Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna 02/09/2024

Goździki – zwalczają ból i poprawiają trawienie

Goździk ma wiele korzyści zdrowotnych, służy do zwalczania infekcji i bólu, poprawia trawienie, zmniejsza kaszel, obniża ciśnienie krwi, zapobiega nowotworom i pomaga zwiększyć pożądanie seksualne. 
Korzyści te wynikają z faktu, że goździki mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, wykrztuśne, spazmatyczne, przeciwutleniające, rozszerzające naczynia krwionośne i afrodyzjakowe, a także są bogate w składniki odżywcze, takie jak witamina A, witamina E i beta-karoten.

Popularny „goździk” inaczej Czapetka pachnąca, Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum) to gatunek rośliny z rodziny mirtowatych. Rośnie dziko na Molukach (Indonezja), uprawiany jest w krajach o klimacie równikowym. Główne rejony uprawy to Półwysep Malajski, Zanzibar, Sri Lanka, Brazylia, Komory i Madagaskar.

Goździk może być stosowany w swojej naturalnej postaci do aromatyzowania potraw, takich jak: mięso, zupy, gulasze, ciasta i pieczywo lub do przygotowywania naparów
. Występuje także w postaci proszku lub olejku eterycznego i coraz częściej wykorzystuje się jego właściwości lecznicze.

Jakie korzyści dla zdrowia daje stosowanie goździków?

Goździki mają szerokie zastosowanie w naturalnej terapii leczniczej i działają wielokierunkowo. Poniżej najważniejsze działanie goździków na organizm:


1. Zwalczanie infekcji

Ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe goździki można stosować do zwalczania infekcji wywołanych przez niektóre rodzaje bakterii, zwłaszcza gronkowce i E. coli  lub przez grzyby ze względu na ich działanie przeciwgrzybicze. Działanie to wydaje się być związane z obecnością w jego składzie eugenolu, salicylanu metylu, kemferolu, kwasu galusowego i kwasu oleanolowego.
Składniki te wydają się denaturować białka reagując z błoną komórkową bakterii, zmieniając jej przepuszczalność i uniemożliwiając ich dalszy rozwój i namnażanie.


2. Zapobieganie nowotworom
Goździk indyjski charakteryzuje się wysokim stężeniem związków fenolowych, wykazujących silne działanie antyoksydacyjne, chroniąc organizm przed poważnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwory, gdyż zwalcza wolne rodniki powodujące starzenie się tkanek organizmu.

3. Zmniejszanie bólu
Eugenol to jeden z najbardziej uznanych składników goździków, który dzięki szeroko zakrojonym badaniom od kilku lat jest stosowany w stomatologii w celu łagodzenia bólu i stanów zapalnych powstałych podczas zabiegów stomatologicznych.
Według kilku badań – efekt ten wynika z tłumienia prostaglandyn i innych mediatorów stanu zapalnego, a także nocyceptorów zaangażowanych w odczuwanie bólu.

4. Działanie odstraszające na komary i inne owady
Olejek goździkowy zawiera aromat, który odstrasza owady, ponieważ jego charakterystyczny zapach jest dla nich nieprzyjemny. Wystarczy zmiażdżyć trochę goździków i położyć je na talerzu , aby (na przykład) muchy nie przylatywały do pozostawionego jedzenia. Wbicie kilku goździków w pomarańcz lub cytrynę to także dobry sposób na odstraszenie much i komarów. Innym prostym sposobem wykorzystania tej naturalnej mocy jest kupowanie produktów na bazie olejku goździkowego, takich jak np. świece.

5. Stymulowanie pożądania seksualnego
Ekstrakt z goździków to doskonały domowy sposób na impotencję seksualną, gdyż zwiększa libido dzięki swoim właściwościom afrodyzjakalnym.

