwdepresyjnych i innych.

 • Lobelia

Lobelia, znana również jako “tytoń indyjski”, to zioło stosowane w Indiach jako substytut tytoniu. Jest uważana jako naturalny środek pomagający rzucić palenie i jest składnikiem wielu produktów antynikotynowych. Aktywny składnik – lobelina, ma działanie podobne do nikotyny, ale nie jest tak toksyczny dla organizmu. Lobelia pomaga też zmniejszyć napięcie mięśni, jest pomocna dla astmatyków. Należy ją jednak stosować ostrożnie, ponieważ w dużych dawkach może być toksyczna. Może powodować suchość w ustach, obfite pocenie się, nudności, wymioty, biegunkę, drżenie, szybkie bicie serca, dezorientację, drgawki i śpiączkę. W większych dawkach może nawet spowodować śmierć.

Zioło to najlepiej przyjmować w postaci standaryzowanej nalewki, jednak nie jest ono wskazane dla każdego, dlatego przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem. Nie powinny jej stosować osoby cierpiące na choroby serca, nadciśnienie, nadwrażliwość na tytoń, paraliż, padaczkę, duszności, a także kobiety w ciąży i w okresie karmienia.

 • Kocimiętka

Okazuje się, że kocimiętka nie jest przeznaczona tylko dla kotów! Ze względu na swoje uspokajające działanie została uznana za jedno z najlepszych ziół pomagających rzucić palenie. Pomaga zmniejszyć drażliwość, niepokój i zmęczenie towarzyszące odstawieniu nikotyny. Wykazano również, że zmniejsza nasilenie suchego kaszlu i bólów głowy ze względu na właściwości przeciwskurczowe i antybiotyczne. Można ją stosować w formie nalewki lub herbatek.

 • Waleriana

Znana ze swoich właściwości uspokajających, jest często stosowana w walce z bezsennością i stanami lękowymi. Jej korzeń można zaparzyć w formie herbatki, a olej walerianowy doceniany był już nawet w starożytnym Rzymie i Grecji, gdyż pomaga zmniejszyć bóle głowy, kołatanie serca, niepokój, zmęczenie i drażliwość. Można go przyjmować w postaci kapsułek tuż przed snem, aby ułatwić zasypianie. Ze względu na działanie uspokajające nie należy mieszać go z alkoholem ani środkami uspokajającymi.

 • Hyzop lekarski

Hyzop lekarski jest raczej ziołem regenerującym płuca palaczy niż pomagającym w walce z głodem nikotynowym. Jest silnym środkiem obkurczającym błonę śluzową, może więc pomóc oczyścić płuca ze śluzu i złagodzić kaszel. Posiada właściwości antyseptyczne, więc potrafi zmniejszyć ryzyko infekcji płuc. Jego działanie uspokajające, pomaga zmniejszyć drażliwość i nerwowość towarzyszącą rzuceniu palenia. Sposób przyjmowania to nalewki lub kapsułki.

 • Olej z Czarnego Pieprzu i Arcydzięgla

Czarny pieprz jest bogaty w przeciwutleniacze, pomagające złagodzić stany zapalne. Olejek z czarnego pieprzu zmniejsza nasilenie głodu nikotynowego, a olejek arcydzięgielowy może wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi nawrotami głodu nikotynowego, a więc stanowią one idealny duet, często stosowany razem. Badania wykazały, że mieszanka tych olejków zaaplikowana na chusteczkę, z której uczestnicy badania wdychali je przez 2 minuty, gdy odczuwali głód nikotynowy, sprawiała, że chęć zapalenia znikała. Uczestnicy badania zgłaszali, że taka aromaterapia zmniejszyła intensywność ich pragnienia zapalenia.

 • Korzeń lukrecji

Korzeń lukrecji to zioło pomagające łagodzić tkanki dróg oddechowych i wspomagające trawienie. Może pomóc złagodzić podrażnienia płuc wywołane częstym paleniem, a także złagodzić stres pojawiający się w momencie odstawienia.

 • Zielona herbata

Zielona herbata to jeden z najzdrowszych napojów ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy, które biorą udział w detoksykacji. Niektóre badania wskazują, że może pomóc w walce z nałogiem palaczy. Dowiedziono, że picie zielonej herbaty co najmniej dwa razy dziennie pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) typowej dla palaczy. Inne badania wykazują, że może ona pomóc naprawić uszkodzenia tkanek spowodowane paleniem ze względu na zawartość polifenoli (flawonoidów i garbników).

 • Dziewanna

Dziewanna jest jednym z ziół mocno wspierających i regenerujących układ oddechowy palaczy. Działa łagodząco na błony śluzowe gardła, jamy ustnej i dróg oddechowych. Dziewanna pomaga przy kaszlu i zatorach i często była stosowana w leczeniu zapalenia i podrażnień tkanek płuc. Wspomaga też układ limfatyczny, którego aktywna praca jest kluczem do detoksykacji.

 • Mięta pieprzowa

Zioło to może również pomóc w opanowaniu głodu nikotynowego i objawów odstawienia. Badania potwierdzają, że żucie liści mięty pieprzowej lub popijanie herbaty miętowej pomagają odwrócić uwagę, gdy pojawi się chęć zapalenia papierosa.

 • Żeń-szeń

Żeń-szeń jest popularnym adaptogenem, idealnym dla osób, które rzuciły palenie. Pomaga odzyskać równowagę organizmu, dodaje energii i obniża stres. Jest on również pełen przeciwutleniaczy, które pomagają zmniejszyć przewlekłe stany zapalne i wspomagają detoksykację.

