Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com
Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca: Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor: dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com
Paulina Klus21/07/2025
Naturalne metody leczenia
Jak oczyścić naczynia krwionośne i wesprzeć serce?
Zioła, oleje i inne naturalne sposoby wspierające układ krążenia
Fitoterapeutka Paulina Klus wyjaśnia, jak dzięki ziołom i naturalnym składnikom zadbać o naczynia krwionośne, obniżyć cholesterol i wspierać serce.
Miażdżyca to bardzo częste schorzenie układu krwionośnego, stała się chorobą cywilizacyjną i dotyka coraz liczniejszej grupy osób, nie tylko w wieku senioralnym. Jak jej przeciwdziałać i radzić sobie skutecznie z oczyszczaniem naczyń krwionośnych metodami naturalnymi? Opowiada Paulina Klus – fitoterapeutka i farmaceutka, właścicielka zielarni w Płocku.
Jak możemy przeciwdziałać tworzeniu się blaszek miażdżycowych w ścianach naczyń? Miażdżyca jest przewlekłą chorobą zapalną tętnic i rozwija się latami bezobjawowo.
Najistotniejsza jest odpowiednia profilaktyka, taki tryb życia i dieta, które nie sprzyjają powstawaniu miażdżycy. Należą do nich: ruch, dieta bogata w antyoksydanty, pozbawiona tłuszczy trans i żywności wysoce przetworzonej. Dieta zdrowa, lekkostrawna, bogata w witaminy. Ważne jest dbanie o zdrowy profil lipidowy w organizmie. Spożywanie odpowiednich, dobrych tłuszczy jedno i wielonasyconych kwasów tłuszczowych. W Izraelu istnieje np. zwyczaj picia soku z granatów, który doskonale wpływa na stan naczyń krwionośnych. Znakomicie oczyszcza je ze wszelkich złogów.
Kiedy dojdzie do zmian miażdżycowych, zostaną one stwierdzone, co wtedy możemy zrobić opierając się na metodach naturalnych? Czy naczynia krwionośne jesteśmy w stanie oczyścić od wewnątrz nie stosując farmakoterapii?
Mamy całą gamę sposobów i naturalnych środków, które oczyszczają naczynia od wewnątrz. Przede wszystkim chciałabym zwrócić uwagę na naturalne związki, takie jak: monakolina K – naturalna statyna, która oczyszcza żyły. Bioaktywny, naturalny składnik, znajdujący się głównie w sfermentowanym czerwonym ryżu, który obniża stężenie całkowitego cholesterolu. Można sięgać po ekstrakty z monakoliny, dostępne w zielarni. Najczęściej są to tabletki, a suplementacja nimi jest bardzo wskazana. Do tego dochodzą zioła i rośliny lecznicze. Właściwości oczyszczające naczynia mają: rdest ptasi, pokrzywa, perełkowiec japoński, owoc róży, głóg, rozmaryn. Zioła możemy pić w postaci naparu przez około 3 miesięcy, po czym zrobić przerwę. Zbadać poziom cholesterolu. Zioła można dla wzmocnienia ich synergii połączyć ze sobą, zastosować mieszankę ziołową. Ale nie tylko zioła są naturalnym sposobem na oczyszczanie naczyń krwionośnych. Należy do nich nasz rodzimy czosnek i siemię lniane, olejek pichtowy, wszystkie obniżają stężenie niebezpiecznych trójglicerydów. Bardzo cenna jest także soczewica, białko roślinne, które warto wprowadzić do swojego jadłospisu ze względu na obecność potasu i magnezu. Kolejnym, doskonałym, cennym sposobem jest karczoch, który jak potwierdzają różne badania naukowe, obniża stężenie cholesterolu całkowitego o 20%. Karczoch jest cenny ze względu na obecną w nim cynarynę. Kolejną grupę stanowią oleje roślinne, zawierające fitosterole. Związki zmniejszające wchłanialność cholesterolu z jelit do organizmu. Przy problemach miażdżycowych wato pamiętać o piciu oleju lnianego, rzepakowego, oleju z wiesiołka. Wymieniam te najpopularniejsze, a z mniej popularnych, olej z awokado, z orzechów włoskich, z ostropestu, ale także oliwa z oliwek spełni znakomicie swoją funkcję. Siemię lniane najlepiej spożywać bezpośrednio po zmieleniu, zalewając je np. letnią wodą i wypijając. Wskazane są także płatki owsiane, bogate w fitosterole i inne związki oraz minerały. Jest także bardzo ciekawy i skuteczny barciak ulowy. Intrakt z barciaka ulowego (w takiej postaci jest dostępny) to naturalny preparat na bazie skoncentrowanego enzymu, kokonów i larw Barciaka Większego. Barciak obniża między innymi ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz, co dla nas najważniejsze, oczyszcza naczynia krwionośne z zatorów i blaszek miażdżycowych. Popularne stały się także ostatnio preparaty z octu jabłkowego. Ocet jabłkowym, jeżeli zdecydujemy się na taką formę kuracji, pijemy na czczo albo w ciągu dnia, pamiętając o tym, aby go odpowiednio rozcieńczyć. Dotyczy to zwłaszcza osób z problemami żołądkowymi. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo podrażnienia błon żołądkowych. Powinniśmy zadbać obowiązkowo o poprawny profil lipidowy, który odpowiada za tworzenie się blaszek miażdżycowych.
Czy w wyniku miażdżycy mogą pojawiać się problemy z żylakami? A jeśli tak, to jak powinniśmy zareagować? Co możemy zastosować, po jakie produkty z zielarni sięgnąć?
W przypadku problemów z żylakami powinniśmy sięgnąć po zioła wzmacniające naczynia włosowate. Należą do nich: kasztanowiec, liście oczaru, koszyczek arniki. Wyciąg z kasztanowca poprawia ukrwienie, wzmacnia naczynia krwionośne. Jest dostępy w postaci żelu, maści, w postaci płynnej, w postaci tabletek. Liście oczaru i arnika działają przeciwzapalnie. Warto wspomnieć o hirudynie i biosminie. Są to substancje naturalne, zamykające naczynia krwionośne. Obydwie substancje znajdują się we wspomnianych wyżej ziołach. Dostępny jest także produkt o nazwie hirudoid. Na żylaki można stosować także kwiat nagietka, wzmacnia bowiem naczynia krwionośne i jest stosowany na owrzodzenia żylaków podudzi oraz wyciąg z ruszczyka, dostępny w postaci tabletek i żelu, likwidujący przy okazji pajączki. Żylaki mogą powstać jako efekt problemów miażdżycowych jeśli mamy słabe i kruche naczynia krwionośne.