6. Zwalczanie nieświeżego oddechu
Ze względu na dobre właściwości antyseptyczne i naturalne aromaty, goździki można stosować jako naturalną opcję łagodzenia nieświeżego oddechu. Aby to zrobić, musisz przeżuć goździk, aby poczuć jego aromatyczne działanie w ustach. Płukanie ust herbatą goździkową to także dobry sposób na walkę z nieprzyjemnym zapachem.

 7. Ułatwianie trawienia
Goździk poprawia trawienie, przeciwdziała wzdęciom żołądka oraz pomaga kontrolować biegunkę i wymioty, ponieważ aktywuje enzymy, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie żołądka i jelit. Przy zwalczaniu wzdęć, szczególnie wskazany jest do spożycia w postaci herbaty po posiłku wywołującym wydzielanie gazów, takim jak np. czarna fasola, brokuły czy kalafior.

Zobacz produkt: https://naturabazar.pl/przyprawy/1632-dary-natury-eko-gozdziki-30g-5902741007070.html


8. Wspomaganie gojenia ran

Stosowany bezpośrednio na skórę olejek goździkowy lub produkt fitoterapeutyczny na bazie tego zioła, wspomaga gojenie, łagodzi stany zapalne i podrażnienia, dzięki działaniu antyseptycznemu. Jest to dobra opcja na przykład w leczeniu stanów zapalnych odbytu. 

9. Rozluźnienie mięśni i zwalczanie zmęczenia
Olejek goździkowy pomaga rozluźnić mięśnie i można go stosować jako składnik olejków do masażu. Ze względu na swój charakterystyczny aromat jest dobrą opcją na walkę ze zmęczeniem i stresem, poprawiając nastawienie do codziennych zajęć. Żel fitoterapeutyczny na bazie goździków jest doskonałym środkiem przeciwbólowym, do stosowania na mięśnie np. przy stłuczeniach.

10. Obniżanie ciśnienia krwi
Niektóre badania przeprowadzone z goździkami wykazały, że olejek eteryczny ma działanie hipotensyjne, sprzyjając rozluźnieniu mięśni i rozszerzeniu naczyń krwionośnych, obniżając ciśnienie krwi.


11. Łagodzenie kaszlu

Ze względu na swoje właściwości wykrztuśne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, goździki są odpowiednim lekarstwem na kaszel, zapalenie oskrzeli i przeziębienie, pomagając zmniejszyć stany zapalne i wyeliminować flegmę, a także działają jako uzupełnienie leczenia infekcji dróg oddechowych wywołanych przez bakterie.

12. Zwalczanie zapalenia dziąseł
Goździk pomaga zwalczać zapalenie dziąseł, gdyż zawiera w swoim składzie eugenol o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, pomagającym zmniejszyć ból i stany zapalne dziąseł. Można go stosować w formie herbaty do płukania gardła.

Kilka przykładów jak używać goździków


1. Herbata goździkowa
Aby przygotować napar, zmiażdż 4 goździki i zalej szklanką przegotowanej wody, odstaw na 5 minut. Inną opcją jest zalanie 10 g całych goździków 1 litrem wody i gotowanie przez 15 minut. Następnie studzimy, odcedzamy i pijemy do 3 razy dziennie.
2. Żucie goździków 
Żucie goździków pomaga na nieświeży oddech lub uspokaja nerwy w sytuacjach maksymalnego stresu. W sklepach z produktami naturalnymi dostępne są także preparaty fitoterapeutyczne, takie jak kremy czy żele zawierające goździki. 
3. Olejek goździkowy
Nałóż 2 lub 3 krople na wacik i nałóż na wybrane obszary. Oprócz tego olejek goździkowy można stosować do płukania gardła w przypadku zapalenia migdałków lub obrzęku gardła, mieszając kilka kropli olejku z 1 litrem wody.

Marek Witkowski – absolwent Wydziału Chemii UW (specjalizacja – synteza związków organicznych), równocześnie studiował pedagogikę. Pracował w Klinice Endokrynologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (laboratorium hormonów gonadowych – radioimmunologia).

Bibliografia:
Tua Saúde

Katarzyna