Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Iwona Ligęza 18/07/2023

Żołądek stanowi część bardzo sprawnej maszynerii, jaką jest nasz układ pokarmowy. To silny i wielofunkcyjny organ zdolny do licznych kompromisów zdrowotnych i silnie reagujący, gdy zostanie przekroczona granica jego cierpliwości. Czego tak naprawdę nie lubi żołądek?

Doskonały worek trawienny

O osobach mogących dużo zjeść bez odczuwania przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego mówi się, że mają mocny żołądek. Tak naprawdę, to każdy człowiek jest właścicielem mocnego żołądka. Narząd ten, jako jedyny jest miejscem w organizmie, w którym panują bardzo trudne warunki. Obecność kwasu solnego, który w wielkim uproszczeniu odpowiada za trawienie i odkażanie, wymaga bardzo kwaśnego środowiska (zakwaszenie żołądka wynosi poniżej 2 pH) i solidnej budowy. Ciekawostka jest, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaką pojemność ma żołądek, gdyż jest to bardzo rozciągliwy organ. Jego główna funkcja to trawienie pokarmów.

Kiedy żołądek przypomina o sobie

Błędy żywieniowe, stosowanie używek, przyjmowanie leków, zakażenie bakterią Helicobacter pylori, stres, to jedne z głównych przyczyn problemów z żołądkiem, które na początku wydają się być lekkim dyskomfortem, a w bardziej zaawansowanej postaci objawiają się przeważnie bólem i pieczeniem. Brak troski o ten wyjątkowy narząd może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi z rakiem włącznie.

Czego żołądek „nie trawi”?

Paradoksalnie trawi niemalże wszystko, ale są rzeczy, których należy unikać lub po prostu nie stosować. Niestety, problemy z pracą żołądka w większości przypadków nierozłącznie są związane z trybem życia, którego zmiana bywa bardzo trudna. Co najmniej służy temu organowi?

  • Alkohol. Jego konsumpcja zwiększa wydzielanie kwasu solnego, którego niewykorzystana nadwyżka uszkadza śluzówkę żołądka.
  • Papierosy, które przyczyniają się do powstawania w żołądku nadżerek, wrzodów i rozwoju choroby nowotworowej.
  • Leki o działaniu głównie przeciwbólowym należące do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zażywane w nadmiarze są przyczyna wrzodów żołądka i nieprawidłowego pH.
  • Błędy dietetyczne. Na pewno są to: nadmierne solenie i używanie ostrych, drażniących przypraw; skomplikowane i trudne do strawienia połączenia składników pokarmowych; tłuszcze trans, ale również brak w regularności spożywania posiłków i nieustanne podjadanie, skutkujące przeciążeniem żołądka i całego układu pokarmowego.
  • Stres. Jego negatywne działanie nie ogranicza się tylko do żołądka, ale jeśliby tylko na nim się skupić, to na pewno zakłóca jego pracę poprzez zmianę przepływu krwi w błonie śluzowej, zmianę motoryki. Pogłębia ryzyko powstania choroby wrzodowej i refluksu żołądkowo-przełykowego.

Zioła łagodzące dolegliwości żołądkowe i ułatwiające trawienie:

Nazwa ziołaSposób działania
Koszyczek rumianku
Chamomillae anthodium
Rozkurczowo
Wspomagająco wydzielanie żółci
Łagodząco
Mięta pieprzowa 
Mentha piperita
Przeciwskurczowo
Łagodząco przy mdłościach i zgadze
Nagietek lekarski
Calendula officinalis
Ochronnie na błonę śluzową żołądka
Przeciwzapalnie
Siemię lniane
Lini semen
Regulująco pracę jelit
Kojąco przy bólu żołądka
Liść babki lancetowatej
Folium Plantaginis lanceolatae
Osłonowo przy stanach zapalnych żołądka oraz owrzodzeniach
Macierzanka piaskowa
Thymus serpyllum
Łagodząco przy skurczach żołądka
Kłącze tataraku
Acorus calamus
Regenerująco
Osłaniająco na błonę śluzową żołądka
Krwawnik pospolity
Achillea millefolium
Wspomagająco przy wrzodach żołądka
Imbir lekarski
Zingiber officinale
Przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, rozkurczowo

Żołądek to nasz bastion. Odpowiednia o niego troska to doskonała inwestycja w zdrowie. Prawidłowo funkcjonujący pozwala cieszyć się życiem, kosztować z różnych kuchni i zaopatrywać organizm we właściwe składniki odżywcze.

Iwona Ligęza