Marta Lewandowska
17/07/2024
Lato sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Połączenie ruchu z sezonem letnim może okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o troskę o zdrowie. Doskonałą propozycją jest praktykowanie jogi na trawie. Wymaga niewielkiego sprzętu, a korzyści są ogromne i to wszystko dostępne za darmo.
Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, w których wykonuje się asany (pozycje jogi), lecz także pewien zbiór nawyków, który skupia się na osiągnięciu harmonii między sobą a otoczeniem. Choć rozpoczęcie przygody z jogą od strony fizycznej – poprzez asany – jest najłatwiejsze, to joga oferuje o wiele więcej, pozwalając poprawić również naszą kondycję psychiczną. Wykonywanie pozycji jogi w pewnym ciągu jest umiarkowaną formą aktywności fizycznej zalecaną przez specjalistów Światowej Organizacji Zdrowia. Regularna praktyka przynosi wiele korzyści dla zdrowia. Są nimi m.in.: lepsza ogólna sprawność organizmu i samopoczucie, redukcja poziomu stresu, poprawa postawy ciała, zwiększenie zakresu ruchu, wzmocnienie odporności organizmu, łagodzenie przewlekłych bólów, zmniejszenie ciśnienia krwi.
Jogę może praktykować każdy, bez względu na wiek czy kondycję fizyczną. Istnieje wiele stylów jogi i wariantów pozycji, a także dostępnych jest wiele akcesoriów ułatwiających praktykę, takich jak: mata, klocki, paski, koce czy krzesła. Zaleca się rozpoczęcie ćwiczeń pod okiem doświadczonego nauczyciela, aby nauczyć się poprawnej techniki i synchronizacji ruchu z oddechem. Po zapoznaniu się z podstawami, można kontynuować praktykę samodzielnie, mając jedynie wygodny strój i matę. Ważne jest przede wszystkim chęć oraz determinacja do zrobienia pierwszego kroku na macie.
Jogę można wykonywać praktycznie wszędzie: w szkole jogi, domu, biurze, jak również na świeżym powietrzu. Nie potrzeba do niej wiele sprzętu i miejsca. W ciepłe dni warto wyjść na dwór i spróbować praktyki na trawie, w lesie czy na łące. Oprócz ogólnych prozdrowotnych korzyści wynikających z ruchu, praktyka jogi na świeżym powietrzu pozwala na zwiększenie kontaktu z naturą, co może pomóc w zrelaksowaniu się i odstresowaniu. Ćwiczenie jogi na zewnątrz może poprawić samopoczucie dzięki dostępowi do świeżego powietrza i naturalnego światła słonecznego. Przebywanie na słońcu zaopatruje organizm w potrzebną dawkę witaminy D. Wystarczy 15 min. z odsłoniętymi ramionami i nogami (t-shirt i krótkie spodenki) w godzinach 10-15, żeby zapewnić sobie jej odpowiednią dawkę. Praktyka na świeżym powietrzu, szczególnie na trawie lub piasku, może pomóc w poprawie równowagi, siły i elastyczności mięśni oraz stawów. Świeże powietrze może zwiększyć świadomość oddechu podczas praktykowania jogi, co jest kluczowe dla osiągnięcia wszystkich prozdrowotnych korzyści. Należy jednak pamiętać, żeby przed rozpoczęciem praktyki wybrać odpowiednie miejsce (brak mocnego słońca i równe podłoże), zastosować krem z filtrem i pić odpowiednią ilość wody.
Jogę należy praktykować z szacunkiem do swojego ciała, słuchając jego potrzeb i nie forsując się. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do wykonywania danej asany, skonsultuj się ze specjalistą.
Autor: Aleksandra Marek-Hipner