Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Anna Podlewska 23/10/2024

Nowa era zdrowego odżywiania

Jedzenie intuicyjne – przyszłość zdrowego stylu życia

Jak słuchać swojego ciała i jeść świadomie?

Jako ludzkość poczyniliśmy ogromny postęp w zdobywaniu wiedzy na temat zdrowego żywienia. Jednak mimo rosnącej świadomości większość z nas wciąż tkwi w błędnym kole ciągłych diet. Próbujemy różnych modeli odżywiania: modnych, tradycyjnych, popularnych w mediach - ale większość z nich działa tylko przez pewien czas i najczęściej kończy się powrotem do starych nawyków. W tym chaosie poszukiwań idealnej diety coraz częściej pojawia się koncepcja, która zdaje się być przyszłością zdrowego odżywiania – intuicyjne jedzenie.

jedzenie intuicyjne 1
Czym jest intuicyjne jedzenie?

Intuicyjne jedzenie to ruch, który został zapoczątkowany wraz z wydaniem książki „Intuitive Eating” przez Evelyn Tribole i Elyse Resch w 1995 roku. W tej książce autorki przedstawiły zasady intuicyjnego jedzenia, które bazują na przekonaniu, że człowiek może zaufać swojemu ciału i intuicji w kwestii tego, kiedy, co i ile powinien jeść. Nasze ciało najlepiej wie, czego potrzebuje, a naszą rolą jest nauczenie się go słuchać i odpowiednio reagować na jego potrzeby.

Koncepcja jedzenia intuicyjnego zyskała na sile dopiero 10 lat później po publikacji jednego z pierwszych badań na temat jedzenia intuicyjnego opublikowanego na Uniwersytecie w Brigham przez Steven’a R. Hawks. Wynikało z niego, że osoby praktykujące intuicyjne jedzenie miały niższy poziom trójglicerydów (tj. tłuszczów we krwi) oraz korzystniejsze wskaźniki zdrowotne, w porównaniu do osób stosujących restrykcyjne diety czy obsesyjnie kontrolujących spożycie kalorii.

Innymi słowy – osoby odżywiające się intuicyjnie były zdrowsze. To badanie zainteresowało media, a dzięki temu sama koncepcja zyskała na popularności.

W 2006 roku doktor Tracy Tylka z Uniwersytetu Stanowego Ohio na podstawie wyników złożonego  badania, potwierdziła trzy główne założenia jedzenia intuicyjnego, którymi są:

Bezwarunkowe przyzwolenie na każdorazowe zaspokajanie głodu dowolnymi pokarmami. – Jedzenie intuicyjne zakłada, że nie ma zakazanych produktów, a osoba może jeść to, na co ma ochotę, bez poczucia winy czy wstydu. To podejście sprzyja rozwojowi zdrowej relacji z jedzeniem i eliminacji restrykcyjnych diet, które mogą prowadzić do obsesyjnego myślenia o jedzeniu.

Jedzenie z potrzeby fizycznej, a nie emocjonalnej – Intuicyjne jedzenie polega na słuchaniu sygnałów głodu i sytości, a nie na jedzeniu w odpowiedzi na emocje, takie jak stres, smutek czy nuda. Oznacza to, że osoba je wtedy, gdy jest głodna, i przestaje, gdy czuje się najedzona, bez wpływu czynników zewnętrznych czy emocjonalnych.

Zaufanie ciału i jego sygnałom – Kluczowym elementem jedzenia intuicyjnego jest zaufanie własnemu ciału i jego potrzebom. Zamiast liczyć kalorie lub stosować zasady dietetyczne narzucone z zewnątrz, osoba uczy się rozpoznawać i szanować sygnały, które jej organizm wysyła, co prowadzi do bardziej świadomego i zdrowego odżywiania.

Co to oznacza w praktyce?

Intuicyjne jedzenie to nie oznacza, że można jeść bez ograniczeń, co tylko się zechce i w dowolnej ilości. To nie jest droga do niekontrolowanego objadania się. Wręcz przeciwnie – powinno się słuchać swojego organizmu i reagować na jego potrzeby, zapewniając mu odpowiednią ilość pożywienia, które dostarcza satysfakcji i wartości odżywczych. Ważne jest jednak, by odróżniać prawdziwe potrzeby fizjologiczne od chwilowych impulsów, które często są wywoływane przez emocje lub zewnętrzne bodźce, jak chociażby reklamy żywności.

Jedzenie intuicyjne pomaga rozróżniać, kiedy jesteśmy naprawdę głodni, a kiedy jedzenie jest tylko reakcją na emocje.

jedzenie intuicyjne 2

Po więcej szczegółów zapraszam do telewizji internetowej  Witalna.tv – gdzie w programie Podróże z dietetykiem będę poruszać m.in. temat jedzenia intuicyjnego.

Anna Podlewska

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Psychologii Społecznej na Uniwersytecie WSPS oraz Dietetyki na Akademii Morskiej w Gdyni. Od 10 lat pracuje na autorskim programie Mentoringu Dietetycznego, odchudzając bez odtwarzania diety z kartki, ucząc i uświadamiając o roli pożywienia. Od roku tworzy Drużynę Zdrowia – przestrzeń, gdzie holistycznie dbamy o zdrowie, pracując na różnych poziomach: fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym.