Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Ajurweda pomaga wyciszyć lęki.
Katarzyna Melihar 06/09/2024

Bez lęku, w wyciszeniu – z Ajurwedą

Ajurweda spisana została w Indiach ponad 5 tysięcy lat temu. Przez cały ten czas niezmiennie wspiera każdego, kto jej potrzebuje. Uczy jak samodzielnie harmonizować swoje ciało i umysł, by utrzymać zdrowie oraz dobre samopoczucie. Liczy się w niej każdy mały krok, który wykonywany codziennie, zapobiega powstawaniu różnych dolegliwości. Ajurweda jest nie tylko systemem medycznym, ale również filozofią i sztuką życia. Opisuje uniwersalne zasady funkcjonowania człowieka, świata i wszechświata w formie metafory 5 żywiołów. Woda, Ogień, Ziemia, Powietrze i Eter/Przestrzeń łączą się tworząc 3 dosze – Vatę, Pittę oraz Kaphę.

Każda z nich ma swoje konkretne cechy i pozwala lepiej zrozumieć potencjały oraz predyspozycje, cechujące każdą żywą istotę. Dosze występują w połączeniu. To co różni się u każdego człowieka to ich proporcja. Znajomość wspomnianej proporcji pozwala dobrać najlepsze zalecenia i strategie utrzymujące równowagę w organizmie. Zdarza się jednak często, że nasze wybory nie są zgodne z naszą naturą, doprowadzając tym samym do dysharmonii. Im bardziej jest ona pogłębiona, tym poważniejsze są jej objawy.

Emocje i dosze

Każda z dosz może być w nadmiarze lub w niedoborze co wiąże się z konkretną pulą schorzeń i zaburzeń. Dotyczą one również emocji. Jednym z dominujących i najbardziej ograniczających odczuć, które spowija dzisiejsze czasy jest lęk. Paraliżuje on przed działaniem, powoduje przewlekły stres i wzmożoną czujność. Człowiek przepełniony lękiem w trybie ciągłym będzie wyszukiwał kolejnych zagrożeń i nie zazna prawdziwego, głębokiego odpoczynku. Spowoduje to wyczerpanie psychiczne oraz fizyczne, a także nadpobudliwość, która również utrudnia regenerację i odbudowę zapasów energii. Z perspektywy Ajurwedy pojawienie się lękliwości i niepokoju związane jest z zaostrzeniem doszy Vata. Vata łączy w sobie żywioł przestrzeni i powietrza. Jest najdelikatniejsza spośród wszystkich dosz, w związku z czym łatwo ją zaburzyć. Charakteryzuje się takimi cechami jak – lekkość, suchość, ruchliwość, przejrzystość, szorstkość, zimno/chłód, szybkość i kruchość. Styl życia panujący wśród współczesnych ludzi również obfity jest w ruch i szybkość. Ciężko jest nam się zatrzymać, ciągle za czymś gonimy. Stale rozpraszamy swoją uwagę na milion rzeczy do zrobienia. Potegujemy tym cechy Vaty zgodnie z zasadą – podobne wzmaga podobne, a tym samym doprowadzamy do przerostu samej doszy. Vata mając tendencję do lęku i nadpobudliwość wywołuje te odczucia w naszym umyśle. W skrajnym zaburzeniu prowadzi do ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej).

Redakcja poleca: https://naturabazar.pl/witaminy/8-pureflow-ashwaganda-400-mg-90-k–5903707544905.html

Jak zmniejszyć stany lękowe?

Co zatem zrobić, by zmniejszyć stany lękowe i wyciszyć umysł? Należy zrównoważyć doszę Vata stosując w życiu codziennym cechy przeciwne do cech Vaty. Będzie to zatem: ciężkość, nawilżenie, stałość, miękkość, ciepło, i powolność. Elementy te wprowadzamy zarówno w naszą codzienną rutynę, w dietę, ale również szukamy ich w ziołach, które wspomogą w powrocie do stanu wewnętrznego pokoju.

Podstawowymi zaleceniami będą zatem:

  • codzienny automasaż olejem,
  • dieta obfita w ciepłe, oleiste potrawy i w rozgrzewające przyprawy,
  • rezygnacja z wielozadaniowości,
  • zwolnienie tempa życia,
  • praktykowanie Pranajamy (techniki oddechowe),
  • regularna medytacja,
  • ograniczenie ilości pobudzających bodźców, które do nas dopływają, szczególnie w porze wieczornej.

Wprowadzenie wymienionych wskazówek z pewnością ukoi zaostrzoną Vatę i pozwoli pozbyć się lęków. Główną korzyścią będzie zatem wyciszenie. Należy jednak pamiętać, że zalecenia te wiążą się ze zmianą stylu życia na stałe. Jeśli wrócimy do starych nawyków, wróci również poprzedni stan niepokoju. Przykładowe zioło, które przyniesie wsparcie w procesie wyciszania to Ashwagandha. Jest to adaptogen przyczyniający się do osiągnięcia spokoju i relaksu. Pozwala zachować stabilność emocjonalną, obniża poziom stresu oraz napięcia nerwowego. Usprawnia również regenerację regulując prawidłowy wzorzec snu. Jak w przypadku każdej rośliny warto zachować jednak ostrożność i skorzystać ze wsparcia Terapeuty Ajurwedy, który rozpozna indywidualną proporcję dosz. Pozwoli to dobrać zioła i pozostałe zalecenia tak, by były w 100% wspierające i zgodne z Twoją naturą.

Marta Stępnik – Ajurys – terapeutka Ajurwedy, zielarka i behawiorystka zwierząt.

Ajurweda to przepiękna, starożytna sztuka wywodząca się z Indii. Zawołała mnie już lata temu, a w połowie 2023 roku spełniłam marzenie realizując projekt i kształcąc się podczas dwustopniowego kursu. Dzięki temu mogę komplementarnie spojrzeć na każdego, kto otworzy się na niesioną przeze mnie pomoc. Ukończyłam też studia dotyczące zielarstwa i fitoproduktów, co znakomicie uzupełnia zdobyte przeze mnie kompetencje. Ciągle je poszerzam, gdyż moją misją jest uczenie się. Następnie z serdecznością przekazuję wiedzę dalej i staram się robić to w sposób jak najbardziej klarowny. Dlatego jestem tu i teraz, by połączyć się z Tobą w mądrości życia. Osobistym odkryciem dla mnie okazał się dotyk. Jest on cudowną formą terapeutyczną, więc oferuję również masaże i zabiegi ajurwedyjskie. W swojej pracy intensywnie korzystam z intuicji docierając do najgłębszych potrzeb istoty, która czerpie z mojej pomocy.

Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.