Małgorzata Musioł
22/07/2024
Nasz chód to źródło informacji dla nas samych natury zdrowotnej i charakterologicznej, podobnie jak kształt palców i ich ułożenie. Wszystko to ma olbrzymie dla nas znaczenie. Czy wiesz, jak stawiasz stopy na podłożu, po którym każdego dnia stąpasz? Jak chodzisz? Czy wiesz, jak to cię warunkuje? Jaki ma wpływ na twoje zdrowie i osobowość? Chód jest bardzo ważny. W ciągu dnia człowiek wykonuje średnio około sześciu tysięcy kroków.
Stopy człowieka tak są skonstruowane, aby zapewnić mu możliwość chodzenia, ale także statykę całego ciała, poruszanie się w pozycji pionowej i amortyzowanie obciążeń. Na stopach znajdują się receptory, które odróżniają rodzaj podłoża i są powiązane z narządem ruchu i systemem równowagi. Na stopach znajdują się także, jak głosi medycyna chińska, połączenia ze wszystkimi organami w ciele. Zatem, to jak chodzimy, gdzie następują obciążenia, odgniotki, gdzie stopa jest aktywna, a gdzie nie pracuje tak, jak powinna, ma swoje odzwierciedlenie w ciele oraz odbija się na naszym zdrowiu. Wszak przeciętnie w ciągu dnia stawiamy około sześciu tysięcy kroków, dla zdrowia powinniśmy wykonywać co najmniej dziesięć tysięcy kroków. W stopie znajduje się 20 rodzajów mięśni, 26 kości, 33 stawy, 107 więzadeł. Właściwe funkcjonowanie zapewnia stopie sieć nerwów o długości 1,6 km. Wszystko to robi ogromne wrażenie. Nie bez znaczenia pozostają nasze posturalne sposoby chodzenia, nabyte we wczesnym dzieciństwie, nasz bios, podobnie jak to, jak ułożone są nasze palce, jak funkcjonują nasze kości paców, śródstopie, kości stępu.
Wyróżnia się kilka typów stóp, biorąc pod uwagę ich budowę anatomiczną, a więc kształt stopy. Są to:
Stopa egipska:
Uznawana jest za stopę idealną, gdyż cechuje ją smukły wygląd.
Wyróżnia ją to, że najdłuższy jest pierwszy palec (tzw. paluch). Długość reszty palców zmniejsza się proporcjonalnie wobec palca najdłuższego. Jest to najczęstszy rodzaj stóp, występujący u około 70% populacji. Według danych statystycznych, to właśnie u osób ze stopą egipską występuje paluch koślawy, zwany potocznie halluksem. Zaburzenie biomechaniki chodu może być przyczyną innych schorzeń, w tym bolesnych modzeli na podeszwowej części stopy.
Stopa grecka (Mortona): W stopie greckiej najdalej wysunięty jest drugi palec. Z tego powodu często ulega on urazom – powstają na nim odciski, nagniotki oraz różnego typu odkształcenia. Zaawansowane zmiany mogą skutkować pojawieniem się metatarsalgii, czyli bólu pod głową kości śródstopia palca objętego deformacją. Jedną z metod leczenia deformacji jest zabieg chirurgiczny.
Ten typ stopy występuje u około 20-30% populacji. Może wiązać się z problemem noszenia niektórych typów obuwia oraz z występowaniu bólu w przodostopiu.
Stopa rzymska: Występuje stosunkowo rzadko, u około 10% ludzi. W stopie rzymskiej palec I, II i III są praktycznie tej samej długości, a palce IV i V są dużo krótsze. Nietypowa budowa stopy rzymskiej sprawia, że nie dotykają jej żadne schorzenia. Wszystko dlatego, że lepiej niż stopa egipska i grecka znosi obciążenia. Rozkład ciężaru w stopie rzymskiej jest korzystniejszy niż w stopie egipskiej i greckiej. Niemniej może prowadzić do problemów z równomiernym rozkładem ciężaru ciała.
