Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Aleksandra Marek-Hipner 14/03/2024

Promieniowanie UVB i UVA

Różnica między promieniowaniem UVB (ultraviolet B) a UVA (ultraviolet A) polega na długości fali i wpływie na skórę człowieka. Promieniowanie UVB ma krótszą długość fali niż UVA i jest główną przyczyną oparzeń słonecznych oraz głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój raka skóry. Jest najintensywniejsze w okresie od wiosny do jesieni, w godzinach od 10:00 do 16:00. Promieniowanie UVA ma dłuższą długość fali niż UVB. Jest obecne przez cały rok, niezależnie od pory roku. Przenika głębiej w skórę i jest głównym czynnikiem przyspieszającym procesy starzenia się skóry (np. zmarszczki, utrata elastyczności, plamy starcze). UVA jest również związane z rozwojem niektórych typów raka skóry. Ważne jest, aby chronić skórę przed oboma rodzajami promieniowania UV, czyli stosować fotoprotekcję.

Fotoprotekcja i filtry

Fotoprotekcja to działania mające na celu ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jednym z jej kluczowych elementów jest stosowanie filtrów SPF (Sun Protection Factor). SPF odnosi się do zdolności filtru do blokowania promieniowania UVB, które jest główną przyczyną oparzeń słonecznych. Filtry SPF są stosowane w kosmetykach do opalania (np. kremy, balsamy, spray), aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Liczba przy oznaczeniu UVB wskazuje, ile razy mniej promieniowanie UVB przenika do skóry po zaaplikowaniu danego produktu. Maksymalna powszechnie dostępna ochrona wynosi SPF 50+, oznacza to, że do skóry przedostaje się ponad 50 razy mniej promieniowania UVB w porównaniu z niestosowaniem produktu. Przez cały rok należy chronić skórę również przed promieniowaniem UVA. Dlatego należy szukać produktu, który zawiera właśnie ten napis w kółeczku. Jeżeli dany kosmetyk zawiera dodatkowo wartość PPD (Persistent Pigment Darkening), to można dowiedzieć się, ile razy mniejsza jest dawka promieniowania UVA, która dociera do skóry po zastosowaniu tego produktu.

Najważniejsze zasady fotoprotekcji

Poniżej przedstawione są główne zasady fotoprotekcji skóry osoby dorosłej:

1. Stosowanie filtru przeciwsłonecznego.

Codziennie nakładaj na skórę krem ochronny (min. SPF 15). Stosuj go nawet w pochmurne dni i będąc za szybą przez skórę wpadają promienie słońca (np. przy oknie w domu, pociągu, aucie itp.). Stosuj produkt ochronny zgodnie z zaleceniami producenta np. nakładanie filtrów SPF co 2 godziny i po każdym kontakcie z wodą. Pamiętaj, że możesz zaopatrzyć się w kosmetyk do codziennej pielęgnacji twarzy, który oprócz składników odżywczych zawiera już w sobie odpowiedni filtr.

2. Unikanie ekspozycji na słońce w godzinach szczytu

Staraj się unikać słońca w godzinach od 10:00 do 16:00, gdy promienie UVB są najbardziej intensywne. Jeśli musisz przebywać na zewnątrz, staraj się szukać cienia i nosić ochronę przeciwsłoneczną (odpowiedni krem, czapka/kapelusz, osłonięcie ciała).

3. Odpowiednia odzież i nakrycia głowy

Noszenie odpowiedniego ubrania, takiego jak długie rękawy i spodnie oraz szerokie kapelusze, może pomóc w zminimalizowaniu narażenia skóry na promieniowanie słoneczne.

4. Noszenie okularów przeciwsłonecznych

Noś okulary przeciwsłoneczne o odpowiedniej ochronie UV. Wartość tę sprawdzisz na wewnętrznej części oprawy okularów przeciwsłonecznych.

5. Unikanie solarium

Unikaj korzystania z solarium. Promieniowanie UV w solarium może prowadzić do uszkodzenia skóry i zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry.

6. Regularne badania skóry

Regularnie sprawdzaj swoją skórę w celu wykrycia jakichkolwiek zmian (np. zmian barwy, wielkości, kształtu, krwawienie). W przypadku podejrzenia czegoś nietypowego jak nowe znamię lub zbyt ciemny pieprzyk o zmienionej konsystencji, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/biodegradowalny-a-co-to-znaczy/

Czym grozi brak fotoprotekcji?

Brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej może niesie za sobą wiele ryzyk dla zdrowia skóry. Nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poparzeń słonecznych. Skóra staje się zaczerwieniona, bolesna i może pękać. Oparzenia słoneczne zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry. Promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających procesy starzenia się skóry. Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do powstawania zmarszczek, utraty elastyczności skóry, a także pojawienia się plam starczych i nierównego kolorytu. Nadmierna ekspozycja na słońce bez ochrony przeciwsłonecznej zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Może prowadzić również do podrażnień oczu, zapalenia spojówek, a nawet zaćmy.

Dlatego tak ważne jest pamiętanie o właściwej fotoprotekcji nie tylko latem, ale także w pozostałych porach roku.

Aleksandra Marek-Hipner

Leave A Comment