Katarzyna Melihar
04/09/2024
Spis treści:
Czym jest nadciśnienie i jak się objawia?
Jakie zioła pomagają na nadciśnienie?
Jakich ziół unikać przy nadciśnieniu?
Nadciśnienie tętnicze często jest określane mianem „cichego” lub „niewidocznego” zabójcy i jest najczęstszym, ale możliwym do uniknięcia czynnikiem ryzyka chorób serca, miażdżycy, udaru, chorób nerek, a nawet ślepoty. Najlepszym sposobem jest połączenie zdrowej diety, regularnych ćwiczeń i odpowiedniej suplementacji i leków.
Nadciśnienie, czyli hipertensja to schorzenie, przy której wartość ciśnienia tętniczego krwi przekracza 140/90 mm Hg. Z reguły przez dłuższy czas nie zdajemy sobie stawy z tego, że cierpimy na nadciśnienie i nie łączymy go z występowaniem objawów takich jak:
Warto więc przeprowadzić w tym kierunku badania, aby wiedzieć czy te nieoczywiste symptomy nie są objawem nadciśnienia. Jeśli tak jest – to warto zadbać o zmianę diety i odpowiednią suplementację.
1. Czosnek
Przegląd 12 badań dowodzi, że regularne spożywanie czosnku obniża ciśnienie i redukcji akumulacji blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Za działanie to odpowiada zawartość alliny i allicyny, które korzystnie wpływają również na pracę serca.
2. Cynamon
Od wieków stosowany do leczeni chorób serca i nadciśnienia, pomaga rozszerzyć i rozluźnić naczynia krwionośne. I choć nie do końca wiadomo na jakiej zasadzie on działa, to przegląd 9 badań wykazał, że przyjmowanie cynamonu obniżało skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi średnio o 6,2 mm Hg i 3,9 mm Hg.
3. Aronia
Doceniana przy profilaktyce i leczeniu nadciśnienia, jest bogata we flawonoidy, antocyjany, witaminę C, fenolokwasy, garbniki, rutozyd oraz związki mineralne (potasu, magnezu fosforu, żelaza i inne). Nazywana „czarnym złotem” ze względu na szerokie spektrum pro zdrowotnego działania.
4. Bazylia
Badania sugerują, że bazylia po 8 tygodniowym stosowaniu pomogła obniżyć ciśnienie skurczowe krwi o 20 mmHg, a rozkurczowe o 15 mmHg. To bardzo obiecujący wynik, ale potrzebne są dalsze badania aby potwierdzić te wyniki u ludzi.
5. Pietruszka
Pietruszka (Petroselinum crispum) ma imponującą zawartość witaminy C i karotenoidów, które mogą obniżać ciśnienie krwi. Badania potwierdzają, że wysoka dawka karotenoidów ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi. Pietruszka obniża zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi, działając jak bloker kanału wapniowego, rodzaj leku, który pomaga rozluźnić i rozszerzyć naczynia krwionośne.
6. Imbir
Imbir jest wszechstronnie wykorzystywany w medycynie naturalnej i stanowi podstawę medycyny alternatywnej. Przyczynia się do poprawy zdrowia serca, poprawy krążenia, obniżenia poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Badania pokazały, u osób, które spożywały 2–4 gramy imbiru dziennie znacznie obniżyło się ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
7. Kardamon
Podobnie jak pełen przeciwutleniaczy kardamon, który w przypadku spożywania go w ilości około 3 g proszku dziennie, obniża i normalizuje ciśnienie krwi.
8. Bacopa monnieri
Bacopa monnieri to zioło szeroko stosowane w Ajurwedzie na leczenie lęku, problemów z pamięcią oraz wysokiego ciśnienia krwi. Badania wykazały, że Bacopa monnieri pomogła obniżyć zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe ciśnienie krwi poprzez stymulację naczyń krwionośnych do uwalniania tlenku azotu.
9. Głóg dwuszyjkowy
Ma działanie obniżające ciśnienie krwi, rozkurczające i uspakajające. Za jego korzystne działanie odpowiedzialne są flawonoidy takie jak kwercetyna, rutyna, witeksyna i hyperozyd. Kwercetyna ma też właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i rozszerzające naczynia krwionośne. Poprawia także stan naczyń krwionośnych, zapobiega i zmniejsza stany zapalne w ich obrębie, redukuje stres oksydacyjny.
10. Serdecznik pospolity
Znany ze skutecznego obniżania ciśnienia krwi, wykazuje również działanie uspokajające. Ziele serdecznika działa tonizująco na mięsień sercowy. Za jego działanie odpowiadają flawonoidy, alkaloidy, garbniki, glikozydy diterpenowe, kwasy organiczne, związki mineralne.
11. Krokosz barwierski
Badania potwierdzają jego korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, pomaga ona w rozszerzaniu naczyń i obniżeniu ciśnienia krwi. Surowcem aktywnym jest kwiat. w którym obecne są flawonoidy, poliacetyleny, glukozydy i naturalne steroidy.
12. Tymianek
Tymianek zawiera kwas rozmarynowy, który znacząco pomaga obniżyć skurczowe ciśnienie krwi poprzez hamowanie enzymu konwertującego angiotensynę (ACE). ACE to cząsteczka, która zwęża naczynia krwionośne i podnosi ciśnienie krwi. Regularne stosowanie olejku rozmarynowego w badaniu wykazało jego korzystny wpływ na redukcję nadciśnienia.
Inne zioła stosowane przy redukcji nadciśnienia to: ziele jemioły, korzeń mniszka, liść poziomki, owoc jarzębiny, ziele skrzypu, liść melisy, ziele ruty, kłącze pieprzu, liść rozmarynu, ziele fiołka trójbarwnego, kwiat hibiskusa, ostryż długi, dzika róża, ostropest plamisty i zielona herbata.
Warto wiedzieć też jakich ziół unikać przy nadciśnieniu – to m.in. naturalne zioła i specyfiki jak:
Magda Adamek-Kverneland, dziennikarka naturazdrowie.com
Bibliografia:
https://www.healthline.com/nutrition/herbs-to-lower-blood-pressure#The-bottom-line
https://daryziol.pl/pl/c/Cisnienie-krwi/255
Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.