Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 08/03/2024

Głównym celem kongresu jest promowanie integralnego podejścia do zdrowia, w którym trzy podstawowe aspekty funkcjonowania człowieka: ciało, duch i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane i wzajemnie na siebie wpływają. Światowej sławy prelegenci i prelegentki będą starali się przekonać uczestników wydarzenia, że troska o zdrowie nie wyczerpuje się na diecie, aktywności fizycznej, zdrowym śnie, równowadze psychicznej i pracy nad redukcją stresu. “Pełnia zdrowia” wymaga również nawiązywania i utrzymywania, trwałych wspierających relacji społecznych i regularnego kontaktu z naturą.

Jak w obliczu postępujących kryzysów, również tych na poziomie społecznym i konsekwencji wpływu człowieka na ekosystem i klimat, mądrze dbać o swoje zdrowie? Jak skutecznie budować odporność i umiejętności radzenia sobie w tych niepewnych czasach? To kwestie, którymi będziemy się zajmować podczas 5. Kongresu Medycyny Integralnej – mówi Orina Krajewska prezeska Fundacji Bądź.

Sukces ubiegłorocznej edycji, poświęconej zdrowiu psychicznemu, całkiem zapełniona 500-osobowa sala wykładowa i pełne sale warsztatowe dowodzą, że jest w nas wielka potrzeba zmian, poznawania rzetelnej, pogłębionej i włączającej wiele nowych spojrzeń, perspektywy myślenia o zdrowiu i dobrostanie – dodaje.

Ekopsychologia – kluczowy wątek Kongresu

Szukanie odpowiedzi na te pytania wymaga łączenia wielu obszarów nauki, takie interdyscyplinarne podejście prezentuje m.in. ekopsychologia, która w kongresowej agendzie zajmuje bardzo istotne miejsce. To jedna z najnowszych dziedzin psychologii, która zakłada, że zdrowie psychiczne i fizyczne, a nawet szczęście człowieka, są nierozłącznie związane z relacją wobec świata naturalnego i przyrody. O znaczeniu połączeń i odpowiedzialności usłyszymy podczas wystąpienia ekopsychologa i członka Ecopsychologists UK – Matthew Hensona (Irlandia). Negatywne skutki skrajnego indywidualizmu i sposoby na odbudowywanie połączeń będą tematem wystąpienia psycholożek – dr Julia E. Wahl i Joanna Flis.

Zdrowie planetarne, czyli ludzki wymiar kryzysu klimatycznego

O wynikach badań skutków kryzysu klimatycznego na zdrowie i koncepcji “zdrowia planetarnego” opowie prof. dr med. Christoph Nikendei (Niemcy). Temat traumy podejmie amerykański psychoterapeuta somatyczny i fizjoterapeuta Dave Berger. Odwagą, niezbędną składową każdej zmiany zajmie się psycholożka – Joanna Chmura. Dr Joanna Podgórska z kolei przedstawi powiązania pomiędzy umysłem, ciałem, psychiką i zdrowiem w kontekście neuronauki. Bartosz Bibrowicz – trener Mistrzów Olimpijskich i kierownik Departamentu Motoryczno – Medycznego Legii Warszawa, przestawi 5 praktycznych kroków ze świata wysokich osiągnięć, które pomogą zmienić styl życia każdego z nas. Dr Iris Dotan Katz (Izrael) psycholożka zajmująca się społecznym aktywizmem i buddyjską psychologią, opowie o budowaniu spokoju i zaangażowania społecznego w dzisiejszym pełnym wyzwań świecie. Kongres kolejny raz poprowadzi Agnieszka Cegielska – dziennikarka i autorka książek o naturalnym stylu życia.

Blok warsztatowy Kongresu będzie okazją do poznania konkretnych metod i narzędzi pracy z ciałem i emocjami. Podczas wydarzenia przewidziano 23 spotkania tematyczne dla dorosłych oraz 5 dla dzieci w różnym wieku. W odbywającej się równolegle do wykładów części odbędą się spotkania m.in. z Tomaszem Eichelbergerem (wspólna praktyka Qi Gong), dr Elżbietą Dudzińską (spotkanie poświęcone oddechowi), Katarzyną Kucewicz (tematem będzie wysoka wrażliwość), dr Katarzyną Simonienko (opowie o tzw. “zielonych receptach”) oraz Nickiem Littlehalesem, wybitnym trenerem snu, który ma na swoim koncie współpracę z Cristiano Ronaldo i klubami Real Madryt i Manchester United.

Ze względu na misję Fundacji Bądź i jej szczególne zaangażowanie w pomoc osobom chorym onkologicznie w tym roku w programie przygotowano 4 specjalne warsztaty, które tematycznie dedykowane będą osobom w trakcie leczenia onkologicznego oraz ich bliskim szukającym sprawdzonej wiedzy i wsparcia.

Kongres zainteresuje wszystkie osoby poszukujące rzetelnych informacji z zakresu nowoczesnej profilaktyki oraz tych zainteresowanych zdrowym stylem życia. Jako fundacja prowadzimy wszechstronną działalność pomocową, wspierając, edukując i rozwiązując problemy, jakie wydawały się nie do rozwiązania. Wierzymy w to, że tematy poruszane podczas tegorocznego kongresu są spójne z naszymi działaniami i tym samym pomogą budować zdrowe oraz zintegrowane społeczeństwo świadomych ludzi – mówi Anna Mioduska, Prezeska Fundacji Legii.

5. Kongres Medycyny Integralnej odbędzie się 9 marca na stadionie warszawskiej Legii przy ul. Łazienkowskiej 3 w strefie Premium. Wydarzenie współorganizowane jest przez Fundację Małgosi Braunek Bądź i Fundację Legii. Nad merytoryczną stroną wydarzenia czuwa Instytut Psychoimmunologii IPSI, specjalizujący się w profilaktyce przeciążenia i wypalenia stresem oraz w leczeniu chorób stresopochodnych. Bilety dostępne w sprzedaży pod adresem bilety.legia.com. Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na organizację Kongresu i realizację celów statutowych obydwu Fundacji. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie www.fundacjabadz.pl.

********

Fundacja Małgosi Braunek Bądź to organizacja działająca od 2015 roku, zajmująca się czynnie edukacją zdrowotną zainspirowaną filozofią życia Małgorzaty Braunek i jej osobistym doświadczeniem choroby nowotworowej. Fundacja promuje zintegrowane podejście zarówno do zdrowia, jak i do choroby. Głównym przedmiotem jej działalności jest organizacja warsztatów, wydarzeń i akcji edukacyjnych kierowanych do osób zainteresowanych zdrowym trybem życia, prewencją i integralnym leczeniem chorób cywilizacyjnych (przewlekłych) oraz do osób w trakcie leczenia onkologicznego i ich bliskich.

Fundacja Legii od 2015 roku tworzy i realizuje programy oraz projekty wsparcia, edukacji, integracji i budowania wspólnoty, skierowane do dzieci i młodzieży oraz osób chorych i zagrożonych wykluczeniem w całej Polsce. Działania Fundacji Legii nastawione są na wyrównywanie szans dzieciom i rodzinom z różnych środowisk, edukację i dbałość o przyszłość podopiecznych oraz aktywizację fizyczną i społeczną poprzez sport. Fundacja wspiera również osoby z niepełnosprawnościami w ich aktywności fizycznej i czynnym uczestnictwie w codziennym życiu.

Katarzyna

Leave A Comment