Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

oprac. Redakcja 21/11/2024

Otyłość a zdrowie kości

Tkanka tłuszczowa a osteoporoza – dlaczego zwiększa ryzyko?

Jak nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa na gęstość kości i zdrowie układu szkieletowego?

Najnowsze badania pokazują, że nadmiar tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko osteoporozy, szczególnie u mężczyzn. Dowiedz się, jak tłuszcz wpływa na gęstość mineralną kości (T-score), jakie są mechanizmy tej zależności oraz jak zadbać o zdrowie kości w każdym wieku.

Im więcej tkanki tłuszczowej, tym większe ryzyko choroby kości

O takiej zależności, zwłaszcza w przypadku mężczyzn,poinformowali naukowcy na łamach Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Osoby w wieku dojrzałym, mające nadmiar tkanki tłuszczowej, powinny sprawdzić, czy nie rozwija się u nich osteoporoza.

osteoporoza - postępująca choroba kości
Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to postępująca choroba kości. W uproszczeniu polega na tym, że w kości ubywa tzw. masy kostnej – powoli zaczyna przypominać gąbkę z coraz większymi otworami. W efekcie dochodzi do złamań – w skrajnych przypadkach nawet kichnięcie może do niego doprowadzić, nie wspominając o upadkach. Na osteoporozę wpływ mają czynniki genetyczne, ale nie tylko. Najistotniejsze jest, by w dzieciństwie i wczesnej młodości zagwarantować – za pomocą odpowiedniej diety oraz ruchu i produkcji witaminy D przez skórę (w Polsce trzeba ją suplementować w miesiącach, kiedy słońca jest mało) – maksymalną dla danej osoby gęstość kości. Przybywa jej do około 20. roku życia.

Ta masa – fachowo nazywana gęstością mineralną kości (BMD) jest naszą polisą na całe życie. Z biegiem czasu zacznie bowiem w naturalny sposób masy kostnej ubywać – procesy kościotworzenia będą ustępować procesom degeneracji kości, zatem im lepszy punkt startowy, tym lepsza sytuacja.

W diagnostyce osteoporozy powszechnie stosowany jest wskaźnik T-score – stosunek gęstości mineralnej kości osoby badanej do średniej gęstości kości osoby młodej. Zdrowa kość ma T-score większy od -1,0 (gęstość kości większa od 833 mg/cm2). T-score mniejszy od -2,5 (gęstość kości poniżej 648 mg/cm2) wskazuje na osteoporozę.

Osteoporoza nie boli

W zaawansowanej osteoporozie nawet kichnięcie może spowodować złamanie kręgu. Osteoporoza nie boli, a choroba postępuje. Pacjent o tym, że jest chory, dowiaduje się często, gdy dojdzie do złamania.

O kości można zadbać także i w starszym wieku – za pomocą odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej i dbałości o produkcję witaminy D. Warto też utrzymywać prawidłową masę ciała, tym bardziej że naukowcy z University of Chicago, po analizie danych niemal 11 tysięcy osób pokazali, że im więcej tkanki tłuszczowej, tym ryzyko osteoporozy większe.

W swoim badaniu analizowali uczestników badania National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) z lat 2011-2018. Spośród nich 3248 miało otyłość, 771 – ciężką otyłość, a 6795 nie było otyłych, przy czym osoby bez otyłości były młodsze i mniej zróżnicowane etnicznie niż osoby z otyłością i ciężką otyłością.

osteoporoza nie boli
Otyłość
Otyłość nie sprzyja osteoporozie

Wyniki sugerują, że każdy wzrost wskaźnika masy beztłuszczowej o 1 kg/m2 wiązał się ze wzrostem wskaźnika T-score o 0,19 natomiast wzrost wskaźnika masy tkanki tłuszczowej o 1 kg/m2 wiązał się ze spadkiem T-score o 0,10.

Dalsza analiza stratyfikowana według płci wykazała, że negatywny wpływ wskaźnika masy tłuszczu na wynik T-score był silniejszy wśród mężczyzn niż kobiet. Każdy wzrost wskaźnika masy tkanki tłuszczowej o 1 kg/m2 wiązał się z redukcją T-score o 0,08 u kobiet w porównaniu z redukcją T-score o 0,13 u mężczyzn. Co to oznacza?

Odkryliśmy, że wyższa masa tkanki tłuszczowej była związana z niższą gęstością kości, a trendy te były silniejsze u mężczyzn niż u kobiet oświadczył dr Rajesh K. Jain z University of Chicago Medicine.

Co ważne, chodzi o masę tkanki tłuszczowej, a nie masę ciała.

Źródło: serwis PAP Zdrowie

oprac. Redakcja