Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 31/07/2024

Osteoporoza – fakty i mity 

Osteoporoza jest jedną z najczęstszych chorób układu kostno-stawowego, która dotyka głównie osoby starsze. Charakteryzuje się utratą masy kostnej i zmniejszeniem gęstości kości, co prowadzi do zwiększonego ryzyka złamań. Przyjrzyjmy się faktom na temat osteoporozy i rozwiejmy popularne mity. 

Rodzaje osteoporozy 

Osteoporoza to choroba układu kostnego, która prowadzi do łamliwości kości. Może to skutkować złamaniami nawet po niewielkim urazie. Najczęstsze miejsca złamań to kręgosłup, biodra, kość przedramienia i szyjka kości udowej, ale mogą one wystąpić również w innych częściach ciała. Zwiększona podatność kości na uszkodzenia w osteoporozie wynika z redukcji gęstości mineralnej oraz zaburzeń struktury i jakości kości. Wyróżnia się dwa rodzaje osteoporozy – pierwotną i wtórną. Osteoporoza pierwotna jest wynikiem starzejącego się układu szkieletowego. Często rozwija się u kobiet po menopauzie (już ok. 40 r.ż.) i u mężczyzn w podeszłym wieku (ok. 45 lat). Utrata gęstości mineralnej kości jest nieuchronnym procesem związanym z wiekiem. Natomiast osteoporoza wtórna dotyczy osób w każdym wieku i jest wynikiem występowania innych chorób (np. nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc, cukrzyca, przedwczesna menopauza) lub stosowania niektórych leków (m.in. glikokortykosteroidy, leki przeciwpadaczkowe, heparyna).  

FAKT 

Osteoporoza dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.  Prawdą jest, że osteoporoza częściej występuje u kobiet. Nie jest ona jednak problemem tylko kobiet. Mężczyźni również mogą cierpieć na tę chorobę. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), 1 na 5 mężczyzn powyżej 50. roku życia doświadcza złamania związanego z osteoporozą. 

MIT 

Tylko kobiety po menopauzie powinny martwić się o osteoporozę.  Rzeczywiście kobiety znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia osteoporozy. W 2022 roku w Polsce odnotowano 2,1 mln zachorowań z czego 1,7 mln stanowiły kobiety. Wpływ na to może mieć niedobór hormonów płciowych u kobiet po menopauzie. Natomiast około 5-10% przypadków osteoporozy występuje również u młodych kobiet jeszcze przed menopauzą. Na rozwój osteoporozy w tym przypadku może wpływać niski poziom estrogenów. 

MIT 

Tylko starsze osoby mogą mieć osteoporozę.  Chociaż ryzyko osteoporozy wzrasta wraz z wiekiem, osteoporoza może dotknąć nawet dzieci i młodzież. Badania wykazały, że około 25% przypadków osteoporozy dotyczy osób poniżej 50. roku życia. Niezdrowy tryb życia, nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta, może zwiększać ryzyko osteoporozy u osób młodych. 

FAKT 

Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia wzmacniające mięśnie i kości, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka osteoporozy.  Jedno z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda sugeruje, że regularna aktywność fizyczna, taka jak spacerowanie, jogging czy jazda na rowerze, może pomóc w utrzymaniu mocnych kości i zmniejszeniu ryzyka osteoporozy. Warto pamiętać, aby codziennie poświęcić 30-60 minut na ruch dostosowany do swojego wieku, sprawności i preferencji. 

MIT 

Wapń jest jedynym składnikiem odżywczym potrzebnym do budowy mocnych kości.  Rzeczywiście dieta bogata w wapń jest ważna dla zdrowych kości. Nie jest to jednak jedyny składnik odżywczy, o który należy zadbać. Oprócz wapnia, niezwykle istotna jest witamina D, magnez, witamina K i białko. Dobrym źródłem tych składników odżywczych są produkty mleczne (np. jogurty, sery, kefiry), zielone warzywa liściaste (np. natka pietruszki, brukselka), tłuste ryby morskie i jaja. 

MIT 

Osteoporoza jest nieuniknionym skutkiem starzenia się.  Osteoporozie pierwotnej można zapobiec poprzez odpowiedni prozdrowotny styl życia. Aktywność fizyczna, zbilansowana dieta i odpowiednia ekspozycja na słońce zmniejsza ryzyko jej rozwoju. 

FAKT 

Styl życia ma duży wpływ na przebieg osteoporozy. Nieodpowiednia dieta uboga w wapń i witaminę D, niedożywienie, mało ruchu, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, a także brak ekspozycji na światło słoneczne przyspiesza rozwój osteoporozy. Można temu zapobiec poprzez wprowadzenie prozdrowotnych zmian w codziennym funkcjonowaniu (dieta, ruch, brak używek). 

https://naturabazar.pl/superfoods/55-aura-herbals-mocne-kosci-i-stawy-60-kap-linia-5902479612171.html

MIT 

Osteoporoza zawsze daje wyraźne sygnały. W rzeczywistości osteoporoza może rozwijać się bezobjawowo, dlatego też zwana jest “cichym złodziejem kości”. Na początku nie wykazuje żadnych zauważalnych objawów. Symptomy pojawiają się dopiero w razie wystąpienia złamania kości, jednak nawet wtedy mogą zostać zbagatelizowane. W takim przypadku rozpoznawana jest na podstawie badania densytometrycznego kości, badania obrazowego – RTG kręgosłupa lub innych kości, oznaczenia poziomu wapnia i witaminy D w surowicy krwi oraz innych badań laboratoryjnych.  

Aleksandra Marek-Hipner, autor – współpracownik Magazynu „Natura&Zdrowie” i naturazdrowie.com

Katarzyna