 • Sok z limonki

Limonki mogą okazać się niedrogą i dostępną alternatywą dla gumy antynikotynowej. Naukowcy podczas jednego z badań porównali abstynencję od palenia wśród uczestników, którzy stosowali sok z limonki z osobami stosującymi gumę antynikotynową. Po siedmiu dniach stwierdzono, że osoby spożywające sok z limonki częściej powstrzymywały się od palenia niż osoby stosujące gumę. Naukowcy zauważyli, że osoby palące często mają zaniżony poziom witaminy C w organizmie, a sok z limonki pomaga ją uzupełniać.

Naturalne metody na rzucenie palenia

Oto kilka dodatkowych opcji, z których można skorzystać, aby wesprzeć proces rzucania palenia:

 • Akupunktura

Badania wykazały, że stosowanie akupunktury zwiększa skuteczność terapii rzucania palenia.

 • Witaminy B i C

Palacze mają zwykle niższy poziom witaminy C i niektórych witamin z grupy B (szczególnie kwasu foliowego), Badania wykazały, że ważna jest tu suplementacja.

 • Unikanie pokus

Należy unikać towarzystwa osób palących, miejsc, posiłków i napojów kojarzących się nam z paleniem.

 • Regularne ćwiczenia

Ćwiczenia redukują stres, wzmagają produkcję endorfin i dopaminy i wzmacniają poczucia kontroli i odpoczynku.

 • Medytacja i techniki relaksacyjne

Jeśli palenie był sposobem na radzenie sobie ze stresem, to warto jest zapanować nad nim w inny sposób – medytacja, głębokie oddychanie, rozluźnianie mięśni, joga, wizualizacja, masaż lub słuchanie uspokajającej muzyki będą bardzo pomocne.

 • Radzenie sobie z głodem nikotynowym

Jeśli brakuje nam czegoś w ustach, żucie gumy, cukierków, wykałaczki, albo gryzienie surowych warzyw czy orzechów pomaga odwrócić uwagę od chęci palenia.

Pozbądź się zapachu nikotyny

W całym domu i na ubraniach palacza czuć zapach papierosów, należy za wszelką cenę pozbyć się tego zapachu z samochodu, ubrań, mebli i wypełnić swój dom naturalnymi zapachami. Polecamy olejki aromatyczne zwłaszcza dedykowane palaczom (o tym w kolejnych artykułach).

Walka z nałogiem to trudny proces, ale satysfakcja ze zwycięstwa jest wielka – życzymy wszystkim walczącym powodzenia i determinacji. Ta inwestycja we własne zdrowie jest bezcenna.


Źródła:

Help for Cravings and Tough Situations While You’re Quitting Tobacco – www.cancer.org/

“Smoking Does Not Go With Yoga:” A Qualitative Study of Women’s Phenomenological Perceptions During Yoga and Smoking Cessation

Rochelle K. Rosen, PhD,1,2 Herpreet Thind, PhD,3 Ernestine Jennings, PhD,1,4 Kate M. Guthrie, PhD,1,2,4 David M. Williams, PhD,2 and Beth C. Bock, PhD1,2,4

The cessation and detoxification effect of tea filters on cigarette smoking. Science China. Life sciences 53(5):533-41 Does the Consumption of Green Tea Reduce the Risk of Lung Cancer Among Smokers?

Wenbin Liang, Colin W. Binns, Le Jian, and Andy H. Lee

Role of Herbal Medication in Tobacco Cessation Treatment: A Systematic Review and Meta-analysis

Ruchi Mitra, 1 ,* Arpita Rai, 2 Ansul Kumar, 3 and Jeewan Kumar Mitra 4

Acupuncture for smoking cessation: A systematic review and meta-analysis of 24 randomized controlled trials

Jian-Hua Wang,1,2 Robbert van Haselen,3 Mei Wang,4 Guan-Lin Yang,1 Zhe Zhang,5 Maria E.

Skuteczność interwencji rzucającej palenie przy użyciu środków naturalnych. International Journal of Collaborative Research on Internal Medicine i Zdrowia Publicznego. 2018;10(2) – Un Nisaa Z. Zafar A. Zafar F.

Efficacy of fresh lime for smoking cessation

Suthat Rungruanghiranya 1 , Chatchai Ekpanyaskul, Chanin Sakulisariyaporn, Prapada

Effects of medicinal herb tea on the smoking cessation and reducing smoking withdrawal symptoms

Ho-Jae Lee 1 , Jae-Hwan Lee

A Randomized Clinical Trial of St. John’s Wort for Smoking Cessation

Amit Sood, MD, Jon O. Ebbert, MD, Kavita Prasad, MD, Ivana T. Croghan, PhD, Brent Bauer, MD, and Darrell R. Schroeder, MS

Lobeline for smaking cessation

Monitoring Editor: Lindsay F Stead, John R Hughes, and Cochrane Tobacco Addiction Group

University of Oxford, Department of Primary Care Health Sciences, 23‐38 Hythe Bridge Street, OxfordUK, OX1 2ET

University of Vermont, Dept of Psychiatry, UHC Campus, OH3 Stop # 482, 1 South Prospect Street, BurlingtonVermontUSA, 05401

Inhalation of vapor from black pepper extract reduces smoking withdrawal symptoms

J E Rose 1 , F M Behm

Black Pepper (Piper nigrum) for Tobacco Withdrawal: A Case Report

Jeremy Weleff, 1 , 2 Samyukta Dore, 3 Akhil Anand, 1 and Brian S. Barnett 1 , 3

Magda Adamek

Leave A Comment