Katarzyna Melihar
19/08/2024
Spis treści:
1.Grzyby wokół nas
2. Jakie części ciała najczęściej atakują grzyby?
3. Gdzie można nabawić się grzybicy?
4. Zioła pomocne w zwalczaniu infekcji grzybiczych
Grzyby są wszędzie, jest ich ponad 2,3 milionów rodzajów i zasiedlają praktycznie każde środowisko na ziemi, od ziemi w ogródku, do zakamarków naszej pralki czy kabiny prysznicowej. Niektóre z nich są dla nas korzystne, a inne wręcz niebezpieczne, ponieważ powodują choroby grzybicze naszego organizmu. Poznaj, jak za pomocą naturalnych metod pozbyć się tej nieprzyjemnej dolegliwości.
Najczęstsze choroby grzybicze dotykają następujących części naszego ciała:
Polecany produkt: https://naturabazar.pl/do-stop-i-do-rak/722-bingospa-sol-do-stop-grzybica-550-g-5901842000126.html
W Naturze istnieje wiele substancji, które mogą nam skutecznie pomóc w walce z grzybami. Poniżej prezentujemy te najważniejsze.
Pozyskiwany jest z liści i kwiatów ziela oregano (Origanum vulgare) i był doceniany już w starożytnej cywilizacji greckiej i rzymskiej ze względu na swoje przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i antywirusowe działania. Ostatnie badania wykazały jego zdolność nie tylko do hamowania wzrostu Candida, ale także do działania jako silny środek zapobiegawczy. Przyczyną tego jest zawartość karwakrolu i tymolu w olejku oregano. Nie należy jednak stosować go w nierozcieńczonej formie, ponieważ jest bardzo mocny. Najlepiej zmieszać go z innym olejem lub miodem.
Kurkuma (Curcuma longa) również ma silne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, antybakteryjne, a nawet przeciwnowotworowe. Warto zauważyć, że chociaż kurkumina jest najbardziej znanym składnikiem aktywnym zawartym w kurkumie, jednak największe działanie hamujące rozwój grzybów przypisuje się związkowi o nazwie kurdion.
Cynamon może być naszym potężnym sojusznikiem w walce z grzybicami i zakażeniami drożdżakowymi. Według badań olejek cynamonowy jest w stanie zniszczyć biofilm drożdżaka Candida albicans zasiedlającego jelita. Po zaledwie 14 dniach leczenia u 72% pacjentów stwierdzono całkowity brak Candida w stolcu, a u pozostałych 28% nastąpiła znaczna redukcja populacji drożdżaków.
Szeroko stosowane w Ameryce południowej jest pozyskiwany z wewnętrznej kory drzew Tabebuia. Słynie z właściwości przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych, stosowanych do zwalczania zapalnych i infekcji. Wyniki badań sugerują, że ekstrakt z kory może chronić przed grzybami chorobotwórczymi i zapobiegać ich namnażaniu.
Pozyskiwany z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), olejek wykazuje działanie przeciwgrzybicze. W badaniu, w którym sprawdzano działanie olejku z drzewa herbacianego na 10 różnych gatunkach grzybów, naukowcy odkryli jego skuteczność zarówno przeciwko drożdżom, jak i różnym gatunkom pleśni.
Ekstrakt z pestek grejpfruta (GSE) jest pozyskiwany z pestek i miąższu grejpfruta. Działa jako naturalny środek dezynfekujący i środek konserwujący żywność i napoje. Badania sugerują, że GSE może być skuteczny przeciwko drożdżom, pleśniom i bakteriom. Co zadziwiające, jest w stanie zadziałać w ciągu 15 minut od zastosowania (nawet po rozcieńczeniu!).
Pozyskiwany z rozdrobnionych nasion czerwonych winogron bywa dostępny jako suplement diety ponieważ ma silne działanie przeciwgrzybicze, jest bogaty w przeciwutleniacze i ma liczne korzyści zdrowotne. Szczególnie polecany jest na kandydozę w połączeniu z dietą i innymi ziołami przeciwgrzybiczymi.
N-acetylocysteina (NAC) jest silnym przeciwutleniaczem, ale dość niedawno odkryto jej potencjał w leczeniu i zapobieganiu zakażeniom drożdżakowym, grzybicy paznokci i pleśniawkom jamy ustnej.
Goździki to pąki kwiatowe drzewa goździkowego (Syzygium aromaticum). Okazuje się, że posiadają silne właściwości przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Badanie opublikowane w National Library of Medicine wykazało działanie przeciwgrzybicze goździków i ich lotnych oparów przeciwko Candida albicans, Epidermophyton floccosum. Microsporum audouinii, Trichophyton mentagrophytes i Trichophyton rubrum.
Echinacea, jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to kolejne z ziół polecanych na Candida. Jest powszechnie znana jako silny środek wzmacniający odporność, łagodzący objawy przeziębienia i grypy. Jest również tradycyjnie stosowana w leczeniu infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Ekstrakt z jeżówki działa na ściany komórkowe grzybów i niszczy ich strukturę.
Zielone łupiny czarnego orzecha (Juglans nigra) zawierają związek chemiczny o nazwie juglone, szeroko badany pod kątem swej zdolności do zabijania całej gamy mikroorganizmów – bakterii, pierwotniaków, grzybów i pasożytów. W badaniach klinicznych z 2015 r., wykazano, że ekstrakt z orzecha czarnego był w stanie zahamować wzrost wszystkich szczepów grzybów w tym kilku szczepów Candida.
Natura daje nam wiele substancji, które mogą nam pomóc w walce z grzybami, warto po nie sięgać i chronić swój organizm przed atakiem tych patogenów.
Autor: Magda Adamek -Kverneland, dziennikarka naturazdrowie.com
Źródła m.in.:
https://www.wellbeing.com.au/at-home/home/5-herbs-to-fight-fungi.html
https://www.welltheory.com/resources/antifungal-herbs?last_calendly_event=page_height
https://www.medme.pl/artykuly/ziola-na-grzybice-jakie-wybrac-i-czy-sa-skuteczne
T. Wolski i wsp.; Fitoterapia chorób dermatologicznych; Post Fitoter; 2017; tom 4; nr 18; 298-308
M. Derda, E. Hadaś, B. Thiem, W.J. Wojt, A. Wojtkowia-Giera, M. Cholewiński, Ł. Skrzypczak; Tanacetum vulgare L. Jako roślina o potencjalnych właściwościach leczniczych w Acanthamoeba keratitis; Nowiny lekarskie; 2012; 81; 6; 620-625
O. Suska, O. Turkot, K. Sikorska-Zimny; Oregano- właściwości i wykorzystanie przez ludzi; Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu; 2020; 2; 4
P. Migas, M. Heyka; Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus L.) we współczesnej terapii- wskazania i bezpieczeństwo stosowania; Postępy Fitoterapii; 3; 2011; 208-218
Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.