Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Klaudia Gregorczyk 15/07/2023

Jeśli twoje dziecko płacze nieprzerwanie dłużej niż trzy godziny przez trzy kolejne dni, może to oznaczać, że ma kolkę. Dzieci cierpiące na kolkę wyginają plecy w łuk, zaciskają pięści, napinają mięśnie brzucha i zginają ręce oraz kolana w kierunku brzucha podczas płaczu. Ich mięśnie brzucha są zwykle napięte. Poznaj domowe metody, które przyniosą ukojenie dziecku.

Kolka zaczyna się około 3. tygodnia życia i ustępuje po kilku miesiącach, zwykle do 4–6 miesięcy. Dokładna przyczyna tej przypadłości nie jest znana, chociaż wzdęcia lub niestrawność są częstymi wyzwalaczami. Może również wystąpić z powodu nietolerancji substancji zawartych w mleku matki. Oto kilka naturalnych środków na kolkę u niemowląt.

Jak naturalnie zlikwidować kolkę u dziecka?

Kolka może powodować ogromny ból i dyskomfort u dziecka. Te stare domowe sposoby gwarantują ulgę w tym problemie.

1. Ciepła kąpiel

Ciepła kąpiel jest naturalnym lekarstwem na kolkę u maluchów, stosowanym od wieków. Ciepła woda łagodzi ból. Podczas kąpieli można również delikatnie masować brzuch dziecka, aby pomóc mu pozbyć się gazów.

2. Zastosuj ciepły kompres

Ciepły kompres zapewnia ulgę w gazach. Zanurz ręcznik w zagrzanej wodzie i wyciśnij go. Umieść go na brzuchu dziecka lub delikatnie pocieraj nim brzuch malucha.

3. Masuj dziecko

Masaże nie tylko uspokajają dzieci, ale także wspomagają trawienie. Nałóż na dłonie oliwkę dla maluchów lub olej kokosowy i masuj brzuch dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Możesz również spróbować dodać kroplę olejku miętowego, który pomaga na bóle i rozluźnia.

4. Wypróbuj ćwiczenie „pedałowania”

To proste, ale skuteczne ćwiczenie. Połóż dziecko na plecach. Przytrzymaj jego kostki ostrożnie razem i delikatnie popchnij jedną nogę na raz w kierunku brzucha, przytrzymaj tak każdą nogę przez kilka sekund. Powtarzaj ćwiczenie przez kilka minut. Jeśli jednak dziecko opiera się temu ćwiczeniu, należy je natychmiast przerwać.

5. Odbicie po jedzeniu u dziecka

Po karmieniu dziecku powinno się odbić. Pomaga to uwolnić gazy i zapobiega uwięzieniu powietrza w brzuchu dziecka. Po nakarmieniu dziecka, połóż je na swoim ramieniu. Podtrzymując jego szyję i ramiona, delikatnie pocieraj lub poklepuj je po plecach, aż usłyszysz „beknięcie”.

6. Nieco dłuższe karmienie z każdej piersi

Upewnij się, że dziecko jest karmione dłużej z każdej piersi, zamiast karmić je naprzemiennie. Mleko końcowe, które wypływa po dłuższym ssaniu piersi przez dziecko, jest bardziej odżywcze niż mleko wstępne, które wypływa na początku. Mleko końcowe zawiera więcej tłuszczu, który wspomaga trawienie. Zbyt duża ilość mleka wstępnego może powodować zaburzenia trawienia.

7. Umieść dziecko w bujanym fotelu

Kołysanie dziecka w ramionach lub w bujanym fotelu, a także noszenie go w chuście, aby móc kołysać je na stojąco, może uspokoić i ukoić zdenerwowane dziecko i tym samym uchronić je przed atakiem kolki.

8. Przygotuj miksturę z liści bazylii

Liście bazylii mają właściwości przeciwskurczowe. W związku z tym, mogą one pomóc dziecku uporać się z problemami żołądkowo-jelitowymi. Dodaj kilka liści bazylii do wody i zagotuj. Po ostygnięciu podaj dziecku do picia.

9. Używaj nasion kopru włoskiego

Dodaj łyżeczkę nasion kopru włoskiego do filiżanki wrzącej wody. Odstaw na 10 minut i odcedź nasiona. Podawaj przestudzoną wodę dziecku.

10. Uważaj na to, co jesz

Twoja dieta wpływa na mleko. Zwracaj więc uwagę na to, co jesz. Jeśli twoje dziecko cierpi na kolkę, unikaj produktów mlecznych, żywności zawierającej gluten, owoców cytrusowych, kofeiny i pikantnych potraw.

11. Zmiana butelki do karmienia

Powodem kolki może być również niezmienianie butelki do karmienia. Zmiana butelki wpływa na ilość powietrza połykanego przez dziecko podczas karmienia. Stara butelka lub korek od niej mogą przepuszczać powietrze, które dostaje się do jelit malucha i powoduje kolki. Upewnij się więc, że zmieniasz butelkę do karmienia swojego malucha co jakiś czas.

Klaudia Gregorczyk