Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Melihar 18/07/2025

Fitoterapia w infekcjach skóry

Polscy naukowcy opublikowali przegląd, w którym wskazują, że ekstrakty roślinne mogą być równie skuteczne lub bezpieczniejsze od konwencjonalnych leków w leczeniu zakażeń bakteryjnych i grzybiczych skóry, takich jak liszajec, czyrak, róża, czy łupież rumieniowy. Rośliny wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, z mniejszym ryzykiem odporności bakterii oraz podrażnień skóry.

Prezentujemy przegląd najnowszych badań (głównie z 2024–2025) dotyczących wykorzystania ziół w terapii zakażeń skórnych.


Nowoczesne formy aplikacji: nanomedycyna

Badania koncentrują się na nowatorskich systemach dostarczania – liposomach, nanokapsułach, niosomach, lipidowych nanocząstkach – które poprawiają stabilność i wchłanianie związków roślinnych. Na przykład liposomalny żel z neem i ketokonazolem okazał się skuteczny przeciwko A. niger i C. tropicalis. Podobnie kurkumina w nanolipomach wykazała dziesięciokrotnie wyższą stabilność i skuteczność przeciwgrzybiczą .


Zioła i naturalne formy terapeutyczne w leczeniu zakażeń skórnych

Czosnek (Allium sativum)

Krem zawierający 0,4 % ajoenu zastosowano w tinea pedis – u 79 % pacjentów nastąpiło wyleczenie w 7 dni, reszta w 14 dni; po 3 miesiącach brak nawrotów.

Olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia)

– 5 % żel stosowany 2× dziennie przez 45 dni przyniósł istotną poprawę w atopowym zapaleniu skóry – potwierdzono skuteczność w badaniach kontrolowanych.

Zielona herbata (EGCG)

– 5 % lub 1 % roztwór epigallokatechiny-3-gallatu nakładany miejscowo przez 8 tygodni w badaniu typu split-face u 35 osób znacząco zmniejszył objawy trądziku.

Melisa (Melissa officinalis)

– 1 % krem z wyciągiem z melisy przyśpiesza leczenie opryszczki wargowej w RCT (randomizowanym badaniu z placebo).

Betulina z kory brzozy (Betula spp.)

– Klasyczne badania RCT nad oleogelem betuliny wykazują poprawę w leczeniu oparzeń i ran oparzeniowych  („birch bark” oleogel).

Croton lechleri (“sangre de grado”)

– Żywica bogata w katechiny i epigallokatechiny – wykazuje działanie przeciwgrzybicze przeciw dermatofitom Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton; potrzebne są obecnie badania na ludziach dla potwierdzenia tej tezy.


Trendy 2025: nanokosmetyki fitoterapeutyczne

Badania z 2024 rok pokazują, że nanotechnologia (np. nanogele z antocyjaninami, hydrogeli z quercetinem) zwiększa przenikanie substancji, poprawia efektywność przeciwzapalną, przeciwstarzeniową i wspiera gojenie ran .

Zioło / formaZastosowanieWyniki
Czosnek (0,4 % ajoen)grzybica stóp79 % wyleczeń w 7 dni
Olejek herbaciany (5 %)trądzikznacząca poprawa po 45 dniach 
EGCG z zielonej herbatytrądzikznacząca redukcja objawów 
Melisa 1 % kremopryszczkaprzyspieszone gojenie 
Betulina (brzoza)oparzeniaskuteczny oleogel w RCT 
Croton lechlerigrzybica skóryprzeciwgrzybicze in vitro 
Nanopreparaty (neem, kurkumina, quercetin)grzybice, AZS, gojeniepoprawiona skuteczność i penetracja 

Wnioski

Dowody kliniczne istnieją zwłaszcza dla czosnku, herbaty zielonej, olejku herbacianego, melisy i betuliny. Nanotechnologia to kluczowy kierunek rozwoju – wzmacnia stabilność, wchłanianie i skuteczność związków roślinnych. Bezpieczeństwo i standaryzacja wciąż wyzwaniem – potrzebne większe badania RCT i standaryzacja ekstraktów.

Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.