Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com
Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca: Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor: dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com
oprac. Redakcja26/11/2024
Domowe sposoby na zdrowie
Jak skutecznie złagodzić dolegliwości oskrzelowe?
Sprawdzone metody na łagodzenie kaszlu, duszności i stanów zapalnych
Dolegliwości oskrzelowe, takie jak przewlekły kaszel czy duszność, mogą znacząco obniżyć komfort życia. Poznaj domowe sposoby, które pomogą złagodzić objawy, w tym inhalacje, zioła, aromaterapię i tradycyjny eliksir czosnkowy. Zadbaj o zdrowie swoich oskrzeli w prosty i naturalny sposób.
Przewlekły nieżyt oskrzeli objawia się uczuciem duszności i męczącym, zazwyczaj wykrztuśnym, długotrwałym kaszlem, co zaburza prawidłową wentylację tych narządów. Następstwem takich dolegliwości może być przerost prawej komory serca i rozedma płuc. Aby temu zapobiec, należy unikać przebywania w miejscach silnie zanieczyszczonych szkodliwym pyłem, parą lub dymem tytoniowym. Powinno się także przeciwdziałać przeziębieniom, ponieważ są one jedną z przyczyn infekcji oskrzelowych.
Zimą coraz częstsze infekcje dróg oddechowych
Ich przyczyną są zazwyczaj wirusy, które wyjątkowo szybko rozwijają się przy wilgotnym powietrzu oraz zmiennej pogodzie. Zachorowaniom w sezonie zimowym sprzyja wysuszenie błony śluzowej, będące efektem oddychania zbyt ciepłym powietrzem w mocno nagrzewanych pomieszczeniach. Nie bez znaczenia są także przyzwyczajenia po okresie letnim do lekkiego ubierania się. Dodatkowym czynnikiem są osłabione mechanizmy odpornościowe wynikające np. z niedoboru pierwiastków śladowych (Zn, Mg, Se, Fe), niedożywienia, zwiększonej obecności drobnoustrojów, pleśni, dymu tytoniowego, czy niskiego stężenia immunoglobulin. Te i inne okoliczności są przyczyną nawracających zakażeń układu oddechowego, popularnie nazywanych przeziębieniem. Jest ono nie tylko wynikiem wychłodzenia organizmu. Kiedy jesteśmy osłabieni np. przez stres, wówczas dodatkowe objawy przeziębienia stają się bardziej dotkliwe i mogą wystąpić powikłania. W przypadku infekcji wirusowej u osób cierpiących na astmę lub przewlekłe zapalenie oskrzeli można zaobserwować wyraźne zaostrzenie choroby. Najczęstszym jej objawem jest katar, zapalenie gardła, krtani, zatok przynosowych, ucha środkowego i oskrzeli. Sygnałem, że doszło do zapalenia oskrzeli jest, oprócz gorączki, pojawienie się kaszlu – początkowo suchego, a następnie mokrego.
Mogą wystąpić również duszności. Zwykle jednak choroba ma łagodny przebieg – wystarczy poleżeć kilka dni w łóżku, zastosować leki wykrztuśne, syropy lub domowe herbatki. Coraz bardziej popularne stają się także preparaty immunostymulujące czy immunomodulujące (np. Echinacea) Na znaczeniu nie straciły także stosowane od dawna, choć często wciąż niedoceniane – metody zapobiegające rozprzestrzenianiu się zakażenia, takie jak izolacja chorego. Należy również pamiętać o nawyku zasłaniania dłonią ust i nosa podczas kaszlu oraz kichania, a także o częstym myciu rąk.
Łagodzenie objawów
Na tym właśnie polega leczenie przewlekłego nieżytu oskrzeli. Jeśli chodzi o profilaktykę, najczęściej zaleca się zmianę pracy, klimatu oraz pozbycie się nałogu tytoniowego. Po kontakcie z lekarzem, jeśli nie jest konieczne stosowanie antybiotyków, nie zaszkodzi wypróbować domowych sposobów łagodzenia objawów dolegliwości oskrzelowych, takich jak kaszel czy gorączka.
Inhalacje – metoda oczyszczająca
Można je przeprowadzać w warunkach domowych. Odbywa się to poprzez wdychanie pary wrzącego płynu znad otwartego naczynia. Do gotującej się wody można dodać np. napar z rumianku, sodę oczyszczoną czy septosan. Tego typu zabieg nie powinien trwać krócej niż 10 minut ani dłużej niż pół godziny. Po przeprowadzeniu inhalacji należy zostać w pomieszczeniu zamkniętym przez 30 minut. W tym czasie nie powinno się także zbyt dużo rozmawiać. W profilaktyce chorób związanych z oskrzelami dobrym sposobem na przeprowadzenie inhalacji może okazać się wycieczka do tężni lub nad morze.
Aromaterapia zaleca na złagodzenie obrzęków oskrzeli inhalacje olejku eukaliptusowego, który posiada także właściwości wykrztuśne oraz ułatwia oddychanie. Podobnie, jak mięta czy rozmaryn, który dodatkowo poprawia nastrój. Natomiast działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe posiada olejek z lawendy i drzewa herbacianego.
Zioła – sposób na męczący kaszel
Wybrane zioła należy zaparzać pod przykryciem przez ok.10 minut. Gotowe wywary powinno się pić z dodatkiem odrobiny pieprzu Cayenne, który uaktywni lecznicze działanie ziół. Do tych, które łagodzą stany zapalne i podrażnienia śluzówki, a także ułatwiają oddychanie i działają wykrztuśnie, likwidując męczący kaszel, zaliczamy: prawoślaz lekarski, lukrecję oraz dziki słonecznik. Ponadto można wymienić także działający kojąco lungwort; wykrztuśny, a dodatkowo uspokajający i przeciwzapalny hyzop; jak również przeciwskurczową lobelię. Z kolei na silniejsze ataki kaszlu zaleca się picie naparów z dziewanny.
Czosnek – stary sprawdzony sposób
W przypadku infekcji oskrzelowych znakomicie sprawdza się czosnek, dobry także na przeziębienia oraz grypę. Czosnek pomaga w zmniejszaniu ilości produkowanej flegmy, dzięki czemu usuwa męczący kaszel. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i obniża gorączkę. Często nazywa się go naturalnym antybiotykiem, a to dlatego, że wydziela alicin – substancję, posiadającą działanie podobne do penicyliny czy tetracykliny. Ponadto czosnek zmniejsza przekrwienie, dzięki czemu jest także środkiem odkrztuśnym zalecanym przy ostrym i przewlekłym zapaleniu oskrzeli.
Jak sporządzić eliksir czosnkowy?
Do sporządzenia takiego napoju będziesz potrzebowała:30 ząbków czosnku, 5 cytryn ekologicznych oraz 1,5 litra wody. Obrany czosnek oraz dobrze umytą i pociętą w kostkę cytrynę razem ze skórką zmiksuj z niewielką ilością wody. Powstałą w ten sposób miazgę włóż razem z resztą wody do garnka, jego zawartość doprowadź do wrzenia, a następnie odstaw do ostudzenia. Pamiętaj, aby wywar się nie zagotował, ponieważ wówczas stracisz cenne witaminy zawarte w cytrynie i czosnku. Po ostudzeniu przecedź wyciąg przez sito lub gazę i zlej do butelek. Przechowuj go w lodówce. Pij raz dziennie jeden kieliszek wyciągu przed lub po głównym posiłku. Po upływie 3 tygodni należy zrobić 8 dni przerwy, a następnie powtórzyć kurację przez następne 3 tygodnie.