Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz portal naturazdrowie.com
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
email:portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 11/04/2024

Do pierwszych objawów należą zmiany zapalne pokryte łuską w kolorze żółto-srebrzystym. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się w okolicy uszu, nad uszami z tyłu, lub w linii zgięcia. Zmiany łuszczycowe mogą mieć charakter wędrujący lub pokrywać całą powierzchnię skalpu. Dość często zmiany łuszczycowe mogą umiejscawiać się w linii brzegowej włosów nad czołem.

Należy podkreślić ze nie można się nią zarazić, nie ma zatem obaw związanych z używaniem wspólnej pościeli, naczyń czy ręczników z osobą chorą.

Czytaj także: https://naturazdrowie.com/egzema-luszczyca-azs/

Reakcja autoimmunologiczna skóry

W patogenezie łuszczycy kluczową rolę odgrywa autoimmunologiczna reakcja immunologiczna, prowadząca do przyspieszonego podziału komórek naskórka. Najczęściej pojawia się w okolicy 22 roku życia, jak również po menopauzie ok.55 lat. Choruje na nią ok. 2% populacji i 1% dzieci. U maluchów pojawia się zazwyczaj ok. 8 roku życia. Nie ma jednak określonych zasad występowania i może pojawić się w każdym wieku, im wcześniej zostanie zaobserwowana, tym jej przebieg będzie cięższy.

Najczęstszymi przyczynami jej pojawienia się jest podłoże polimorficzne. Często jest to choroba dziedziczna, jak również powodują ją czynniki środowiskowe i immunologiczne. Do czynników wywołujących schorzenie można zaliczyć np. ukąszenie owadów, urazy, używki, stres, a także infekcje bakteryjne i wirusowe.

Choroba ta może przybierać różne formy, takie jak łuszczyca plackowata, kropelkowa, krostkowa czy łuszczyca stawowa. Objawy łuszczycy mogą znacząco wpływać na jakość życia pacjentów, zarówno ze względu na dolegliwości fizyczne, jak i psychiczne. Dodatkowo, łuszczyca często współistnieje z innymi schorzeniami, takimi jak miażdżyca czy cukrzyca.

Leczenie łuszczycy

W leczeniu łuszczycy stosuje się różne metody, w tym leki miejscowe, fototerapię, leki doustne oraz biologiczne leki modyfikujące przebieg choroby. Wybór terapii zależy od postaci i nasilenia objawów, a także od indywidualnych cech pacjenta. Na leczenie łuszczycy w dużym stopniu składa się odpowiednia pielęgnacja skóry z objawami łuszczycy. Stosuje się głównie kosmetyki keratolityczne, nawilżające i zmiękczające, które ułatwiają usuwanie zrogowaciałego naskórka. Do składników kremu i balsamów na skórę łuszczycową należ m.in. mocznik, kwas salicylowy i emolienty, które nawilżą i natłuszczą skórę niwelując świąd i zaczerwienienie.

Regularne stosowanie kremów nawilżających pozwala zapobiec nadmiernej suchości skóry.

Najlepsze do stosowania na skórę łuszczycową są kosmetyki naturalne, które nie zawierają substancji drażniących i nie są perfumowane. Dobrym wyborem będą także emolienty. Aby dbać o dobrą kondycję skóry, codzienna dieta powinna być rozsądnie zbilansowana i bogata w ważne dla zdrowia mikroelementy i witaminy. Maści na łuszczycę zmniejszają stan zapalny i powodują oczyszczenie skóry. Stosowane miejscowo mogą skutecznie leczyć łagodną do umiarkowanej formy łuszczycy.

o Maść konopna – głęboko nawilża skórę łagodząc wszelkie stany zapalne oraz uczucie swędzenia. Odpowiednia dla każdego rodzaju skóry.

o Maść propolisowa – kit pszczeli doskonale nawilża i regeneruje skórę. Całkowicie naturalny produkt wspomaga zdolności regeneracyjne skóry. o Franciszkańska maść witaminowa A-E-D – zaleca się jej stosowanie przy nadmiernym łuszczeniu się naskórka. Ma działanie regeneracyjne.

Dieta przy łuszczycy powinna z pewnością obfitować w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które zmniejszają stan zapalny. Bardzo ważne jest też sięganie po produkty zawierające witaminę D, która może bardzo pozytywnie wpływać na regenerację skóry.

Iwona Jakubiak, kosmetolog

Katarzyna

Leave A Comment