Stopa kwadratowa: Stopa kwadratowa ma kanciasty kształt, a wszystkie palce stopy są równej długości czy podobnej długości. Mały palce jest z reguły najmniejszy, ale między nim, a pozostałymi palcami nie ma zbytniej różnicy.
Stopa cavo: To stopa wklęsła. Odznacza się wysokim łukiem stopy. Może prowadzić do nadmiernego obciążania pięty i przodostopia. Oznacza to problemy z równowagą i stany bólowe.
Stopa płaska (płaskostopie): Charakteryzuje ją niski łuk stopy i wiąże się z przyleganiem stopy płasko do podłoża, co wywołuje bóle stóp, kolan, bioder, dolnego odcinka kręgosłupa.
Czy wiesz jak chodzisz i stawiasz stopy? Z reguły się nad tym nie zastanawiamy, nauczyliśmy się chodzić dawno temu i dzieje się to niejako automatycznie, ale ktoś z zewnątrz może to ocenić i dostrzec. Stopy zdradzają twoją osobowość i cechy charakteru.
Gdy stawiasz stopę z pięty, czyli cały ciężar podczas chodzenia spoczywa na piętach, może to oznaczać, że jesteś osobą o ugruntowanych, sztywnych poglądach, bardzo trudno jest ci zmieniać zdanie, nie należysz do osób elastycznych, raczej obstajesz przy swoim i nie lubisz być zaskakiwany przez różne, niespodziewane okoliczności. Niekomfortowo się z tym czujesz i z dużym oporem dostosowujesz się do nowej sytuacji. Sporo czasu zajmuje ci zmiana zdania lub stanowiska. Chód z pięty jest ostry, stanowczy, zdecydowany, a także męski, zdradza predestynację do męskich cech osobowości. To także chód defiladowy, paradny, na pokaz, można zatem powiedzieć, że lubisz, gdy jesteś w centrum uwagi, podziwiany i oglądany. Przywiązujesz wagę do tego, jak wyglądasz, jak się prezentujesz.
Gdy stawiasz stopę z palców, lekko, cicho, wiotko, jak baletnica, twoja osobowość zdradza dużą elastyczność, giętkość, szybkie reagowanie na sytuację, które oznacza dostosowywanie się do okoliczności. Nie masz problemu ze zmianą decyzji, nie upierasz się, że musi znaleźć odzew pierwotna koncepcja, jaką sobie zamierzyłeś lub pomyślałem. Giętkość i lekkość, swobodny ruch, a także większa wolność, bez uwarunkowań, zdradza twoją postawę do życia i do samego siebie. Płyniesz z życiem, zamiast się mu opierać. Cieszysz się tym, co przychodzi, nawet gdy konkretna sytuacja cię zaskakuje. Nie masz problemu ze zmianą zdania czy celu. Tańczysz jak baletnica, ze skłonnością do artystycznych upodobań i zamiłowaniem do sztuki.
Gdy posiadasz stopę egipską cechuje cię marzycielstwo. Wiedziesz życie pełne sekretów i tajemnic. Możesz mieć zmienne nastroje, potrafisz działać impulsywnie i nerwowo.
Przy stopie greckiej osoby cechuje duży dynamizm. Są to ludzie aktywni i entuzjastycznie nastawieni do życia. Bardzo często należą do nich artyści i sportowcy. Często są ni niezadowoleni ze swojego wyglądu, ale mają ogrom energii do zarażania otoczenia swoim entuzjazmem. Prowadzą często styl życia obciążony dużym stresem.
Stopa rzymska zdradza awanturniczne usposobienie. Ale też zamiłowanie do uczenia się nowych umiejętności, poznawania nowych miejsc. To osoby często i dużo podróżujące. Osoby towarzyskie oraz dumne. Są ekstrawertykami i dyszami towarzystwa.
Osoby mające stopę kwadratową są z reguły bardzo analityczne, opanowane, racjonalnie podejmują decyzje. Nie są podatne na wpływy, można im ufać, nie podlegają reakcjom impulsywnym. Zawsze kończą to czego się podjęły, co zaplanowały, rozpoczęły i realizują.
