Kontakt

Biuro Reklamy Sylwia Wilczyńska
Magazyn “Natura&Zdrowie”, oraz Portal "NaturaZdrowie.com"
Email: reklama@naturazdrowie.com

Redakcja portalu:
Redaktor prowadząca:
Katarzyna Melihar
Email: portal@naturazdrowie.com
Redaktor:
dr Małgorzata Musioł
Email: redakcja@naturazdrowie.com

Katarzyna Melihar 17/08/2023

Jeśli często rumienisz się ze zdenerwowania lub po wypiciu kieliszka wina może to oznaczać, że masz skłonność do pękających naczynek. Ta pozornie niegroźna przypadłość może się przerodzić w trudny do wyleczenia trądzik różowaty. Warto wiedzieć, jakich kosmetyków naturalnych lub ziół używać, aby cera wyglądała zdrowo i promiennie.


Skłonność do rumieńców i pękających naczynek to problem osób o skórze cienkiej, delikatnej i suchej. Cera ma wtedy odcień blady lub lekko różowy, z wyraźnie prześwitującymi naczynkami krwionośnymi, które przebiegają blisko powierzchni skóry. Są one bardzo słabe i mało elastyczne. Czynnikami sprzyjającymi ich pękaniu są; wiatr i mróz, słońce i wysoka temperatura, gwałtowne zmiany temperatur, stres i emocje, wysiłek fizyczny, seanse w saunie i solarium, alkohol, mocna kawa i ostre przyprawy. Kruche naczynka mogą być również cechą dziedziczną. Na te bodźce skóra reaguje zaczerwienieniem i nierzadko pieczeniem. Początkowo zmiany ustępują po kilku minutach, mogą jednak przekształcić się w rumień stały. Zdarza się jednak, że chwilowe zaczerwienienia utrwalają się, gdyż ściany naczyń nie wytrzymują zbyt dużego ciśnienia i pękają.

Jak pielęgnować skórę naczyniową?

W przypadku cery naczyniowej najważniejsza jest profilaktyka. Zrezygnuj z mydła wysuszającego skórę i myj ją łagodnym, nawilżającym zmywaczem. Nie stosuj pilingów, szczególnie tych mechanicznie ścierających skórę. Koniecznie używaj kosmetyków do cery naczyniowej ze składnikami wzmacniającymi ściany naczyń krwionośnych. Chroń skórę przed nagłymi zmianami temperatur – na krem ochronny nakładaj jeszcze podkład. Jeśli wiele godzin spędzasz w pracy, przed wyjściem do domu posmaruj ponownie skórę kremem. Przez cały rok używaj kremów na dzień z wysokimi filtrami UVA i UVB, co najmniej SPF. Warto całkowicie zrezygnować z gorących kąpieli. Myj twarz i ciało w lekko ciepłej wodzie. Unikaj czynników, które sprzyjają poszerzaniu się naczynek np. mocnej kawy, ostrych i bardzo gorących pokarmów oraz alkoholu. Nie przesiaduj w pomieszczeniach oświetlanych jarzeniówkami, gdyż one emitują niebezpieczne promienie ucha, osłabiające naczynia krwionośne. Jeśli nie możesz obejść się bez opalonej skóry to stosuj samoopalacze, bezwzględnie unikając słońca i solarium. Zapomnij też o saunie.

Zioła i witaminy łagodzą problem

Istnieje wiele sposobów na to, co zrobić z pękniętym naczyniem na twarzy lub ciele. Jednym z nich jest stosowanie witamin, maści i leków, które wzmacniają ścianki naczynek. Osoby z tendencją do pękania naczynek powinny zażywać dużo witamin – C, PP i B 2. W tej dolegliwości pomoże również specjalna kuracja witaminą K, gdyż niesforne pajączki pod jej wpływem szybciej się goją. Zmniejsza ona skłonność do podskórnych wylewów i siniaków, rozjaśnia rumienie, a maści z witaminą K działają na pękające naczynka, przyspieszając ich wchłanianie już po 7 dniach. Zmniejsza zasinienia po zabiegach mechanicznego oczyszczania skóry lub skleroterapii. Ulgę przyniesie również picie naparu z czarnego bzu.
W kosmetykach do cery naczyniowej oprócz witaminy K powinniśmy szukać takich składników jak:
mirt – działa obkurczająco i wzmacnia naczynia krwionośne
arnika – wspomaga krążenie krwi i działa przeciwzapalnie, zmniejsza zaczerwienienia
miłorząb japoński – uelastycznia ściany naczyń, poprawia krążenie w drobnych
naczyniach krwionośnych skóry
kasztanowiec – wzmacnia naczynia krwionośne
witamina C – uszczelnia i wzmacnia naczynka krwionośne
oczar wirgilijski – ma właściwości ściągające, przeciwzapalne i kojące
rutyna – wzmacnia naczynka.
Kosmetyki działają wyłącznie profilaktycznie, a nie leczniczo i nie cofną objawów popękanych naczynek.

