Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Małgorzata Musioł 16/08/2023

Kolor tej herbaty jest urzekający. Nie mówimy o herbacie sztucznie koloryzowanej, ale o naturalnej, taką bowiem barwę ma niebieska herbata otrzymywana z klitorii – rośliny pnącej i ozdobnej, z charakterystycznymi pięknymi kwiatami o intensywnym niebiesko-fioletowym, chabrowym zabarwieniu. Klitoria stosowana jest w leczeniu depresji oraz stanów lękowych. Poprawia pamięć i koncentrację. Jakie dobroczynne właściwości posiada niebieska herbata i dlaczego warto ją pić?

W artykule:

1. Niebieska herbata w życiu codziennym.

2. Działanie na ludzki organizm.

3. Pochodzenie niebieskiej herbaty i jej właściwości.

4. Sposób parzenia herbaty.

1. Niebieska herbata w życiu codziennym

Dla nas praktycznie nieznana, a w innych rejonach świata najpopularniejszy napój lub jeden z wybieranych najczęściej. Ma niezwykłe walory smakowe, aromatyczne i kolorystyczne, choć to nie wszystkie walory tej intrygującej i egzotycznej herbaty. Niebieska herbata, znana również jako Oolong, nazywana także turkusową lub szmaragdową herbatą, to jedna z mniej rozpowszechnionych odmian herbaty, choć jej smak i właściwości zdrowotne sprawiają, że zasługuje na uwagę każdego miłośnika tego napoju. Stanowi ona pośrednią kategorię pomiędzy zieloną a czarną herbatą, dzięki czemu łączy w sobie cechy obu tych odmian. Podobnie jak one posada zbór witamin i minerałów, np. witaminy A, C, E, B1 i B2 oraz minerały, np. magnez, cynk wapń czy fosfor. W znacznie mniejszym stopniu zawiera kofeinę, za to bardzo dużo cennych polifenoli.

2. Prozdrowotne działanie na organizm

Niebieska herbata wpływa korzystnie na nasz układ nerwowy, poprawia samopoczucie, eliminuje stany depresyjne i stres, wpływa korzystnie na odporność organizmu, wzrok i włosy, ma działanie antynowotworowe i przeciwzapalne. Odmładza i poprawia pamięć. Pita systematycznie, może przeciwdziałać udarowi mózgu i miażdżycy. Zapobiega chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, nadciśnienie, choroba Alzheimera czy Parkinsona. Neutralizując wolne rodniki, przeciwdziała procesom utleniania, hamuje rozwój nowotworów, zapobiega uszkodzeniom tkanek i komórek. Ma również działanie przeciwpróchnicze. Hamuje wzrost bakterii, które powodują próchnicę, obniża przyleganie bakterii do powierzchni zębów, zawiera fluor regulujący procesy demineralizacji i remineralizacji szkliwa nazębnego.

3. Pochodzenie niebieskiej herbaty i jej właściwości

Niebieska herbata pochodzi z Chin, gdzie jest ceniona od setek lat za swoje wyjątkowe właściwości i smak. Proces produkcji niebieskiej herbaty jest skomplikowany i wymaga precyzyjnego nadzoru. Najpierw liście są suszone na słońcu, następnie są kręcone i fermentowane. Właśnie ten etap fermentacji decyduje o charakterystycznym smaku i kolorze herbaty Oolong. Po fermentacji liście są prażone, co zatrzymuje proces fermentacji i zachowuje właściwości liści. W zależności od stopnia fermentacji i sposobu prażenia, smak niebieskiej herbaty może być różnorodny – od świeżych, kwiatowych nut, przypominających zieloną herbatę, po mocne, ziemiste tony charakterystyczne dla czarnej herbaty. To sprawia, że każdy miłośnik herbaty może znaleźć coś dla siebie wśród odmian Oolong.

Niebieska herbata, podobnie jak inne odmiany herbaty, jest bogata w antyoksydanty, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie. Ponadto jest znana z właściwości przyspieszających metabolizm, co może wspomagać proces odchudzania. W wielu kulturach wschodnich herbata Oolong jest pita jako środek wspomagający trawienie.

4. Sposób parzenia

Optymalną temperaturą parzenia herbaty niebieskiej jest temperatura około 90-95 stopni C. Zaparzamy jedną łyżeczkę suszu na filiżankę od 1 do 5 minut. Optymalnym czasem parzenia są 3 minuty. Aby uzyskać bardziej esencjonalną herbatę, możemy dodać więcej suszu, ale sposób zaparzania pozostaje niezmienny. Nie przekraczamy czasu parzenia herbaty. Dziennie zaleca się picie nie więcej niż 2 filiżanki.


Małgorzata Musioł