Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Maślan sodu zbawienny dla jelita
Małgorzata Musioł 17/08/2024

Maślan sodu – najważniejsza substancja przeciwzapalna na świecie


Maślan sodu czyli kwas masłowy stał się ostatnio bardzo popularny, został zauważony i doceniony, co widać na przykładzie różnych suplementów, oferujących tę właśnie substancję. Okazało się na podstawie badań naukowych, że maślan sodu jest najważniejszą substancją przeciwzapalną na świecie. Wspomina o nim między innymi dr Eric Berg.


Co wyróżnia maślan sodu?


Maślan sodu jest postbiotykiem, który jest wytwarzany przez mikrobiotę jelitową. Odżywia kolonocyty – komórki okrężnicy. Jest fermentowany w jelicie grubym i podstawowym źródłem jego paliwa. 80% kwasu masłowego wykorzystują właśnie kolonocyty. Pozostała część, czyli 20% wysyłana jest i wykorzystywana przez system pozajelitowy. Maślan sodu jest troficzny (odżywczy) dla komórek jelita, czuwa nad prawidłowym fenotypem, a więc procesem, aby komórki jelita nie przetransformowały się w komórki nowotworowe, a komórki już zmienione podlegają apoptozie. Względem komórek nowotworowych spowalnia ich rozwój, a zdrowe komórki pobudza do wzrostu. Przeciwdziała nieszczelnemu jelitu, uszczelniając je. Zmienia środowisko jelitowe na bardziej kwaśne. Utrzymuje prawidłowy skład mikrobioty jelitowej. Pobudza perystaltykę jelit. Działa przeciwzapalnie. Mechanizm przeciwzapalny maślanów jest fenomenalny, a maślanu sodu w szczególności.


Rola maślanu sodu w procesach przeciwzapalnych


Jelito jest wypełnione komórkami tucznymi, mastocytami. Są one wypełnione różnymi substancjami. Jeżeli zostają podrażnione produkują różne substancje, w tym substancje prozapalne. Niekorzystna reakcja zaczyna się od komórek tucznych, jeżeli są one zbyt pobudzone, znacznie łatwiej występują objawy z dysfunkcjami jelita czy alergiami na skórze, migreny, choroby alergiczne. Udowodniono, że dzieci, które mają w kale więcej maślanu sodu i propionianu, mają mniejsze podobieństwo wystąpienia alergii pokarmowych i astmy. Można w ten sposób wpłynąć korzystnie na cały system immunologiczny. Właśnie za sprawą mechanizmu maślanów. To bardzo ważny mechanizm. Maślan sodu jest jednym z trzech maślanów, obok propionianu i octanu. Jest go najmniej, ale stanowi najważniejsze źródło zdrowia. Gdy kolonocyty po wykorzystaniu maślanu, wyrzucają go na obieg pozajelitowy, maślan zmniejsza insulinooporność, reguluje gospodarkę cukrową, lipidową i insulinową, zapobiega stłuszczeniu wątroby, wędruje do centralnego układu nerwowego, przenika barierę krew-mózg i hamuje stany zapalne w mózgu, przeciwdziałając chorobom neurodegeneracyjnym. To najnowsze badania naukowe. Kiedy postbiotyk w postaci maślanu sodu dostanie się do centralnego układu nerwowego, przeciwdziała wszelkim postaciom demencji, chorobie Alzheimera, Parkinsona i in. Uderza jako inhibitor w d-acetylazę histonów. W jakich sytuacjach klinicznych medycyna zastosuje maślan sodu lub zwiększy jego produkcję? W ciężkich chorobach zapalnych jelit, przy wrzodziejącym zapaleniu jelit, chorobie Leśniowskiego-Crohna, zespole jelita drażliwego, zapalnych uchyłkach jelit, to profilaktyka oraz wspieranie leczenia raka jelita grubego, leczenie biegunek powiązanych z infekcjami, biegunek jako efektu chemio czy radioterapii, zaburzeń czynnościowych jelit, zaparć. Maślan sodu podawany jest w postaci kapsułek, które się uwalniają w jelicie grubym, w okrężnicy. Działa w jelitach, ale także w systemie pozajelitowym. Wpływa nie tylko na zdrowie jelit i pracę systemu nerwowego, ale także wiąże się z procesem przeciwstarzeniowym organizmu, co nauka udowodniła na przykładzie zwierząt. Maślan sodu czuwa nad optymalną ilością acetylowych histonów, dzięki czemu umożliwia wnikanie enzymom i naprawę DNA. Zwierzęta z tendencją do szybkiego starzenia się, po podaaniu maślanu sodu, przy słabej acetylacji histonów, żyły znacznie dłużej niż ich rówieśnicy żyjący w naturze.


Gdzie maślan sodu jest obecny poza środowiskiem jelita grubego – okrężnicy


Maślan sodu występuje w pokarmach, które spożywamy. Najwięcej jest go w zjełczałym maśle. Błonniku pokarmowym odpowiedniej jakości. Fermentowanych warzywach i owocach. Zielonych bananach. Dobrze jest jeść czosnek, cebulę, por, cykorię, topinambur. Schłodzone ziemniaki i ryż. Ugotowane ziemniaki bądź ryż, przechowywane w lodówce, a następnie podawane na zimno w formie np. sałatki. Maślan zawierają niektóre sery i mleko kobiece podczas laktacji.


Co zrobić, aby maślanu sodu było jak najwięcej?


Jednym ze sposobów jest stymulowanie flory bakteryjnej, można to zrobić poprzez dostarczanie polifenoli, które obecne są w owocach jagodowych, kurkumie, rodzynkach, OPC z pestek winogron. Drugim sposobem jest jedzenie produktów spożywczych zawierających maślan sodu. Trzecim sposobem jest suplementacja. Dostarczanie do organizmu maślanu sodu w postaci chemicznej czy organicznej. Dotyczy to zwłaszcza osób chorych, dla których ratunkiem jest przyjmowanie maślanu w odpowiednich dawkach. Maślan jest dostępny w kapsułach o modyfikowanym uwalnianiu. Można go przyjmować w dawce 600 mg dziennie (2 razy po 300 mg), a w przypadku ciężkich chorób zwiększyć 2-3 krotnie. Do tego jeść dużo kolagenu, podawać glutaminę, nukleotydy.

Źródło:

Kanał SCE: Maślan sodu. Naturalny sposób na zdrowe jelita, mózg i brak stanów zapalnych







Małgorzata Musioł