Małgorzata Musioł
25/07/2023
Latem, na skutek wysokich temperatur i upałów, ożywa przyroda, która podobnie jak my, lubi tę porę roku stając się bardzo aktywną. Niestety oznacza to także, że pojawiają się irytujące owady, takie jak komary, meszki i kleszcze. Uciążliwe ukąszenia mogą być nie tylko bolesne i swędzące, ale także stanowić zagrożenie dla zdrowia, gdyż mogą przenosić różnego rodzaju choroby. Jak skutecznie chronić się przed ukąszeniami komarów, meszek, kleszczy i innych owadów za pomocą naturalnych metod i złagodzić skutki ich ukąszeń?
W artykule:
1. Komary – irytujący nocni goście
2. Meszki – drobne, ale dokuczliwe
3. Kleszcze – groźni roznosiciele chorób
4. Skuteczne naturalne metody ochrony przed ukąszeniami
a. Olejki eteryczne
b. Naturalne repelenty na bazie ziół
c. Ubieranie odpowiednich ubrań
5. Jak złagodzić skutki ukąszeń owadów?
a. Łagodzenie swędzenia
b. Łagodzenie bólu i obrzęku
Komary są jednymi z najbardziej irytujących owadów latem. Ich ukąszenia mogą powodować swędzenie i stanowić zagrożenie dla zdrowia, ponieważ mogą przenosić różne wirusy, w tym wirus Zika i wściekliznę.
Meszki to niewielkie owady, ale ich ukąszenia potrafią być bardzo dokuczliwe. Zazwyczaj pojawiają się w pobliżu wód i wilgotnych miejsc, a ich ukąszenia powodują bolesne swędzenie. Mogą jednak powodować bardzo poważne uczulenia, rozległą wysypkę, którą nie tak łatwo da się zwalczyć.
Kleszcze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (TBE). Występują głównie w lasach, na łąkach i w zaroślach.
Aby unikać ukąszeń owadów, warto wypróbować naturalne metody ochrony. Istnieją bowiem zapachy i zioła, których owady chronicznie nie lubią i unikają.
a. Olejki eteryczne: Niektóre olejki eteryczne mają właściwości odstraszające owady. Należy rozważyć stosowanie olejków z lawendy, eukaliptusa, cytryny, mięty pieprzowej lub rozmarynu. Można dodać kilka kropel wybranego olejku do bazy olejowej, takiej jak olej kokosowy, a następnie rozprowadzić po skórze. Przed komarami będzie chroniła wanilia. Olejek waniliowy można wsmarować w skórę tuż przed wejściem do lasu, wąwozu, nad rzekę, wszędzie tam, gdzie bytują i lubią przebywać. Ograniczymy w ten sposób ilość ukąszeń.
b. Naturalne repelenty na bazie ziół: Część ziół, takich jak bazylia, tymianek czy werbena cytrynowa, ma właściwości odstraszające owady. Wypróbuj przygotowanie naparu z wybranych ziół, a po ostudzeniu spryskaj nim skórę. Tę metodę warto stosować na pół godziny przed wyjściem na łono natury. Ochronę mamy zagwarantowaną. Czego jeszcze nie lubią komary, meszki, kleszcze? Zapachu korzenia szczeci, piołunu, wrotycza. Tutaj postępujemy podobnie. Taka ochrona dotyczy nie tylko ludzi, ale również naszych domowych zwierząt. Aby chronić naszego psa przed ukąszeniami kleszczy, warto spryskać i jego sierść przed spacerem w lesie naparem herbacianym ze szczeci czy korzenia szczeci. Włożyć do budy bukiety z tych ziół i zasadzić je w swoim ogrodzie. Ochronne działanie ma także na sierść zwierzęcą olejek neem, który powinno się wsmarowywać w sierść zwierzęcia co dwa tygodnie w sporym rozcieńczeniu. Jest bowiem bardzo esencjonalny.
c. Ubieranie odpowiednich ubrań: Zakładaj długie rękawy, spodnie oraz jasne, luźne ubrania, które pokrywają jak największą powierzchnię skóry. To pomoże utrzymać owady z dala od ciała.
Gdy mimo wszystkich podjętych środków, zostaniesz ukąszonym, warto znać skuteczne sposoby łagodzące objawy ukąszeń. Należą do nich:
a. Łagodzenie swędzenia: Na swędzące miejsce po ukąszeniu można nałożyć kostkę lodu, miąższ z aloesu lub wcierać w skórę plastry cytryny. To pomoże złagodzić dyskomfort.
b. Łagodzenie bólu i obrzęku: Jeśli ukąszenie owada jest bolesne i powoduje obrzęk, można zastosować kompres z ciepłej wody i sody oczyszczonej lub delikatnie wetrzeć odrobinę miodu na miejsce ukąszenia.