Przy stopie egipskiej najbardziej obciążone są śródstopie i paluch. Występują tutaj silne predestynacje do wystąpienia koślawego palucha (in. halluksa). Do prawdopodobnych i możliwych schorzeń należą: bolesne modzele na podeszwie stóp, przykurcz ścięgna Achillesa, palce młotkowate. W stopie greckiej najbardziej obciążony jest drugi palce, on także ulega najczęstszym urazom. Tutaj również występują silne predestynacje do halluksów. A wśród schorzeń zdrowotnych możliwość wystąpienia palców młotkowatych, zniekształcenia drugiego palca, nagniotki (in. modzele) u podstawy II palca. Najkorzystniejsza ze względu na uwarunkowania zdrowotne jest stopa rzymska. Rozkład ciężaru w stopie rzymskiej jest najbardziej korzystny Dlatego znosi ona najlepiej duże obciążenia i długotrwały bezruch. Nie występują tu także obciążenia zdrowotne.
Kiedy zaczynają nam doskwierać symptomy bólowe, bo np. obciążamy tylko jedną część stopy, podczas gdy druga pozostaje nieczynna, warto wprowadzić określone ćwiczenia w połączeniu z masażem i regularnym moczeniem stóp. Przed masażem stóp warto zastosować 10 minutową kąpiel, zamoczyć stopy w gorącej wodzie z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych naturalnego pochodzenia, najlepiej tych, które działają relaksująco lub przeciwbólowo. Możemy poeksperymentować dodając do miski z wodą jod, jodynę, witaminę C, sól. Po skończonym moczeniu posmarować stopy miodem oraz środkiem nawilżającym, maścią ziołową do masażu itp. Stopy masujemy w miejscach bolących. Pamiętając jednocześnie o punktach recepturowych stopy. Określone punkty na stopie należy uciskać kciukiem lub innym palcem, co najmniej 5 sekund, jednak nie dłużej niż 15 sekund. Po tym czasie zwolnić ucisk, wykonując jednocześnie wydech. Masaż stóp poprawia krążenie i stymuluje układ nerwowy, udrażnia zatory i blokady oraz wspiera pracę naszego organizmu. Każdemu z punktów (refleksów) na stopie odpowiada określona część ciała lub narząd.
Ważne są także ćwiczenia stóp. Powtarzane dość regularnie w ciągu dnia. Stawanie na palcach, bujanie się – rodzaj kołyski, od paców do pięt. Stawanie na piętach. Ustawianie krawędzi stóp na zewnątrz i do środka. Ćwiczenia można wykonywać w dwóch wariantach, na stojąco na wyprostowanych nogach i przy nogach ugiętych w kolanach. Jeżeli najczęściej siedzimy, zacznijmy przeplatać pracę siedzącą pozycją stojącą. Jeżeli mamy mało ruchu, zacznijmy częściej się poruszać, chodźmy częściej na spacer, idźmy gdzieś pieszo zamiast jazdy samochodem i tramwajem. Wykonujmy ruchy okrężne stóp do i na zewnątrz ciała.
Jeśli rozpoznamy mechanizmy, które nam nie służą zdrowotnie, które nas obciążają, zmianę możemy rozpocząć w każdym momencie i chwili. Poruszając się inaczej niż dotychczas. Aby uaktywnić to, co zostało zablokowane i odciążyć te miejsca stopy, które zostały nadmiernie przeciążone.
Sprawami chodu i wadami, jakie się z tym wiążą zajmują się ortopedzi. Ale też rehabilitanci i fizjoterapeuci. Warto udać się na konsultację do specjalisty, aby orzekł, czy mamy określone problemy wynikające z wadliwych postaw i chodu. Wiemy, że płaskostopie, nierównomierne obciążanie stopy, kończą się problemami posturalnymi kręgosłupa. To bóle kręgosłupa, stawów, ścięgien i mięśni. Skrzywienia kręgosłupa. O problemach z kręgosłupem świadczą pojawiające się modzele. Problemy z układem kostnym, skrzywienia kręgosłupa lub niewłaściwa postawa ciała mają swoje odzwierciedlenie w niewłaściwym obciążaniu stóp podczas chodzenia i sposobu stawiania stopy.