Małgorzata Musioł
02/04/2025
Naukowcy podkreślają i wysuwają przypuszczenie, że witamina D może stać się zaczątkiem nowych terapii w zakresie leczenia raka jajnika. Chodzi o trombospondynę, białko, która jest odpowiedzialne za tworzenie się przerzutów. Witamina D hamuje jej rozwój. Można ją stosować terapeutycznie jako element współtowarzyszący podawanym standardowo lekom – głoszą naukowcy z Japonii.
Japoński zespół badaczy odkrył, że witamina D utrudnia komórkom nowotworowym raka jajnika tworzenie przerzutów. Zdaniem badaczy podawanie jej prawdopodobnie może zwiększyć skuteczność leczenia choroby. W trakcie choroby komórki raka jajnika potrafią tak przemienić komórki mezotelium, aby zaczęły one sprzyjać przerzutom zamiast przed nimi chronić. Ale okazało się, że możemy mieć na to sposób. Jest nim witamina D. Jak się okazało w badaniu naukowym witamina D nie tylko temu zapobiega, ale jednocześnie przywraca zmienione już komórki do wcześniejszego, chroniącego przed przerzutami stanu. Za proces powstawania przerzutów odpowiedzialne jest białko o nazwie trombospondyna. Witamina D je hamuje, neutralizuje, uniemożliwia namnażanie się.
Rak jajnika rozwija się przez dłuższy czas bezobjawowo, nie daje żadnych niepokojących symptomów lub są one mylone z problemami ze strony przewodu pokarmowego. W dużej ilości przypadków jest diagnozowany, tj. rozpoznawany w zaawansowanych stadiach rozwoju choroby, w III i IV stadium choroby nowotworowej. Daje bardzo nikłe rokowania, skuteczność leczenia zależy od stopnia zaawansowania nowotworu, im szybciej zostaje wykryty tym skuteczniejsze metody jego leczenia. Komórki rakowe produkują białko TGF- β1. Wiąże się ono ze wzrostem komórek, ale także przyczynia się do zwiększenia produkcji innego białka – trombospondyny-1. Stężenia trombospondyny wzrastają zwykle w późniejszych, zaawansowanych stadiach choroby, bardziej śmiertelnych etapach raka jajnika. Trombospondyna sprawia, że chore zmienione nowotworowo komórki przylegają do otrzewnej i tworzą przerzuty.
Witamina D, jak dowiedli naukowcy z Japonii, hamuje produkcję trombospondyny, rozwijającej się na skutek większej ilości w organizmie białka TGF-β1. Podawanie witaminy D pomaga przywracać środowisko otrzewnej do normalnego stanu. Ponieważ witamina D pomaga w ochronie przed przyleganiem komórek nowotworowych do otrzewnej, może ona zapobiegać nawrotom choroby – twierdzi dr Kitami. Dr Kazuhisa Kitami, jeden z autorów badania, podkreśla, że witamina D pomaga normalizować środowisko otrzewnej, co może zwiększyć skuteczność konwencjonalnych terapii i zapobiegać nawrotom choroby.
Warto również zauważyć, że inne badania sugerują związek między niedoborem witaminy D a zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworów, w tym raka jajnika. Odpowiednia suplementacja witaminą D może zatem odgrywać rolę w prewencji i leczeniu tego nowotworu. Badanie w kierunku skuteczności witaminy D było prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Nagoi.
opr. M. Musioł