Specjalistyczne zabiegi

Aby wyleczyć skórę z problematycznych naczynek powinniśmy poddać się naświetlaniom w gabinecie lekarza – dermatologa. W przypadku podrażnień i bardzo dużej wrażliwości skóry, co często towarzyszy cerze naczyniowej, warto wykonać naświetlania w ilości 8-10 serii lampą łagodzącą z niebieskim filtrem. Lekarz może zamknąć pęknięte naczynka za pomocą prądu stałego. Podczas zabiegu elektrokoagulacji wkłuwa w nie igłę zasilaną prądem. Pod wpływem tego naczynko kurczy się, pojawia się strupek, który sam odpada w ciągu tygodnia. Miejsce poza zabiegu należy chronić przed słońcem przez 2-3 miesiące po zabiegu. Elektrokoagulacją zamyka się szczególnie większe naczynka, a na drobne stosuje się laser. Różne typy laserów (głównie diodowy) stosuje się w zależności od średnicy zmiany naczyniowej. Najprościej jest
zamknąć naczynka na twarzy, o wiele trudniej na nogach. Jest to metoda dość kosztowna, ale bardzo skuteczna (pojedyncze naczynko – 150 zł). Jest mniej bolesny, nie związane jest z nim ryzyko infekcji.
Skleroterapia jest zabiegiem, który wykonuje się wyłącznie na nogach. Polega ona na wstrzykiwaniu w naczynia o większej średnicy preparatu powodującego ich zarastanie. Skóra goi się przez ok. trzy tygodnie. Nie mogą wykonywać go osoby z zaburzeniami naczyniowymi. Przed zabiegiem warto wykonać badanie USG przepływu krwi w naczyniach. Ostatnio popularna staje się też krioterapia, która polega na zamrażaniu pękniętych naczynek ciekłym azotem.
W gabinecie kosmetycznym możemy poddać się delikatnym pilingom na bazie kwasów owocowych, które z pewnością nie zaszkodzą cerze naczyniowej. Po złuszczeniach naskórek jest grubszy, dzięki czemu naczynia nie prześwitują i skóra nie reaguje tak szybko na drażniące czynniki.
Korzystne dla tego typu skóry będzie też wykonanie jontoforezy. Polega on na tym, że kosmetyczka wprowadza w głąb skóry składniki wzmacniające naczynka i łagodzące zaczerwienienia. Należy wykonać serię 10 zabiegów, aby utrwalić efekt. Dobry rezultat przyniesie też zastosowanie masek łagodzących z
alg lub maski z witaminą C.

Trądzik zamiast rumienia

Nieprawidłowa pielęgnacja skóry ze skłonnością do rumienia i pękających naczynek może skutkować powstaniem poważnego schorzenia skóry, jakim jest trądzik różowaty. Kiedy twarz staje się trwale zaczerwieniona i pojawia się tendencja do grudek i krostek jest to sygnałem bardzo zaawansowanego stadium. Sprzyjają temu stres, schorzenia żołądka i serca oraz niezdrowy styl życia – np. stosowanie dużej ilości używek. Czasem tę postać trądziku powodują bakterie żołądkowe – helicibacter pylori.

Porady, jak postępować ze skórą naczyniową:

  • wykonuj zabiegi zamykające naczynka głównie wiosną i jesienią, gdyż skórze
    może szkodzić słońce
  • korzystaj z pomocy specjalisty-dermatologa przy zaawansowanych zmianach
    naczynkowych
  • stosuj zewnętrznie kremy i maści z witaminą K, która wzmacnia naczynia i
    chroni je przed pękaniem
  • odwiedź gabinet kosmetyczny i wykonaj zabiegi regenerujące i łagodzące dla
    cery z rozszerzonymi naczynkami, np. maska biokolagenowa.
  • unikaj gorącej wody, potraw i słońca

Katarzyna Melihar

Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.