Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com
Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca: Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor: dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com
Informacja Prasowa15/04/2025
Cichy złodziej wzroku
Jaskra – jak zapobiegać, leczyć i spowolnić postęp choroby?
Jaskra to poważna choroba oczu, której objawy rozwijają się powoli. Dowiedz się, jak ją rozpoznać, zapobiegać i leczyć, by chronić wzrok.
Jaskra to choroba oczu prowadząca do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu wzrokowego. Dowiedz się, jak ją wykrywać, leczyć i zapobiegać jej postępowi.
Jaskra to jedna z najczęstszych chorób oczu, prowadząca do stopniowego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jest cichym złodziejem wzroku – przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a kiedy zaczyna dawać pierwsze sygnały, często jest już zaawansowana. Dlaczego jaskry nie da się wyleczyć? Co zrobić, kiedy zostanie zdiagnozowana? Jak jej zapobiegać – mówi lek. okulista chirurg Justyna Krowicka, ordynatorka kliniki Gemini, gdzie leczą się polscy pacjenci.
Jaskra to przewlekła choroba oczu, której podstawową cechą jest charakterystyczne uszkodzenie nerwu wzrokowego. Najczęściej kojarzy się ją z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, ale nierzadko pacjent ma jaskrę a ciśnienie prawidłowe a wręcz niskie.
– Bezpośrednią przyczyną schorzeń układu wzroku są wolne rodniki tlenowe i powiązany z nimi przewlekły stres oksydacyjny, który inicjuje proces trwałego uszkodzenia tkanek oka – rogówki, soczewki czy siatkówki. To właśnie te uszkodzenia wpływają na powstanie schorzeń, takich jak zaćma, jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD – tłumaczy lek. okulista Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie.
– W wyniku tego procesu dochodzi do zawężenia pola widzenia, a w najcięższych przypadkach – do całkowitej utraty wzroku. Niestety, w początkowej fazie schorzenie często nie daje żadnych objawów, dlatego tak istotne są regularne wizyty u okulisty, zwłaszcza po 40. roku życia. Do pierwszych objawów mogą należeć m.in. bóle głowy, zaburzenia widzenia w ciemności, widzenie aureoli wokół źródeł światła, a także stopniowe ograniczenie pola widzenia. Jeśli nie zostanie wcześnie wykryta, może prowadzić do trwałej utraty wzroku – mówi lek. okulista chirurg Justyna Krowicka.
W odróżnieniu od wielu innych chorób oczu, takich jak zaćma, jaskry nie da się wyleczyć. Dlaczego?
– Uszkodzenia nerwu wzrokowego są nieodwracalne. Leczenie ma na celu jedynie zahamowanie lub spowolnienie postępu choroby, dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i szybkie wdrożenie terapii. Główną metodą jest oczywiście obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, które odpowiada za rozwój choroby – tłumaczy ordynatorka kliniki Gemini w Ostrawie.
Wyróżniamy kilka metod terapii:
Krople do oczu – to podstawowa i najczęściej stosowana metoda leczenia, polegająca na stosowaniu leków obniżających ciśnienie i wpływające na metabolizm n II w oku. Laseroterapia (trabekuloplastyka) – zabiegi laserowe stosuje się głównie w jaskrze otwartego kąta. Pomagają usprawnić odpływ cieczy wodnistej z oka, co zmniejsza ciśnienie. Operacja chirurgiczna (trabekulektomia, implanty) – stosowana u pacjentów, u których inne metody zawiodły. Polega na wytworzeniu nowej drogi odpływu cieczy wodnistej z oka.
Jak można zapobiegać jaskrze?
Chociaż jaskry nie da się wyleczyć, można zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia, spowolnić lub zatrzymać jej postęp . Kluczowa jest profilaktyka, która obejmuje:
Regularne badania okulistyczne – osoby po 40. roku życia powinny odwiedzać okulistę co najmniej raz na dwa lata, a osoby z grup ryzyka (np. z wysoką krótkowzrocznością) nawet częściej. Zdrowy tryb życia – regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta bogata w antyoksydanty oraz unikanie stresu oksydacyjnego mogą wspomagać zdrowie oczu. Monitorowanie ogólnego stanu zdrowia
– Jaskra to poważna choroba oczu, która nieodwracalnie uszkadza nerw wzrokowy. Nie można jej wyleczyć, ale można skutecznie spowolnić jej rozwój, zapobiegając utracie wzroku. Kluczowe znaczenie ma profilaktyka, regularne badania oraz wczesne wdrożenie leczenia. Osoby po 40. roku życia oraz te z grupy ryzyka powinny regularnie kontrolować stan swoich oczu, aby uniknąć dramatycznych konsekwencji związanych z jaskrą – podsumowuje lek. okulista chirurg Justyna Krowicka.
O klinice Gemini w Ostrawie
Klinika okulistyczna Gemini w Ostrawie została otwarta z końcem 2016 roku. Była drugą w tym mieście, a 9. w sieci klinik marki Gemini. Willa służąca pomocą pacjentom okulistycznym, jest położona w dzielnicy Ostrawa-Hrusov przeszła najpierw gruntowny remont, a jej wnętrza przystosowano do potrzeb nowoczesnej placówki medycznej. Ostrawska klinika, podobnie jak pozostałych osiem oddziałów Gemini, wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt. Specjalizuje się w operacjach zaćmy, ale także leczeniu chorób siatkówki, operacjach laserowych wad wzroku i okuloplastyce. Do Ostrawy przyjeżdżają pacjenci nie tylko z Czech, ale także sąsiedniej Polski. Ordynatorem kliniki jest polska lekarka Justyna Krowicka. Razem z zagranicznym oddziałem w Wiedniu pod egidą Gemini działa w sumie dziewięć kliniki. To największa tego typu sieć w Republice Czeskiej.