Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Magdalena Mildner 09/10/2024

Orzechy poprawiają kondycję zdrowotną

Orzech włoski – naturalny sprzymierzeniec w walce z cholesterolem i trójglicerydami

Poznaj zdrowotne właściwości orzecha włoskiego i jego zastosowanie w ziołolecznictwie

Orzechy to duże, długowieczne drzewa. W Polsce najczęściej uprawianym gatunkiem jest Orzech włoski Juglans regia. Ma wiele zastosowań, ludzie wykorzystują go w wielu dziedzinach życia - od lecznictwa po meblarstwo. Jeśli kiedyś zastanawialiście się, dlaczego pod tym drzewem nie możecie wiele wyhodować, to w wykorzystywanych przez nas substancjach aktywnych leży przyczyna. Zawdzięczamy to naftochinonom, które działają jak herbicyd, m.in. te związki odpowiadają za skuteczność orzecha.

W ziołolecznictwie europejskim to właśnie on wiedzie prym ze względu na szerokie spektrum zastosowania. Dietetycy także cenią orzecha, owoce mają duże właściwości odżywcze (NNKT, witaminy z grupy B, minerały oraz zrównoważony stosunek kwasów omega 3 do omega 6). Spożywanie orzechów wspiera organizm, a szczególnie mózg. Olej z orzechów włoskich (wyłącznie świeży i nie poddawany obróbce termicznej) jest polecany osobom borykającym się z zaburzeniami równowagi cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

orzech poza owocami
Poza owocami wykorzystujemy:

korę i młode gałązki (zbierane wiosną i jesienią)

pąki i liście (zbierane w maju)

zielone łupiny orzecha

niedojrzałe, świeże zielone orzechy

Cała roślina jest bardzo bogata w substancje aktywne takie jak witaminy, naftochinony min. juglon, hiperozyd, kwas galusowy, kawowy, flawonole a także garbniki, których najwięcej znajdziemy w niedojrzałych owocach i łupinie. Niektóre osoby mają alergię na wyciągi z liści i łupin orzecha włoskiego oraz będą one toksyczne dla niektórych zwierząt. Zazwyczaj kuracja wyciągami powinna trwać 2 tygodnie, po czym zaleca się 2 tygodnie przerwy terapeutycznej. Dobrze w tym czasie przyjmować zioła wspomagające wątrobę np. wyciągi z ostropestu. Wynika to z możliwości wystąpienia skutków ubocznych, duża ostrożność zalecana jest osobom chorującym na kamicę nerkową.

Antyoksydacyjne działanie

Dzięki dużej zawartości substancji aktywnych, wyciągi z orzecha działają antyoksydacyjnie, ściągająco, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, gojąco, przeciwzapalnie i mają właściwości grzybobójcze. Niektóre badania wskazują także na cytotoksyczne działanie wyciągów z orzecha włoskiego.

Wyciągi te są bardzo popularne zwłaszcza przy problemach z żołądkiem czy w kuracjach przeciwpasożytniczych. Możemy je stosować zarówno wewnętrznie i zewnętrznie.

Zewnętrznie (rozcieńczone wodą nalewki 1:5 lub 1:10, napary z liści i łupin):

stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej, aft, w zapaleniu dziąseł i języka, a także upławy i zapalenia narządów rodnych

choroby skóry: egzema, trądzik i przewlekłe infekcje skóry (bakteryjne i grzybicze), zaburzenia potliwości, łupież i problemy ze skórą głowy (uwaga – powoduje zmianę koloru włosów na ciemniejszy)

orzech na skórę
orzech wewnętrznie

– zaburzenia trawienia, biegunki na tle bakteryjnym i wirusowym, skurcze jelit, zaburzenia trawienia, zaburzenia równowagi flory jelitowej z towarzyszącym trądzikiem i infekcjami skóry, nieżyty przewodu pokarmowego, łagodne zatrucia pokarmowe, bóle brzucha,

 – napary wspomagająco w cukrzycy typu 2

Polacy są zwolennikami nalewek z tendencją do zalewania wszystkiego mocnym spirytusem. Jeśli zrobimy nalewkę z młodych orzechów włoskich na wysokoprocentowym spirytusie nie będzie ona miała swoich pełnych właściwości. Używamy alkoholu 40% – 50%. W wielu krajach spotkamy tradycyjne wina i likiery, które przygotowuję:

Wino orzechowe

Około 200 g świeżych liści skroić drobno, skropić wódką i odstawić na pół godziny. Zalać 1l dobrego białego słodkiego wina. Nastaw macerujemy przez tydzień, można dosłodzić miodem według uznania. Po przefiltrowaniu przechowujemy w chłodnym miejscu. Zazwyczaj używa się w przypadku potrzeby mały kieliszek (ok. 25ml).

wino orzechowe
nalewka orzechowa
Likier orzechowy „na trawienie”

½ kg drobno skrojonych łupin orzecha włoskiego, zalać 1 litrem alkoholu 40% i macerować przez 3 miesiące. Przefiltrować i zmieszać z 3 litrami białego słodkiego wina i 500g miodu wielokwiatowego. Rozlać do butelek, przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Spożywać w razie potrzeby przed posiłkiem, raz lub dwa razy dziennie.

Wino i likier będą zawierały juglon i garbniki, więc nie należy ich nadużywać. Stosuje się je w przypadku problemów z żołądkiem, niestrawnością i biegunką, podobnie jak w Polsce nalewki. Mają ważną zaletę, niższą zawartość alkoholu.

Magdalena Mildner

Zielarka, fitoterapeutka i naturoterapeutka. Autorka bloga „Z głową w ziołach”. www.magdalenamildner.com