Klaudia Gregorczyk
12/07/2023
Coraz częściej słyszy się, że ołów został wykryty w wodzie pitnej, że niektóre rodzaje ryb zawierają wysoki poziom rtęci i że niepokojące ilości arsenu zostały wykryte w ryżu. Jednak te pierwiastki (i inne, takie jak ołów i kadm), powszechnie określane jako metale ciężkie, znajdują się również w wielu innych produktach spożywczych – również w żywności dla niemowląt.
Metale ciężkie to pierwiastki znajdujące się w powietrzu, wodzie i glebie. Rośliny wchłaniają je podczas wzrostu i mogą one trafiać do żywności, którą spożywamy my i nasze dzieci. Ludzie potrzebują niektórych metali ciężkich (żelazo i cynk), aby dobrze funkcjonować, ale inne pierwiastki (takie jak: arsen, rtęć i ołów) są szkodliwe. Niektóre uprawy, głównie ryż, pochłaniają więcej szkodliwych metali niż inne rośliny. Mogą one odkładać się szczególnie w organizmie dzieci i w przyszłości powodować problemy ze sprawnością intelektualną oraz koncentracją.
Metale ciężkie znajdują się w wielu surowcach, szczególnie tych używanych do produkcji żywności dla niemowląt. Dlatego można je znaleźć zarówno w produktach kupionych w sklepie (nawet w żywności ekologicznej), jak i w posiłkach domowej roboty. Niektóre pokarmy dla maluszków mają wyższy poziom metali ciężkich, należą do nich:
Drodzy rodzice, musicie pamiętać, że ekologiczne nie znaczy lepsze. Chociaż żywność certyfikowana przez USDA jako ekologiczna ma zalety – w tym niższy poziom pestycydów i mniejszy wpływ na środowisko – to nie jest nią unikanie metali ciężkich. Wiele produktów użytych w badaniach naukowych było oznaczonych jako ekologiczne, jednak zawierały one metale ciężkie w takim samym stopniu, jak produkty uprawiane drogą tradycyjną.
Agencja Żywności i Leków (FDA) pracuje nad lepszym monitorowaniem i regulacją zawartości metali ciężkich w żywności dla niemowląt. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym możesz chronić swojego maluszka. Wystarczy podawać dziecku miękkie pokarmy przygotowane w domowych warunkach, zamiast sklepowych gotowych dań dla niemowląt. W kilka minut możesz przygotować zdrowy posiłek, blendując gotowane na parze lub naturalnie miękkie warzywa, owoce, mięso.
Poniżej znajdziesz sposoby, jak zmniejszyć narażenie Twojego dziecka na metale ciężkie w żywności i napojach.
Bibliografia: