Katarzyna Melihar
01/09/2023
Wątroba jest organem odpowiedzialnym za prawidłowy przebieg procesów chemicznych w organizmie ludzkim. Funkcje, które pełni są niezwykle ważne – odpowiada za produkcję energii, hormonów, zwiększenie odporności, ponadto reguluje usuwanie toksyn z organizmu oraz pobudza czynniki krzepnięcia.
Organ ten pilnuje, by do wnętrza organizmu nie dostawały się trujące substancje. Gdy pracuje efektywnie, usuwa z krwi do 99 proc. bakterii i innych toksyn. Jednak ich nadmierna kumulacja obciąża wątrobę nadmiernie, co sprawia, że organ nie jest w stanie skutecznie wywiązywać się ze swojego zadania. Dochodzi do zaburzeń funkcji filtracyjnych i wydalniczych, co może stać się początkiem bardzo różnych poważnych chorób. Od pracy wątroby zależy stan układu krwionośnego, limfatycznego, organów trawiennych, nerek, mózgu, a nawet naszej psychiki.
Głównie zanieczyszczenie środowiska i niewłaściwa dieta. Tu warto wymienić nadmierne spożycie alkoholu, leków, oczyszczonych produktów skrobiowych, cukru, tłuszczów nasyconych i mięsa, małe spożycie nieprzetworzonych produktów bogatych w błonnik. Wątrobę uszkadzają także występujące w żywności konserwanty, sztuczne barwniki, zanieczyszczenia chemiczne, metale ciężkie, pestycydy, wirusy, bakterie, azotany i azotyny oraz znajdujące się w pleśni mykotoksyny.
W takich warunkach metaboliczne procesy zachodzące normalnie w wątrobie są zakłócone, rozpoczyna się zapalenie, które może skończyć się marskością wątroby. Dodatkowo do krwi przedostają się toksyny, które zatruwają organizm. Zakłócony zostaje wówczas cykl mocznikowy, który powoduje gromadzenie się amoniaku we krwi, co powstrzymuje przemiany energetyczne i obniża aktywność mózgu. Niestety, nie jesteśmy w stanie uniknąć niektórych czynników grożących uszkodzeniem wątroby. Aby skutecznie wspomóc jej pracę, warto co jakiś czas poddać ją naturalnej kuracji oczyszczającej. Dobrze funkcjonująca
wątroba to klucz do zdrowia. Wątroba daje nam znać, że coś jest z nią nie w porządku, na wiele sposobów: przedłużające się zmęczenie, apatia, żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu, odbarwiony stolec, brak apetytu, mdłości, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, powiększenie obwodu brzucha. Czasem objawy trudno powiązać z układem pokarmowym. Mogą nam dolegać bóle stawów i mięśni, możemy mieć krwotoki z nosa, dziąseł, obrzęki kończyn dolnych, świąd skóry. Takie objawy powinny nas skłonić do konsultacji z lekarzem. Mogą one powstać w trakcie przebiegu chorób dróg żółciowych, niektórych genetycznych chorób wątroby, w nowotworach wątroby i dróg żółciowych oraz w chorobach miąższu wątroby.
Powinna być bogata w węglowodany, wysokobiałkowa, niskotłuszczowa, tzn. składająca się z owoców, warzyw, chudego mięsa, ryb, nabiału, produktów zbożowych, oliwy. Zaleca się spożywanie około pięciu posiłków na dobę w umiarkowanych ilościach. A jeśli już mamy problemy z wątrobą, nie wolno nam spożywać nawet małych ilości alkoholu. Zaleca się również prowadzenie higienicznego trybu życia – dużo ruchu na świeżym powietrzu, odpowiednia ilość snu, unikanie niepotrzebnego stresu.
Aby uniknąć problemów zdrowotnych z wątrobą, pamiętaj:
– Przestrzegaj zdrowego trybu życia.
– Zachowuj odpowiednią dietę.
– Jedz regularnie i pij dużo niegazowanej wody.
– Spożywaj więcej błonnika. Gdy masz kłopoty z wypróżnieniem, wątroba musi pracować dwa
razy ciężej.
– Nie pal.
– Ograniczaj ostre, tłuste i smażone potrawy, sól, cukier, alkohol, kawę.
– Raz w miesiącu możesz zastosować trzydniowy post, polegający na piciu samych soków z
dobroczynnych dla wątroby warzyw (burak, marchewka).
Redaktor prowadzący, dziennikarka tematyki zdrowia, uroda i wellness.